Filip Horsch, Toni Petrina i Matija Komorčec pokretači su GigPin-a, start up-a iz Zagreba koji želi biti posrednik u planiranju koncerata između klubova i bendova.
Kroz godine smo vidjeli kako digitalne tehnologije mijenjaju brojne klasične industrije, a uz hrvatski GigPin muzička industrija bi mogla dobiti novi pomak i to tako što će klubovima i bendovima olakšati planiranje i dogovaranje nastupa. Idejni začetnik svega je Filip Horsch, koji je s Tonijem Petrinom i Matijom Komorčecom krenuo u realizaciju projekta koji bi uskoro trebao početi spajati prve klubove, a s njima je ekipa 24sata.hr napravila intrervju uoči pokretanja cijelog projekta, koji vam prenosimo u cjelosti.
Kako je došlo do ideje za GigPin?
GigPin je zapravo Filipova ideja. On je taj čovjek na terenu koji je godinama radio na turnejama te je u jednom trenutku shvatio da bi život svima bio lakši uz nekakvu aplikaciju kojom će se povezati klubovi, bendovi i sve potrebno da se koncert realizuje. Filipu je nakon toga uskočio ostatak ekipe koji je isprogramirao cijelu stvar i sada jedva čekamo da se sve do kraja realizuje.
Kako će to funkcionisati u praksi, odnosno, koje bi glavne probleme ovo trebalo riješiti?
Aplikacija će pojednostaviti komunikaciju između kluba i benda, a čitava ideja je upravo u tome da GigPin bude centralno mjesto koje će okupljati isključivo strane koje u tome pronalaze korist. Bendovi će lakše pronalaziti klubove za svirke i turneje, a klubovi će odmah vidjeti o kakvom se bendu radi, šta mogu očekivati, koliko košta i koji su im uslovi za sve. U praksi bi ovo trebala biti aplikacija zbog koje će mnogi mladi bendovi doći do izražaja i lakše krenuti u svijet sa svojom muzikom.
Fanovi će i dalje svoje bendove pratiti preko aplikacija na kojima su ih i do sada pratili?
U početku se neće ticati fanova, ali u planu nam je iskoristiti i taj dio sa kalendarom. Ipak ćemo imati u bazi popis koncerata, gradova i bendova te će se u jednom trenutku i publika u sve moći uključiti. Svakako se ne radi o prvoj fazi aplikacije, ali čim završimo sve ostalo, krećemo raditi i na tome.
Kako će to funkcionisati za klubove? Ima li GigPin interfejs za klubove i za bendove ili je sve unutar istog sistema?
GigPin ima poseban profil za bendove i poseban profil za klubove. Sve je unutar istog sistema, ali se profili dizajnerski razlikuju, čisto zbog vizualnog dijela. Klubovi će u ovom slučaju dobiti zahtjev od benda koji želi svirati u njihovom prostoru, skupa sa profilom benda i svim potrebnim informacijama. U trenutku kada klub odabere jedan bend i odluči ostale odbiti, tom bendu koji je odabran se šalje potvrda, a ostalima informacija o tome da se jave naknadno.
Kada će GigPin krenuti uživo i koliko klubova planirate imati u početnoj fazi? Imate li već i bendove koji žele koristiti GigPin?
Vintage Industrial Bar iz Zagreba je prvi službeni GigPin klub, baš smo nedavno to objavili. Svi ostali zainteresovani klubovi naravno imaju priliku prijaviti se i krenuti u priču s nama, a sigurno nećemo krenuti s praznim interfejsom. Klubovi su u ovoj situaciji jako bitni iz razloga što moramo doći upravo do osobe koja određenom klubu radi raspored koncerata i sav event management. Sigurno nećemo krenuti vani sa manje od 20 klubova. Kako sada stvari stoje, GigPin bi kroz februar trebao biti aktivan u beta verziji. Na listi za čekanje je već preko 100 bendova i klubova tako da se nadamo kako će se taj trend i nastaviti.
Koliki je planirani broj bendova i/ili klubova unutar GigPina koji bi bio nužan da sistem zaživi?
Realan broj je oko 300 klubova i 300 bendova, zavisi o dometu i koliko koji od njih to koriste.
Jeste li projekt do sada sami finansirali? Planirate li ići u neko veće prikupljanje sredstava?
To nam je u planu tek kada završimo sistem do kraja. Da, za sada se sami finansiramo, a kada aplikacija bude javna, biće nam lakše i ostale stvari planirati. Dosta smo fokusirani na to da sistem radi bez ikakvih grešaka pa samo sada istrajni u tome. Želimo ipak da i klubovi i bendovi shvate da je ovo aplikacija koja će im u svakodnevnom poslu uveliko pomoći i da smo ozbiljni u svemu što radimo.
Koliko vam je pomogao Microsoft Tribes u svemu?
Tribes (program u kojem je odabrani broj mladih kompanija dobio mentorstvo i podršku za rad op.a.) nam je pomogao zbog umrežavanja, ali i probijanja vlastitih granica. Nismo bili ni svjesni šta smo sve sami sposobni napraviti s tom čitavom idejom, tako da nam je cijelo to iskustvo odlično došlo. Treba se izbaciti iz vlastitih okvira ako želite nešto postići. Ponuda ostalih aplikacija je toliko velika da jednostavno sve padne u vodu ako niste istrajni u tome da upravo vaša funkcioniše najbolje na tržištu, jer ipak je to bit svega.
Autor: Ivan Hruškovec
Izvor: 24sata.hr