Pored benda Radiohead i sasvim sigurno grupe Tool, malo je bendova koji su u posljednjih 20 godina izazvali toliku posvećenost svojih slušalaca. Svjedočanstva te posvećenosti možete naći širom interneta, a najnovije nam dolazi od Vimeo korisnika Rišija Kanerija (Rishi Kaneria), koji nam u 14 minuta nudi svoju nevjerovatnu analizu video-spota za pjesmu “Daydreaming”, koji je režirao Pol Tomas Anderson (Paul Thomas Anderson).
Anderson i Radiohead su već nekoliko puta sarađivali, a saradnja je svaki put izrodila neobične rezultate, najblaže rečeno. Neobičnost uglavnom dolazi iz činjenice da od spoja velikog reditelja i velikog benda očekujete mnogo, a Anderson vam daje baš suprotno – sebično malo. On je režirao i žive spotove za Radiohead pjesme “Present Tense” i “The Numbers”, koji su nevjerovatno svedeni i minimalistični – sadrže samo po tri kadra. Spoj koji čine Anderson i Radiohead za posvećene obožavaoce kako reditelja tako i benda ipak znači da se tu mora kriti mnogo više od onog što “na prvu” vidite. Radi se o slučaju sličnim preanaliziranjima i preteoretisanjima Kjubrikovih (Stanley Kubrick) filmova, pogotovo filma “Isijavanje” (“The Shining”).
“Kao sva velika djela umjetnosti”, govori nam Riši Kanerija u svom video eseju, “ovaj spot vas uvodi u borbu sa svojim skrivenim značenjem. To je u suštini film, koji je tvrdoglavo višeznačan i uporan u čuvanju svojih tajni”.
Među njegovim zapažanjima i teorijama nalazimo i iduće: “Spot traje 6:24, a 2+4=6; ovo je metafora za sva vrata kroz koja je frontmen Tom Jork (Thom Yorke) morao proći u svom životu, nesiguran u ishod svakog prolaska; govori nam o raskidu Jorka i Rejčel Oven (Rachel Owen), koji se dogodio prije 23 godine, a Jork u spotu prolazi kroz tačno 23 vrata”.
Pogledajte ovaj video-esej i uživajte u posvećenom teoretisanju još jednog obožavatelja.
Izvor: IndieWire