“Bubnjari su potpuno potcjenjeni”, piše fotograf Dirdri O'Kalahan (Deirdre O'Callaghan) u predgovoru svoje knjige “The Drum Thing”.
Ali ipak, oni su tu – iza benda, “voze” ritam i tako drže cijelu stvar na okupu. Dirdri je fascinirana upravo ovom protivrječnošću i tu fascinaciju koja je rasla u njoj impresivno je prenijela u svojoj knjizi.
Naime, bubnjar je obično najmanje poznati član bilo kojeg benda. Baš zato, kroz svoje portrete, Dirdri nedvosmisleno stavlja bubnjara u centar pažnje. Ona ih je fotografisala u njihovim privatnim prostorima za probu i mjestima gdje žive – od garsonjera, spavaćih soba, preko podruma, garaža i vrtova, što joj je dozvolilo da uhvati pravu suštinu njihove ličnosti i načina života. Upravo ova kombinacija trenutaka intenzivnog sviranja i intimnosti dok se opuštaju čini knjigu veoma posebnom.

Dirdri je fotografisala skoro 100 proslavljenih muzičara za ovu knjigu, a to su redom bubnjari koji su pokretačka snaga koja stoji iza najbolje muzike u posljednjih 60 godina, uključujući Tonija Alena (Toni Allen), Džindžera Bejkera (Ginger Baker), Trevisa Barkera (Travis Barker), Sindi Blekman (Cindy Blackman), Patrika Karnija (Patrick Carney), Teri Lin Karington (Terri Lyne Carrington), Krisa Dejva (Chris Dave), a uz sve to, svaku njenu fotografiju prate i lični razgovori sa bubnjarima.
Među brojnim muzičarima, svoje mjesto su našli i Dejv Grol (Dave Grohl), Ringo Star (Ringo Starr), Lars Ulrich (Lars Ulrich) i Džek Vajt (Jack White).
“Privlači me vrsta ličnosti koja odluči da postane bubnjar i sjedi pozadi, dok je istovremeno pokretačka snaga muzike”, kaže O'Kalahan koja iza sebe ima dvije decenije bavljenja profesionalnom fotografijom, a takođe je bila i jedan od originalnih fotografa časopisa Dazed (tada Dazed & Confused).
“Postoji određena posvećenost kada je u pitanju nošenje i briga o toj opremi, posvećenost da budeš prvi na licu mjesta i prvi koji će je postaviti za koncert, kao i posljednji koji će otići. Vizuelno, volim da gledam izvedbe bubnjara. Izgledaju skoro kao ples, kao oblik meditacije. Fizičko i mentalno stanje, fokus, sve to me privlači kod ritam sekcije”, pojašnjava Dirdri.

Sve je počelo sasvim slučajno, tokom večere sa Džimom (Jim Sclavunos) iz The Bad Seeds i njegovom suprugom, kada je lista za “The Drum Thing” počela da se formira. Prvobitna ideja je bila da to bude samo piktorijal za časopis, ali kako je O'Kalahan krenula sa istraživanjem, tako se ideja širila i vodila prema knjizi koja će uključivati i intervjue, jer su anegdote i priče koje je čula od svojih sagovornika bile fantastične. Knjiga je tako porasla na 40 bubnjara, pa sve do 98, koliko ih se nalazi u finalnom proizvodu, a fotografisani su tokom pet godina. Knjiga je finansirana dijelom od uspješne Kickstarter kampanje iz 2013. godine, koja je realizovana uz pomoć nekoliko visokoprofilisanih bubnjara; Kvestlav (Questlove) je, recimo, donirao svoje bubnjeve kao bonus nagradu za uplatu od 700 funti.
Slika svakog bubnjara je jedinstvena, bilo da je u pitanju Ringo, Grol ili Klem Berk (Clem Burke) koji lomi svoje palice, Barker koji oprezno gleda u foto-aparat, fokusirani Stjuart Kouplend (Stewart Copeland), Kvestlov “iz profila”, Liroj Volas (Leroy “Horsemouth” Wallace), duboko skoncentrisan na svoj set – svaki subjekat ima svoj vlastiti prostor u “The Drum Thing” zahvaljujući Dirdri i njenoj finoj estetici, kontrastnim kombinacijama sirovosti i oštrine kojima hvata suštinu svakog od njih.

“Najsrećnija sam kada radim na velikim projektima koji zaista nešto znače”, kaže Dirdi, koja je za prethodnu knjigu “Hide That Can” potrošila četiri godine rada.
“Kao fotograf i vi se razvijate tokom fotografisanja. Volim zajednice i upoznavanje sa njima, a o tome je riječ u svakom od mojih projekata. Nalazim veoma fascinantnim dokumentovanje scena u zajednicama. ‘The Drum Thing’ je definitivno takva zajednica”, kaže ona.
Dirdri je svakako uspjela u “hvatanju” bubnjara i bubnjeva u novom svjetlu. I na taj način nas “The Drum Thing” podsjeća na prvobitne reakcije koje imamo kada čujemo zvuk bubnjeva. Baš kao što Dejv Grol kaže autorki u svom intervjuu: “Na kraju krajeva, razlog što ljudi mrdaju kukovima si ti: nisu tekstovi, nego tvoj ritam”.
Knjigu možete poručiti preko Amazona, a u nastavku pogledajte još neke fotografije koje se nalaze u njoj.