Ovo je prva zapažena filmska uloga Šona Pena (Sean Penn), prvi film Ejmi Hekerling (Amy Heckerling), koja će potom režirati kultnu tinejdžersku komediju “Otkačena plavuša” (“Clueless”) i jedna od velikih tinejdžerskih seks komedija osamdesetih.
Jedan serijal u nizu tinejdžerskih komedija, nakon “Američkih grafita” (“American Graffiti”) i “Kod Porkija” (“Porky's”), koji će zacementirati pravila ovog žanra i koji do danas uporno ostaje u životu – “Američka pita” (“American Pie”), vjerovatno je najpoznatiji primjer. Riječ je o filmovima koji su nedvosmisleni u svom kovanju slike tinejdžera (uvijek muškog), podobnog hirovima patrijahalnog kapitalizma: opsjednut seksom, prezire obrazovanje, ne podnosi roditelje i opet, opsjednut seksom – i ništa više.
Ejmi Hekerling je filmom “Fast Times at Ridgemont High” uspjela napraviti izuzetak. Ponudila je vrhunski film žanra, prateći sva pravila muškog pogleda i seksizma, što joj je dalo uspjeh na kasama, ali je usput ponudila i subverziju istog pogleda, razmatrajući posljedice tinejdžerske opsesije seksom. Ovu dvosmislenost dobijamo kada vidimo da je riječ o filmu koji je iznjedrio ikoničnu scenu bazenske golotinje sa Lindom Baret (Linda Barrett), a u isto vrijeme svu pompu oko željenog “povaljivanja”, Svetim gralom svih napaljenih dječaka ovog žanra, završava abortusom.
Mimo ovog poteza, Hekerling uspijeva da izjednači muški i ženski pogled, muško komentarisanje “komada” i žensko komentarisanje “komada”, muško pravo na kompliment uzvraća istim ženskim pravom, koje uznemirava onoga koji nije navikao da bude predmet pogleda. Uz nezaboravnog Pena u ulozi Spikolija, ovo “uzvraćanje udarca”, koje daje dinamiku inače presušenom i predvidljivom žanru, vjerovatno je ono što je film učinilo velikim. Sa druge strane, za većinu je to i dalje bazenska golotinja Linde Baret. Bili jedni ili drugi, ovo je film koji vam noćas preporučujemo.