Niti jedna dodjela Oskara ne bi bila potpuna bez onih priča o nevjerovatnim uspjesima filmova od kojih niko nije ništa očekivao, onih koji su savladali sav skepticizam industrije i osvojili srca gledalaca i pera kritičara.
Ovakve priče održavaju vjeru u film živom i dobar su ukras svakoj nadolazećoj oskarovskoj krunidbi. Ali, iza tog romantičnog narativa, krije se prava istina: većina ovih “iznenađenja” su prepoznata kao uspjesi čak godinama prije nego što su ih Zlatni globusi ili razna udruženja kritičara, proglasili uspješnima. Zahvaljujući čudima moderne nauke, svako može predvidjeti kako će se projekti ponašati u fazi scenarija, kakve će biti prve reakcije i kakve su mu šanse za nagrade i komercijalni uspjeh.
Ovo važi za većinu uspješnih filmova u poslednjih šest godina, pa i za ovogodišnje zvijezde “La La Land” i “Mjesečinu” (“Moonlight”) – dva filma koja nisu bila vidljiva na oskarovskom radaru prije njihovih premijera na festivalu u Veneciji i Telluride filmskom festivalu, samo par mjeseci prije objave nominacija.
Internet stranica Filmonomics, kao dio Slated projekta, bavi se analizom podataka, a okrenuti su uglavnom analizama filmske industrije, objavila je tekst o informacionoj analitici i njenoj uspješnoj primjeni u predviđanju uspjeha filma već u njegovoj početnoj fazi – dok je film još u formi scenarija.
Jedan od osnovnih stavki u ovoj igri je poznati sajt Rotten Tomatoes. Godišnje izađe u prosjeku 800 filmova, pa nije ni čudo što se publika više nego ikada okreće sajtovima poput Rotten Tomatoes za savjet. Naravno da pojedini kritičari mogu promašiti u ocjenjivanju filma, ali kritički koncenzus koji ovaj sajt nudi (njihov Tomatometar) je poprilično tačan indikator kvaliteta filma. Sudeći po podacima, Rotten nije samo pouzdan pokazatelj finansijskog uspjeha filma, već i njegovih šansi za osvajanje Oskara.
Tim analitičara koji radi u okviru Slated projekta skupio je podatke sa oko stotinu filmova snimljenih između 2010. i 2016. godine, tražeći vezu između njihovog sistema procjene scenarija (Slated's Script Score – označavaćemo ga kao SSS) i ocjena koje je Rotten dao filmu. Otkrili su da ne samo da postoji korelacija između SSS i filmova označenih “svjež” na Rotten, već da postoji i veza između “svježine” filma i njegovog finansijskog uspjeha i vjerovatnoće njegovog nominovanja za Oskara. Međutim, evo najvažnijeg dijela: ove rezultate je moguće znati već u fazi razvoja projekta.
Da ponovimo: vjerovatnoća “svježine”, finansijskog uspjeha i nominacije za Oskara, za jedan film, dostupna je već u fazama njegovog razvoja.
Kako je to moguće?
Prvo, da utvrdimo kako Tomatometar radi. Kako bi bili označeni kao “svježi”, filmovi moraju imati konstantan Tomatometarski rejting od 75% ili više, kao i više od minimalnog broja kritika: filmovi sa širokom distribucijom moraju imati barem 80 recenzija od kritičara (uključujući barem pet vodećih kritičara), koji pišu u sklopu grupe koju Tomatometar obuhvata, dok filmovi sa ograničenom distribucijom moraju imati najmanje 40 recenzija (takođe uključujući pet vodećih Tomato kritičara). Ovo znatno sužava polje razmatranja, jer od 13.781 filma sa Rotten Tomatoes ocjenama, koliko ih je bilo u vrijeme pisanja članka, samo 17% se mogu pohvaliti sa oznakom “svjež” (“Certified Fresh”).
Ovo su poređenja “svježih” filmova, njihovih nominacija, nagrada i boks ofisa sa SSS:
Kad smo već kod metodologije, trebali bismo objasniti kako SSS (Slated's Script Score – Slated metod procjene i ocjene scenarija) funkcioniše. Temeljno (i fascinantno!) objašnjenje je dostupno ovdje, ali ukratko, svaki scenario pregledaju tri čitača, koji su prošli Slated trening program u okviru kojeg su usvojili njihov metod ocjenjivanja. Svaki od njih pravi sinopsis i loglajn i nezavisno od drugih procjenjuje materijal u 10 kategorija, o kojima piše detaljne izvještaje i numerički ih ocjenjuje. Te individualne ocjene se procjenjuju na skali od 100 poena, a Script Score predstavlja prosjek sve tri procjene.
Metod je usavršen radom na hiljadama tekstova u posljednje četiri godine, tako da su rezultati danas konzistentni i ujednačeni, pa svaki scenario sa ocjenom od, recimo, 75 ima, u suštini, isti kvalitet (potvrda funkcionalnosti i pouzdanosti ovog metoda je koliko-toliko, potvrđena akademskim člankom “Tri čovjeka + računar = najbolja prognoza”, pisanim na Harvardskoj školi za poslovne studije).
Ipak, ne može se ignorisati činjenica da je svaka analiza teksta, kao i svaka kritika, na kraju, subjektivna. Ovaj problem su riješili tako što su standarde svoje procjene prilagodili standardima koje koriste ljudi koji će kupovati i distribuisati materijal. Uz to, njihovi čitači su raznovrsnog obrazovanja, porijekla, starosnog doba i roda. Čitači ne znaju ko je sve uključen u projekat, ko je prijavio scenario, ko su ostali čitači i slično. Kada su u pitanju scenariji već objavljenih filmova, njih dobijaju čitači koji nisu pogledali film.
Dosta objašnjavanja – pogledajmo rezultate!
Kao što vidite iz grafikona, filmovi sa SSS nižim od 75 skoro da nemaju šansu da budu označeni kao “svježi”, ali sa svakim povećanjem rezultata za 5 poena, šansa se skoro udvostručuje.
Pogledajmo sada kako stoje stvari sa povratom uloženih sredstava u odnosu na prethodni grafikon.
Kao što vidite, situacija je slična prethodnom grafikonu. Filmovi sa SSS ispod 75 imaju male šanse da investitorima stvore dobit ili čak da vrate uloženo. Sa druge strane, filmovi sa minimalnom ocjenom 75, imaju veliku šansu da vrate uloženo i sa svakim rastom od 5 poena šanse se drastično uvećavaju, i to sa skokom od 70% od trenutka kada SSS pređe 85.
Povrat se računa dijeljenjem ukupne zarade filma budžetom filma, uzimajući u obzir troškove marketinga, distribucije i porez. Za investitore koji odobravaju projekat, “magična” cifra je povrat od 2,8% ili više.
Sada, pogledajmo kako se šanse za osvajanje Oskara uklapaju u procjene.
Opet, kao u prethodnih slučajevima, postoji izrazito snažna korelacija između SSS i osiguravanja nominacije za Oskar. Korelacija “svježine” filma i nominacije nije iznenađenje, jer su reakcije kritičara i nominovanje za nagradu, u suštini, ista stvar. Iznenađenje je korelacija SSS i šanse za nominaciju, s obzirom da SSS obično dolazi daleko prije izlaska filma. Dok većina filmova sa ocjenom manjom od 75 ima šansu manju od 7% za nominaciju, filmovi sa ocjenom većom od 75 imaju ozbiljnu šansu, a svaki rast za 5 poena udvostručuje tu šansu.
Ovaj grafikon pokazuje odnos podataka sa šansom za nominaciju u odnosu sa šansom za osvajanje Oskara. Svaki rast od 5 poena na SSS povećava broj nominacija za 25-50% i dva do četiri puta povećava šansu za osvajanje nagrade. Prosječan broj pobjeda, ipak, pokazuje slab rast sa rastom SSS.
Naravno, ove korelacije ne predstavljaju sigurne rezultate, jer mnogo više faktora ulazi u konačni rezultat i mnogo toga čini film uspješnim na blagajnama i na nagradnim ceremonijama. Ipak, poruka filmadžijama je jasna: ako je visok SSS povezan sa dobrim rezultatom na blagajni i sa dobrim šansama za nagrade, onda je pisanje čvrstog scenarija najbolji metod osiguravanja pametnih investitora i dobrih distributera koji će znatno povećati šanse filma, u svakom pogledu. Ovo zvuči kao suvišan savjet, ali jedan pogled na situaciju u bioskopima će vas uvjeriti da to nije slučaj. I s obzirom da alati za procjenu sada postoje, nema razloga ignorisati ih – treba ih koristi bar kao putokaz.
Da saznate više o SSS metodologiji kliknite ovdje, a da priložite svoj scenario na procjenu, kliknite ovdje.
Izvor: filmonomics.slated.com