Čini se da je jedina nagrada koju “La La Land” još nije dobio ona za najbolji animirani film (ona je, zasluženo, otišla filmu “Kubo And The Two Strings”). Šazelu (Damien Chazelle) i ekipi vjerovatno nije svejedno, jer ima u njihovom filmu i animiranih dijelova, a niko da primijeti i pohvali to – ali, još nije kasno, pričekajmo Oskare.
Šalu na stranu, ako nam do sada nije bilo jasno, od sinoć zvanično možemo reći da je “La La Land” šampion ovogodišnje nagradne sezone. Ali, vijesti sa sinoćnje dodjele nagrada britanske filmske i televizijske akademije (British Academy of Film and Television Arts – BAFTA), obojene su utiskom o neuspjehu Šazelovog filma – nije osvojio sve očekivane nagrade, već samo one za najbolji film, najboljeg reditelja, najbolju glumicu i najbolju fotografiju!
Ali, sve što “La La Land” nije osvojio, otišlo je u zaslužne ruke – Kejsi Aflek je dobio nagradu za najboljeg glumca (sramota bi bila da je to bio Rajan Gosling, jer on je i najslabija karika u “La La Land”), za najbolji originalni scenario Kenet Lonergan za “Mančester pored mora” (pametan izbor dati priznanje za originalnost i autorstvo čovjeku koji pati za takvim priznanjem, ali ovog puta ima i prava da pati), za montažu Džon Gilbert za “Greben spasa” (ovo je “La La Land” trebao dobiti ili čak “Mančester pored mora”, čija priča se uspješno gradi upravo montažom), zvuk je otišao Vilnevovom “Dolazak” (“Arrival”), dizajn za “Fantastične zvijeti i gdje ih naći” i kostim Kenedijevoj udovici “Džeki” (“Jackie”) – što je više zasluga same Džeki nego ekipe filma.
Mimo dominacije “La La Land” (i pobjedama i porazima), Dev Patel je dobio zasluženu nagradu za najbolju sporednu ulogu u filmu “Lav” (“Lion”), Viola Dejvis (Viola Davis) za najbolju sporednu ulogu u filmu “Fences”, najbolji birtanski film je Ken Loučov “Ja, Danijel Blejk”, najbolji film koji nije na engleskom jeziku je “Savlov Sin” (“The Son of Saul”), najbolji dokumentarac “Trinaesti” (13th”). “Noćne životinje” (“Nocturnal Animals”), drugi film Toma Forda, ostao je praznuh ruku, a najveće iznenađenje je bilo ignorisanje, inače uspješnog, filma “Mjesečina” (“Moonlight”), reditelja Berija Dženkinsa (Barry Jenkins).
Sa, ove godine obavezne, političke strane priče, #BAFTAsSoWhite priča je pokušala ukrasti veče, upravo zbog zanemarivanja Berija Dženskinsa, ali i Denzela Vašingtona za njegov već treći rediteljski poduhvat sa “Fences”. Pored povremenih kritika na račun rasne nejednakosti, već standardna tema “Tramp” je, naravno, sinula tu i tamo, ali ne dovoljno da obilježi veče, pa je pozornicu ipak zadržala sedma umjetnost – zasluženo!
Inače, o BAFTA nagradama odlučuje 6.500 članova akademije, koji predstavljaju eklektičan sastav profesionalaca iz raznih umjetničkih industrija. Ovo je značajno, jer su mnogi članovi britanske akademije istovremeno članovi i američke akademije, što znači da se i odluke u nagradama često poklapaju. To će biti zanimljivo, posebno zbog ovogodišnjih iznenađenja, kakav je bio Dev Patel, za nagradu za najbolju sporednu ulogu.