Tito nije bio naklonjen naučnoj fantastici, ili, ako je bio, ideologija nije mogla dopustiti žanr koji je u svojoj suštini imao spekulativno građenje mogućih svijetova, uglavnom distopijskog karaktera. Ne čudi da smo u to doba imali samo nekolicinu naučno-fantastičnih ostvarenja, a do danas pamtimo vjerovatno samo “Gosti iz galaksije”.
Veljka Bulajića prati glas režimskog reditelja, autora “velikih” partizanskih epova, uveliko zbog njegovih filmova “Bitka na Neretvi” i “Kozara”. Međutim, samo malo istraživanja, ako i toga, potrebno je da bi saznali da je Bulajić mnogo zanimljivija pojava od režimskog reditelja i da je njegova filmografija višeznačna pojava. Čak i njegov “Pogled u zjenicu sunca” nije vaš tipični partizanski film, a njegovi “Rat” i “Čovjek koga treba ubiti” su tek daleko od tipičnog, u bilo kom smislu.
Večeras vam preporučujemo Bulajićev drugi dugometražni film “Rat”, koji se na engleski prevodi odličnim naslovom “Atomic War Bride”.
Radnja se događa u bliskoj budućnosti u neimenovanoj zemlji koja ulazi u sukob sa susjednom državom, koji će na kraju eskalirati do nuklearnog rata. Protagonista, čiji lik tumači Antun Vrdoljak, je mladić koji se upravo tada nastoji vjenčati sa svojom djevojkom – dobijaju apokalipsu za medeni mjesec.
Scenario je napisao Čezare Cavatini (Cesare Zavattini), jedna od vodećih figura takozvanog “italijanskog neorealizma”, koji je napisao scenarija za filmove “Kradljivci bicikala” (“Ladri di biciclette”), “Čudo u Milanu” (“Miracolo a Milano”) i “Umberto D”, između ostalog.
Film je bio poluzvanično zabranjen, zbog svog distopijskog sadržaja i satire režima, isnspirisanih hladnoratovskom klimom. Do danas ostaje neobična pojava na našim prostorima, što je šteta, jer dobro bi nam došlo malo spekulativne naučno-fantastične fikcije, koja, u svojoj suštini, niti je previše spekulativna, niti toliko naučno-fantastična, već uvijek iza ugla, bliska istini.