U prvim replikama Vudi Alenovog (Woody Allen) “Eni Hol” (“Annie Hall”), Alvi Singer objašnjava svoje romantične propasti sa ženama šalom koju pripisuje Grauču Marksu (Groucho Marx) i Sigmundu Frojdu (Sigmund Freud): “Ne želim pripadati klubu koji bi prihvatio mene kao člana”. Kada je naredne godine njegov film osvojio četiri Oskara, Alen je ostao vjeran toj rečenici – na dodjeli ga nije bilo. Iako je najnominovaniji pisac u istoriji Oskara (16 nominacija, 24 ako računate one za najbolju režiju i najbolju glumu), Alen nikad nije prisustvovao dodjeli na kojoj je nominovan – prisustvovao je 2002. godine, kada nije bio nominovan, kako bi predstavio montažu filmova u čast Njujorka nakon 9/11.
Alen nije jedini koji odbija pripadati klubu “Oskar”. Svake godine slušamo o onima koje je Oskar “ispalio”, a šta je sa onima koji su “ispalili” Oskara? Još od uspostavljanja nagrade, bilo je onih koji su imali pametnija posla od dolaska na ceremoniju. Ovo je lista svih onih koji su to učinili.
1. Dadli Nikols
Nikols (Dudley Nichols) je bio uspješan scenarista u svoje vrijeme. U karijeri koja je trajala nekih 35 godina, napisao je niz odličnih filmova, među njima su “Silom dadilje” (“Bringing Up Baby”), “Za koga zvona zvone” (“For Whom The Bell Tolls”) i film koji je od Džona Vejna (John Wayne) napravio zvijezdu – “Poštanska kočija” (“Stagecoach”). Oskar je dobio za film “Doušnik” (“The Informer”), isto u režiji Džona Forda (John Ford), o Irskom ratu za nezavisnost. Nikols je postao prvi čovjek koji je odbio Oskara, navodeći tadašnji štrajk pisaca kao razlog.
2. Ketrin Hepburn
Najnagrađivanija glumica Holivuda je nominovana za Oskara čak 12 puta, a osvojila ga je četiri puta – sva četiri dobila je za najbolju ulogu. Nikada nije prisustvovala ceremoniji kada bi bila nominovana. Pojavila se 1974. godina, da uruči Talbergovu nagradu producentu Loensu Vajngartenu (Lawrence Weingarten).
3. Džorž Kembel Skot
Skot je prvi put nominovan za najbolju sporednu ulogu u filmu “The Hustler”. Tada nije dobio nagradu, ali jeste 1970. godine, za ulogu generala Paton u filmu “Paton” (“Patton”). Poslao je telegram Akademiji u kojem odbija nagradu sa objašnjenjem svojih razloga.
Skotu su svejedno dodijelili nagradu, iako se nije pojavio. Oskare je opisao kao “dvosatnu paradu mesa, motivisanu isključivo ekonomskim razlozima”.
4. Marlon Brando
Par godina nakon što je Skot bojkotovao dodjelu, Brando ga je nadmašio tako što je poslao pripadnicu Apači plemena Sašin Malo Pero (Sacheen Littlefeather) da u njegovo ime odbije nagradu za najbolju mušku ulogu za film “Kum” (“Godfather”).
Uzvici i negodovanja su zasuli Malo Pero kada je izjavila da je tu da protestuje protiv holivudske diskriminacije američkih indijanaca. Kasnije se saznalo da Malo Pero uopšte nije indijanskog porijekla, već da je riječ o meksičkoj glumici Mariji Kruz (Maria Cruz).