Šta nam više svjedoči o čudnosti romanse 21. vijeka, nego to da Kejt Vinslet (Kate Winslet) ovog vijeka više ne udara u glečere, već u crne rupe sjećanja, ne prepušta Lea (Leonardo DiCaprio) okeanu vode, a prepušta Ejsa Venturu (Jim Carrey) okeanima zaborava? Nije ljubav nikada bila prosta, sigurno ne jednostavna, ali filmska možda ponekad i jeste. Gledajući ovu listu pred nama, teško ćemo naći jednostavna romantična zadovoljstva – takvi su samo “Pijani od ljubavi” (“Punch-Drunk Love”) i “Voli” (“Wall-E”). I ne radi se o pitanju izbora, već o vještini pričanja o ljubavi u 21. vijeku, jer nije se, naravno, ljubav promijenila, ali svijet jeste.
“Koliko je sati tamo dolje?” (“What time is it there?”), 2001.
Kritičari bi se složili da Cai Ming Liang (Tsai Ming-Liang) već godinama snima jedan te isti film – meditaciju o usamljenosti, gubitku i žalu, ispričanu sporim, prelijepim slikama. Sa druge strane, ljubitelji njegovih filmova se vjerovatno ne bi do kraja složili i dodali bi da je upravo u tome i poenta. Bilo kako bilo, “Koliko je sati tamo dole?” je vjerovatno njegov najbolji trenutak, u kom se njegova muza Li Kang Šeng (Lee Kang-sheng) zaljubljuje u čovjeka koji odlazi u Pariz i počinje svaki sat na koji naiđe namještati na parisko vrijeme. Ovo je nezaboravan film o daljinama među ljudima i o tome kako nečije odsustvo može opsjesti čitav vaš život i svaku vašu misao.
“Planina Brokbek” (“Brokeback Mountain”), 2005.
Do danas nauspješniji LGBT film, Ang Lijev (Ang Lee) prelijepi, kidajući “Planina Brokbek”, našao je put do srca publike jer priča univerzalnu priču – bez obzira na rod i seksualnost, ako ste ikada voljeli (ili čuvali ovce) nemoguće je da vas ne dirne priča o višedecenijskoj, skrivenoj i nemogućoj ljubavi dvojice ovčara i rančera, koji nikada neće moći zaista biti zajedno. Do danas je neobično da je priča o istopolnoj vezi dobila tretman klasičnog Holivuda, u rangu “Prohujalo sa vihorom” (“Gone With The Wind”), ili “Danima raja” (“Days Of Heaven”).