“Povratak kući” (“Three Came Home”) je istinita priča o zarobljeništvu Agnes Njuton Kit (Agnes Newton Keith) u japanskom vojnom logoru. Odvojena od muža i sina, ona pokušava preživjeti težak život u logoru uz nadu za bijegom.
Agnes Njuton Kit je čuvena po svoja tri autobiografska djela o životu u Sjevernom Borneu, u kojem je živjela i radila na funkciji konzervatora šuma i poljoprivrednog upravnika za vladu Sjevernog Bornea, koja je u to vrijeme bila pod kolonijalnom upravom britanske čarter kompanije za Sjeverni Borneo.
Japanske sile su zauzele Borneo u januaru 1942. godine, a Agnes i njen muž su poslani u zarobljeništvo. U svoja tri djela ona opisuje život prije, tokom i nakon japanske okupacije. Film “Povratak kući” svjedoči o njenom iskustvu zarobljeništva u japanskim logorima.
Klodet Kolber (Claudette Colbert) igra ulogu Agnes, u ulozi koja joj ostaje jedna od najsnažnijih u karijeri, a sam film, vjeran izvornom materijalu, daje nam uravnotežen pogled na komplikovano pitanje sudbina ratnih zarobljenika u japanskim logorima, te na pitanje filmskog portretisanja japanske vojske u Drugom svjetskom ratu. Imajte uvijek na umu da je ovo holivudski film sniman pedesetih godina prošlog vijeka – što znači da niti je mogao stilski, kao ratni film, niti je mogao politički, kao film o osjetljivoj temi za Amerikance, progovoriti sa hiperrealizmom koji očekujemo danas.
Uravnoteženost dolazi iz činjenice što Japance posmatramo očima Agnes, koja je obrazovana i sofistikovana žena, koja ima i ljubavi i razumijevanja za azijsku kulturu, iako se protivi japanskoj agresiji i prisustvu u Borneu. Vijesti o bombardovanju Hirošime su nam predstavljene kroz potpuno ljudske reakcije japanskih vojnika.
Odnos između Agnes i upravnika kampa, pukovnika Suga, kojeg igra izvrsni Sešu Hajekava (Sessue Hayakawa), predstavljen je posebno inteligentno. Između njih se razvija odnos, koji niti je snishodljiv, niti pretjerano blizak, već ljudski koliko ljudski može biti u datim uslovima i datim ulogama koje jedna i druga igraju (i Agnes je bila službenik kolonijalne vlade, pa su njih dvoje, prije svega, politički neprijatelji). Kao suštinski neprijatelji, oni se zbližavaju kroz zajedničku ljubav prema književnosti i zajedničko iskustvo roditeljstva. Uz filmove “Most na rijeci Kvaj” (“Bridge on the River Kwai”) i “Pisma sa Ivo Džime” (“Letters from Iwo Jima”), ovaj zaista poseban film iz 1950. godine čini ključnu filmsku građu o komplikovanom i teškom odnosu Japana i SAD tokom Drugog svjetskog rata.
Film je režirao Žan Negulesko (Jean Negulesco), koji je režirao i originalni “Titanik” (“Titanic”) iz 1953. godine, kao i izvrsni “Džoni Belinda” (Johnny Belinda) iz 1948. godine.
Na programu je u nedjelju, 19. marta u 18 časova na kanalu Klasik TV, koji možete gledati u sklopu m:tel Open ponude.