Kad krenete u šetnju kroz istoriju moderne američke muzike, brzo postaje jasno da svi putevi, manje ili više, vode u Memfis. Mistični južnjački grad na rijeci Misisipi, u čijim se blatnjavim vodama iz mješavine bluza, džeza, gospela, kantrija i vesterna, skuvala muzika modernog doba.
Listi velikih muzičara koje je Memfis darovao svijetu malo ko može parirati. U Memfisu je Elvis za Sun Records snimio “That's All Right Mama”, tu je crno-bijela ekipa muzičara izdavačke kuće Stax Records kreirala soul, a to je samo početak velike avanture, koja i danas traje.
Southern Avenue, novi bend koji dolazi iz Memfisa, dobio je ime po ulici koja prolazi istočnom stranom Memfisa i u čijim se barovima rodio čuveni Memphis sound. Tako je nazvan i njihov debi album, snimljen za legendarnu diskografsku kuću Stax, i sasvim očekivano on zvuči u svakodnevnom ritmu ove južnjačke avenije: vrelo, snažno i bučno.
Ekipa sastavljena od pjevačice Tierini Džekson (Tierinii Jackson) i njene rođene sestre, bubnjarke Tikire Džekson (Tikyra Jackson) te izraelskog gitariste Orija Naftalija (Ori Naftaly), basiste Danijela Mekija (Daniel McKee) i pijaniste Džeremija Pauela (Jeremy Powell), na naslovnoj fotografiji albuma, izgleda kao zalutali vizuelni dokument sa nekog Stax soul sešna sezedesetih, na koji su zalutali članovi Allman Brothers Band.
Ljubav prema muzici spojila je nekim čudom izraelskog gitaristu posvećenog istraživanju crne muzike, sestre Džekson, odrasle uz gospel i soul muziku u rodnom Memfisu, bijelog basistu sa džez korijenima Mekija, i crnog klavijaturistu Pauela, polaznika čuvene Stax muzičke akademije.
Zvučna slika njihovog prvenca u velikoj mjeri odgovara njihovom vizuelnom i rasnom indentitetu. Kombinacija najboljih momenta crnog i bijelog zvuka, u njihovoj interpretaciji, donosi krajnje autentično iščitavanje tradicionalnih muzičkih obrazaca američkog juga.
Ritam i bluz, soul i gospel odsvirani su na albumu “Southern Avenue” neobuzdanim rokerskim intezitetom, bez kalkulacija i kompromisa, dajući tako staroj južnjačkoj muzici novi zvuk i značenje. Muzika koju crno-bijela petorka iz Memfisa svira na svom prvom albumu, nastala je iz onog što je odsvirano mnogo puta ranije, ali se ne oslanja pretjerano na prošlost. Southern Avenue hrabro koračaju u budućnost, uz veliki talenat, i još veći trud uložen da njihove pjesme zvuče svježe i prirodno.
Kada gospođica Džekson, dama malog stasa, ali veoma raskošnog glasa, krene razbijati u paramparčad pjesme poput “Don’t Give Up, It’s Gonna Be Alright” i “Wildflower”, dok ostatak benda u njenoj pratnji svira sa lakoćom koja ostavlja bez daha, teško je povjerovati da su prvi put zajedno zasvirali samo pre nekih godinu dana.
Na rasplesanom bugi-bluz komadu “80 Miles From Memphis” gostuje, sa nadahnutim sviranjem slajd gitare, Luter Dikinson (Luther Dickinson) iz benda North Mississippi Allstars, inače sin Džima Dikinsona (Jim Dickinson), još jedne legende Memfisa, dok trubač Mark Frenklin (Marc Franklin) iz benda The Bo-Keys, svojim instrumentom diskretno boji fantastičnu verziju soul klasika “Slipped, Tripped And Fell In Love”.
Završna numera “Peace Will Come” inspirisana gospel nasljeđem sestara Džekson, savršen je način da se zatvori album, koji prilično uspješno traži izgubljenu dušu crne muzike, uništenu saharinskim štancanjem besmislenih R&B hitova na vrhove modernih top-lista.
Krajnji rezultat bio bi još efikasniji na tom zadatku, da poznati producent Kevin Hjuston (Kevin Houston), koji stoji iza albuma, nije pomalo “ravno” snimio svih 11 pjesama, bez potrebe ukrotivši u studiju divlju energiju njihovih živih nastupa.
Zbog takvog producentskog pristupa nekoliko numera gubi na dinamici u odnosu na sviračko/vokalnu virtuoznost članova benda, ali to je stvar koja će sigurno biti popravljena, ako bend opstane na sceni. Sudeći po utisku koji ostavlja njihov prvenac, od strane američkih recenzenata nadahnuto opisan riječima: “Ako je Memfis žanr, to je to”, o Southern Avenue ćemo sigurno slušati još dugo!