New Age (izg. nju ejdž) je muzički žanr koji podrazumijeva mješavinu različitih stilova, koji je namijenjen za relaksaciju i stvaranje pozitivne energije i smirujuće atmosfere u bilo kojem okruženju. Ono što daje dodatnu boju ovom žanru jesu, upravo, elektronska forma i vokalni aranžmani, uglavnom sankritski, tibetanski ili domaći američki glasovi. To govori da su na ovaj pravac uticali pevanje ili tekstovi zasnovani na mitologiji kao što su keltske legende ili carstvo vila. Ovaj muzički pravac često spajaju sa New Age vjerom, koja označava različite društvene pokrete na zapadu koji su se pojavili u poslednje tri decenije 20. vijeka, a koje karakteriše eklektični pristup duhovnosti.
Istorijski gledano, ovaj muzički pravac baziran je na radu iz 1960-ih evropskih i američkih elektronskih i akustičnih muzičara koji su istraživali muziku kako bi stvorili razvoj svijesti o njoj, da bi tokom 70-ih godina služila isključivo za relaksaciju. Dalje, tokom ranih 80-ih, New Age se ustaljuje na radio stanicama, sa prepoznatljivim prirodnim zvukovima. Isto tako, 90-te godine postaju presudne za razvoj ove muzike. Tako da ćemo se osvrnuti na ”glavne” predstavnike, kao što su Enigma, Era i Deep Forest.
Enigma je muzički projekat nastao 1990. godine. Njegov osnivač je rumunsko-njemački muzičar Michael Cretu. Ono što karakteriše ovaj projekat jeste gregorijansko pjevanje, šakuhači frula erotski uzdasi i naracija sa dance ritmom. Zbog toga je Enigma već sa prvim albumom, naslovljenim “MCMXC a.D.”, koji je objavljen u decembru 1990. godine, dostigao ogroman uspjeh. Sa ovog albuma posebno su popularne pjesme “Sadeness”, “Mea Culpa” i “Temple of Love”. Kasnije, ”otac Enigme”, tj. Michael Cretu, ubacuje i tribalne i narodne zvukove. Oni su, na primjer, uočljivi u pjesmama “Return to Innocence” (1993, sa drugog studijskog albuma “The Cross of Changes”) i “Beyond Invisible” (1996, sa trećeg studijskog albuma “Le Roi Est Mort, Vive Le Roi!”).
Poseban ukras ovoj grupi daje, upravo, glas Sandre Kretu, Michaelove tadašnje supruge, koja u pjesmama ”sprovodi” naraciju na različitim jezicima, uglavnom na engleskom i francuskom jeziku. Iako je ovaj muzički projekat dostigao ogromnu slavu, njegov osnivač je završio na sudu nakon što je objavio drugi studijski album, a razlog je sljedeći: navodno korištenje semplova na koje nije polagao autorska prava. Ostali albumi (“The Screen Behind the Mirror”, 2000; “LSD- Love, Sensuality and Devotion”, 2001; “Voyageur”, 2003; “A Posteriori”, 2006; “Seven Lives Many Faces”, 2008; “The Fall of a Rebel Angel”, 2016), nisu toliko uspješni kao prva tri. Važno je istaći i to da se na muzičkoj sceni, nakon prvih nekoliko izdanja Enigme, već počeo kretati pravac koji je često nazivan “enigmatična muzika”.