Džordž Orvel (George Orewell) je engleski pisac do danas čuven po svojim društveno angažovanim djelima u kojima je satirizovao totalitarizam i kritikovao brojne društvene nepravde.
Njegov roman “1984” važi za vodeće djelo distopijske književnosti, a “Životinjska farma” za najbolju alegorijsku kritiku Ruske revolucije i staljinizma.
Orvel je skovao mnoge neologizme, koji su brzo postali dio svakodnevne upotrebe engleskog jezika i nezamjenjiv dio engleske kulture. Smislio je termin “Veliki brat” (“Big Brother”) kako bi opisao svevideće oko vlasti koja ima moć da nadzire i kontroliše svaki pokret svojih građana. Uveo je i termin “misaona policija” (“thought police”), koji se odnosi na insituciju koja sprovodi zabrane slobode govora i slobode štampe.
Termin “hladni rat” (“cold war”) Orvel je upotrijebio da bi opisao političke tenzije između SAD i SSSR. Izostanak direktnih vojnih sukoba između dvije nacije usljed neminovnosti upotrebe nuklearnog oružja, učinila je termin savršenim opisom situacije. Dvije zaraćene strane su se sukobljavale isključivo špijunažom i regionalnim konfliktima, znanim kao “rat preko posrednika” (“proxy wars”).
Ipak, mnogi nisu svjesni činjenice da je upravo Orvel izmislio termin “hladni rat”. “Atomska bomba i ti” (“You and the Atomic Bomb”) je esej koji je Orvel objavio 1945. godine i u kojem je tačno predvidio posljedice postojanja oružja masovnog uništenja i karakter doba koje će postati poznato kao “doba nuklearne paranoje”.
Herbert Bajnard Svoup (Herbert Baynard Swope), engleski novinar i trostruki dobitnik Pulicerove nagrade, prvi je koji je Orvelov termin javno upotrijebio, i to upravo u smislu političkih tenzija između SAD i SSSR. U govoru koji je napisao za Bernarda Baruha (Bernard Baruch), političkog savjetnika američke Demokratske partije, Svoup je napisao: “Nemojmo se zavaravati: živimo usred Hladnog rata.”
Orvelova predviđanja su bila zastrašujuće tačna. Predvidio je nuklearnu paranoju na globalnom nivou, doba policijske brutalnosti i potpunog nadziranja stanovništva, kao i doba nezaustavivog širenja neoliberalnog kapitalizma.
Na žalost, Orvel je preminuo 1950. godine sa samo 46 godina i nije doživio kraj Hladnog rata.