Kada kažemo da je u pitanju serija koja je ispred svog vremena, obično mislimo da je njen format neobičan publici jednog vremena. Imajte na umu da popularne televizijske serije nismo gledali očima apstrakcije i videoart vizionarstva, dok nam Dejvid Linč (David Lynch) nije pokazao da je i to moguće, sa svojim “Tvin Piksom” (“Twin Peaks”). Trebalo nam je vremena i da prihvatimo komediju zbijenu u munjevite dijaloge Hurvicove (Mitch Hurwitz) “Arrested Development”. Ali, iako nam nije zadavala toliko izazova formom, Lindelova (Damon Lindelof) i Perotina (Tom Perrota) serija “Ostavljeni” (“The Leftovers”), o posljedicama neobjašnjivog nestanka 2% svjetske populacije, izgleda da je bila na pogrešnom mjestu u pogrešno vrijeme, jer je tadašnja publika odlučila da je smjesti u zapećak svijesti, ili u onu “nekad kasnije, kad budem adekvatno raspoložen” ladicu.
I ko ih može kriviti? Kada je pilot premijerno prikazan u junu 2014. godine, Amerika je bila u svom predtrampovskom, Obama, OK raspoloženju, a serija im je nudila sliku populacije koja je spremna da eksplodira, suočena sa čudom, misterijom, smrću, neobjašnjivošću.
Trebalo da prođe par godina i dvije sezone serije, da se situacija u SAD promijeni i postane sasvim nalik onoj u kojoj je 2% populacije neobjašnjivo “isparilo” sa lica zemlje – u stvarnosti, čini se da je 20% svjetskih moždanih ćelija isparilo sa lica zemlje.
To što većina Amerike nije bila spremna na “Ostavljene”, ne znači da serija nije skupila armiju lojalnih fanova širom svijeta, koji vas sada čekaju, spremni i cinični, sa “jesam li ti rekao” stavom, pred početak treće sezone.
O čemu se radi?
Nakon “nestanka”, u prvoj sezoni, pratimo reakciju jedne porodice, tugu, besmisao i pokušaj da nastave svoj život. Pater familias i glavni lik serije, šerif gradića Mejplton u državi Njujork, Kevin Garni (igra ga Džastin Tero), nosi se sa činjenicom da ga je žena ostavila kako bi se pridružila kultu čiji članovi nose bijelo i komuniciraju porukama, jer su se zakleli na tihovanje i da ga je sin napustio da bi se pridružio Svetom Vejnu, mesijanskoj figuri koja se pojavila nakon nestanka. Uz Kevina je ostala samo ćerka, koja se sama nosi sa raspadom porodice i bizarnim svijetom koji ih okružuje.
Osim njihovog života, dobijamo djeliće reakcije čitave planete, uglavnom kroz televizijski program. Pojave kultova, komercijalne i nadrealne reakcije, tipa kompanija koje nude sintetičke surogate vaših voljenih nestalih u incidentu, slika su svijeta koji se pokušava nositi sa misterijom.
Druga sezona se više fokusira na traženje odgovora i razloga iza nestanka. Radnja se premješta u teksaški gradić Jarden/Mirakul, jednu od rijetkih zajednica koja nije pretrpila nijedan nestanak. Protagonisti (stari koji su se doselili u Mirakul i novi koje su tu zatekli), u nastojanju da se uhvate u koštac sa misterioznim gubicima, spoznaju dubinu ožiljaka koje ostavljaju oni realni, izazvani svjesnim životnim odlukama. U drugoj sezoni globalnu socijalnu dramu suočavanja sa neobjašnjivim vidimo na nivou kasabe – panični strah od ponovnih nestanaka, stampedo hodočasnika u Mirakul, ksenofobija starih Mirakuldžija, jeftini turizam (ala baklava u obliku visočke piramide), očajni naučnici, jurodivi mistici…
Za razliku od prve sezone, ovdje ćete naći portal u “onaj svijet”, što znači pseudoteološka i okultna skretanja priče, koja će vas često podsjećati na “Izgubljene” (“Lost”) i linije razvoja kojima su se oni pokušavali nositi sa premisama svog zapleta. Ovo ne znači da se oštrica pitanja postavljenih u prvoj epizodi izgubila, samo da su ulozi veći i da će šerif Kevin morati ići Danteovim stopama da bi vratio voljene i stigao do odgovora.
I na kraju, naravno, Liv Tajler (usput, još veća uloga, novi lider kulta, okrutna kučka bez pardona, koja pokušava uništiti Mirakul).
Treća sezona je počela da se emituje. Ne propustite šansu da se suočite sa “Ostavljenima”.