Klark Gejbl (Clark Gable) je bio holivudska ikona i jedan od najpopularnijih muških seks simbola tridesetih godina dvadesetog vijeka. Zvanično krunisan za “kralja Holivuda” (Ed Salivan ga je tako nazvao), Gejbl je tokom karijere igrao sa gotovo svim velikim zvijezdama svog vremena, uključujući Gretu Garbo, Džoan Kraford, Avu Gardner, Barbaru Stenvik, Džin Harlou, Klodet Kolber, Loretu Jang, Rozalind Rasel i naravno Vivijen Li. U svom poslednjem filmu, “Neprilagođeni” (“The Misfits”), igrao je uz Merilin Monro. Mnoge od navedenih glumica su tvrdile da su imale afere sa njim.

Rođen je 1. februara 1901. godine u američkoj državi Ohajo, u gradu Kadiz. Još kao tinejdžer pokazivao je interesovanje za glumu, ali otac, koji je glumu smatrao profesijom “za slabiće”, nije podržavao njegove ambicije. Odlučan da se okuša kao glumac, Gejbl je spakovao kofere i u 21. godini se uputio ka zapadu da okuša svoju glumačku sreću.
Nikada nije postao vrhunski glumac, ali njegov duboki glas, zavodljivi osmijeh i nezaobilazna harizma, brzo su ga učinili popularnim, kako među ženama, tako i među muškarcima.
Počeo je kao statista i statirao u 13 filmova, da bi to nastavio sa ulogama u 67 filmova između 1924. i 1930. Međutim, tek mu je uloga Reta Batlera u “Prohujalo sa vihorom” (“Gone With The Wind”) donijela slavu po kojoj ga pamtimo i učinila ga ikonom Holivuda.
Gejblova slava nije bila ograničena na SAD. Bio je globalno popularan, a jedan on njegovih najvećih obožavatelja bio je Adolf Hitler, koji je posebno uživao u privatnim projekcijama Gejblovih filmova. Tokom Drugog svjetskog rata Hitler je nudio 5.000 dolara onome ko uhvati Klarka Gejbla i dovode mu ga nepovrijeđenog u Njemačku.

Gejblov život se zauvijek promijenio u zimu 1942. godine, kada je Kerol Lombard, njegova supruga, nastradala u avionskoj nesreći. Lombardova je poginula na povratku kući sa turneje po vojnim bazama, organizovane zarad podizanja morala trupama i proglašena je prvom ženskom žrtvom Drugog svjetskog rata.
Gejbl nikad više nije bio isti čovjek. Emotivno skrhan i sklon alkoholu, pridruživanje vojsci je vidio kao jedini korak koji mu može pomoći da nađe nekog smisla u životu, ubrzo piše telegram predsjedniku Ruzveltu i traži da mu se nađe aktivno mjesto u vojsci. Ruzvelt ga savjetuje da ostane u SAD, gdje može više dobra učiniti, ali Gejbl je odlučan da se direktno uključi u borbe.
Pristupio je vazduhoplovnom korpusu američke vojske, 12. avgusta 1942. godine, kao strijelac. Završio je obuku u trajanju od 13 nedjelja i dobio čin poručnika. Vazduhoplovnim snagama je trebao propagandni film i Gejbl je poslat u Britaniju na snimanje filma “Bitka za Ameriku” (“Combat America”).
Kada su Nijemci saznali da je Gejbl u Britaniji, odmah su najavili da će u Njemačkoj sve biti spremno za njegov skori dolazak, time dajući do znanja da planiraju da ga uhvate. Ali, kralj Holivuda nije bio laka meta. Učestvovao je u mnogim borbenim misijama i umalo izgubio život u jednom bombardovanju, ali nacistima nije dao ni najmanju šansu da ga uhvate.
Hitler je, naravno, bio frustriran konstantnim nespjesima u hvatanju Gejbla i naredio je Hermanu Geringu da ponudi nagradu pilotu koji obori Gejblov avion. Informacija o ovoj nagradi se brzo proširila i uznemirila Gejbla, koji se počeo plašiti zarobljavanja i odlaska u Njemačku gdje bi ga, kako je rekao, Nijemci strpali u kavez kao gorilu i paradirali sa njim po Njemačkoj.
Na svu sreću, nikada ga nisu uhvatili. Rat je završio sa činom majora i okićen je brojnim medaljama za službu. Otpust je dobio u junu 1944. godine, kada se vratio u SAD i nastavio živjeti kao kralj Holivuda.