David Mastikosa, banjalučki kompozitor i dobitnik brojnih priznanja, kako na našim prostorima, tako i u inostranstvu, najavio je čak tri svjetske premijere koje će se održati u okviru manifestacije “Dani Vlade S. Miloševića”, a sa nama je podijelio i mišljenje o trenutnom stanju kulturne scene na našim prostorima.
BOSONOGA: Tradicionalna manifestacija “Dani Vlade S. Miloševića” i ove godine okuplja brojne ljubitelje umjetnosti. Da li je primjetan porast interesovanja za slične kulturne događaje, naročito u vremenu kada smo okupirani sadržajima upitnog kvaliteta?
DAVID: Manifestacija “Dani Vlade S. Miloševića” i ove godine dokazuje da je kulturno dešavanje od nacionalnog značaja za našu zemlju, gdje se pritom otpor sadržajima upitnog kvaliteta uočava i u samom procesu odabira umjetnika i umjetničkog programa. Ove godine, kao i prethodnih, pažljivo odabrani umjetnici sa paletom različitih umjetničkih ostvarenja dio su manifestacije, što je istinske zaljubljenike u umjetnost, vjerujem, veoma obradovalo.
Mislim da “Dani Vlade S. Miloševića” imaju svoju publiku u Banjoj Luci, ali za sada sigurno ne u tolikom broju u kojem to zaslužuje manifestacija ovakvog kalibra. Vjerujem da će nacionalni značaj manifestacije tek biti prepoznat, ali nikako bez pomoći nadležnih za to. Takav odnos prema “Danima Vlade S. Miloševića” sigurno će biti jedan od načina da se naši sugrađani (u najvećem mogućem broju) zaista oplemene svim kulturnim dešavanjima u gradu, te uživaju u umjetnosti. Takođe, ne treba zanemariti ni to da Banja Luka u aprilu zaista ima najviše dešavanja tokom godine, uzimajući u obzir i sve manifestacije povodom obilježavanja Dana grada Banja Luka i sl.
BOSONOGA: Ljubitelje savremene muzike, u sklopu manifestacije “Dani Vlade S. Miloševića”, u subotu, 22. aprila, u Muzeju Republike Srpske, očekuje poseban program. O čemu je tačno riječ?
DAVID: Kako koncept manifestacije uključuje i afirmaciju mladih kompozitora i savremenog umjetničkog stvaralaštva, tako nas u subotu, 22. aprila, očekuje koncert na kojem će se predstaviti jedan neuobičajen sastav koji dolazi iz Zagreba. Riječ je o Кalamos kvintetu, koji je jedinstven duvački sastav na Balkanu, osnovan 2013. godine u Zagrebu. Ovaj ansambl sastavljen je od duvačkih instrumenata koji koriste isključivo trsku odnosno trščani jezičak za dobijanje zvuka (engl. reed quintet), a to su: oboa, klarinet,saksofon, basklarinet i fagot, te njihove registarske varijante. Časopis The New York Times je ovaj tip ansambla, u jednom članku, nazvao najboljim novim muzičkim formatom na svijetu. Pored repertoara koji obuhvata 20. i 21. vijek, oni će banjalučkoj publici predstaviti i sa tri kompozicije specijalno pisane za njih, dakle, očekuju nas tri svjetske premijere u Muzeju Republike Srpske i to kompozicija Maje Tice (ex. Matić), Dragane Tabak i moje malenkosti.

BOSONOGA: Šta je to što nedostaje za napredak koncertne scene u Republici Srpskoj?
DAVID: Nedavno sam u jednom članku pisao o tome, a do sada se to mišljenje nije nimalo promijenilo. Plašim se da postoji neki “treći plan” u afirmaciji kulture u Republici Srpskoj, te se zaista plašim ljudi koji su dio tog plana i kojima je, nažalost, najmanje stalo do kulture, samim tim i umjetnosti u svakom smislu te riječi. To je neki kanonizovan partijski odnos koji zaista nisam uspio u potpunosti sebi objasniti. On zapravo i nije toliko nametljiv, koliko je duboko ušao u sve pore kulture grada. Pored uočavanja navedenog, za početak, jednim od načina da se doprinese napretku koncertne scene grada, smatram i suočavanje sa takvim ljudima, te relacijama kulture i supkulture, politike u kulturi (?!) i to sa jednim objektivnim pristupom i presjekom stanja.
BOSONOGA: Vaš dosadašnji rad je dobio obilježje značajnog doprinosa razvoju kulture u oblasti umjetničke muzike, a uspjeli ste da napravite i značajan iskorak ka inostranstvu, gdje ste imali zapažene nastupe. Na kakve reakcije publike nailazite van granica naše države i smatrate li da ste uspjeli da doprinesete promociji naše koncertne scene?
DAVID: Jeste, posebno sam ponosan jer sam prošle godine u ovo vrijeme dobio Nagradu grada Banja Luka – mladima za doprinos razvoju kulture na polju umjetničke muzike, što i dalje smatram najznačajnijim prizanjem tog tipa. Često volim da kažem kako mi izvođenja u Bosni i Hercegovini, pogotovo u zemljama regiona, znače puno više nego afirmacija u inostranstvu, što u neku ruku govori o tome koliko to ponekad predstavlja izazov, uzimajući u obzir poteškoće sa kojima se mladi kompozitor susreće. Međutim, kako kažu, niko nije bio prorok u svom selu, tako da se ja zaistinski obradujem i izvođenjima u inostranstvu. Ove godine se čak desilo da ću u maju u skoro isto vrijeme imati izvođenja u Gradiškoj, Ljubjani i Antverpenu. Takođe, ove sedmice, pored svjetske premijere u Banja Luci, očekuje me i koautorski koncert sa kompozitorom Adamom Klarkom (Adam Clarke) u Antverpenu u organizaciji antverpenskog Konzervatorijuma. Za sada sam imao samo pozitivna iskustva sa publikom, a sigurno da takva dešavanja pomažu, barem malo, da se moja zemlja pronađe na mapi kulturnih dešavanja (“svjetske”) savremene umjetničke scene.

BOSONOGA: Prošlu godinu ćete, između ostalog, pamtiti i po ugovoru sa holandskom izdavačkom kućom “Donemus”, koji ste potpisali na pet godina. Kakav efekat očekujete po pitanju saradnje ove vrste, dugoročno gledajući?
DAVID: Već nakon par mjeseci sam osjetio određene blagodeti potpisanog ugovora sa izdavačkom kućom kakva je Donemus. Pored toga što sam se našao u njihovom online katalogu, način na koji oni zastupaju savremenu umjetničku muziku jedan je od pozitivnih strana ovog ugovora, gdje vaša muzika zaista postaje u jednom trenutku dostupna cijelom svijetu i što je možda najvažnije, pronađe svoje mjesto u vidnom polju potencijalnih izvođača i čuvara koncertnog života te muzike.
BOSONOGA: Organizacija kulturnih događaja kao što su “Dani Vlade S. Miloševića” ne može da prođe bez finansijske podrške, zbog čega je kompanija m:tel i ove godine među onima koji pomažu održavanje manifestacije. Koliko domaće kompanije prepoznaju značaj ulaganja u muzičku kulturu i na čiju podršku najviše nailazite?
DAVID: Do sada nisam imao priliku da se susrećem sa finansijskim dijelom organizacije, kako koncerata, tako ni ozbiljnijih kulturnih događaja, stoga možda nemam najbolju sliku ni o saradnji sa sponzorima, ako pričamo o koncertima koje smo kao studenti kompozicije, Dragana Tabak i ja organizovali u posljednjih par godina, a koji su opstajali isključivo zahvaljujući podršci Akademije umjetnosti u Banjoj Luci i silnom entuzijazmu naših kolega – “Veče(ri) savremene muzike”. Međutim, pojedine kompanije su se izdvojile već kao organizacije koje imaju sluha da pomognu, što je evidentno i sa manifestacijom “Dani Vlade S. Miloševića”. Svakako, bilo kakva pomoć je dobrodošla, pogotovo ako je riječ o saradnji koja ima kontinuitet, što pritom može biti lekcija i ohrabrenje za sve ostale kompanije koje žele da se priključe očuvanju kulture grada.