Pola sata savršene zabave – to je “Community”.
Radnja se vrti oko Džefa Vingera, kojeg glumi Džoel Mekhejl (Joel McHale), brbljivog advokata koji je primoran da se vrati u školsku klupu nakon što mu je fakultetska diploma proglašena nevažećom.
Kao svi sitkomi, i ovaj živi i umire sa svojom situacijom, tj. postavom. Tako se Džefovoj obrazovnoj avanturi pridružuju žustra Brita Peri, koju igra Džilijan Džejkobs (Gillian Jacobs), anarhista, ateista i aktivista, koja je provela život putujući svijetom pa je zanemarila obrazovanje, zatim ostarjeli tajkun Pirs, čiji lik tumači Čevi Čejs (Chevy Chase), koji se upisuje na radnički univerzitet iz dosade i želje za samootkrićem, te Širli Benet, koju glumi Ivet Nikol Braun (Yvette Nicole Brown), razvedena samohrana majka i revnosna hrišćanka, koja se školuje da bi započela sopstveno poduzetništva sa braunijima.
Tu su Alison Bri (Alison Brie), kao Ani Edison, perfekcionista, ambiciozna i često nesnošljiva radoholičarka, zatim Abed, kojeg igra Deni Pudi (Danny Pudi), ovisnik o pop kulturi i Donald Glaver (Glover), poznatiji kao Childish Gambino, kojeg danas znate iz njegove usoješne serije “Atlanta”, a koji igra Troja Barnsa, propalu zvijezdu američkog fudbala.
Zajedno, oni čine grupu za učenje španskog jezika na radničkom univerzitetu i centar njegovog društvenog univerzuma.
Naravno da humor dolazi iz sukoba osnovne postave likova, ali Community će vas nasmijati prvenstveno sa margina – sa likovima kakav je “Mamurlukov” (“Hangover”) Ken Jong (Jeong) u ulozi Bena Čenga, i neprikosnoveni Džim Raš (Jim Rash) u ulozi Dekana.
Ipak, ovo je prvenstveno serija za obožavatelje pop-kulturnog folklora, za one koji se naslađuju referencama i omažima na, recimo, akcione filmove, ili Skorsezijeve “Dobre momke” (“Goodfellas”), jer će naići na epizode posvećene takvim tematskim izletima.
Ova svjesnost o pop kulturi se u seriji odigrava kao vrsta samosvijesti koju serijal posjeduje – tako smo konstantno u poziciji autoreference, koja je zlatni rudnik humora.
Kreativna snaga serije dolazi od njenog tvorca Dena Harmona (Dan Harmon), koji stoji iza “The Sarah Silverman Program”, i rediteljskog tima Džoa i Entonija Rusoa (Joe, Anthony Russo), koji su radili na seriji “Arrested Development” (reditelja je, naravno, mnogo, ali su braća Ruso pokrenula prve epizode i kasnije režirali još njih).
Pred sobom imamo pop-kulturni proizvod, koji je svijestan sebe kao pop-kulturnog proizvoda – šta više da traži fan pop kulture osim referenci, samoreferenci, ironije, parabaze i čitavog cirkusa “meta” sadržaja.
Uz to, imamo grupu ljudi koji su davno prošli godine za koledž, a imaju tu privilegiju da ga ponovo (ili prvi put) prožive – sa svim komičnim stereotipima američkog obrazovnog sistema.