Prvi dio teksta bavio se megalomanskim poduhvatom nacističkog režima – pokušajem da se u Njemačkoj stvori studio animiranog ili trik-filma, koji će parirati velikom Voltu Dizniju (Walt Disney).
Ovaj projekat nije bio jedini na polju animiranog filma. U isto vrijeme, u nekoliko gradova Njemačke, stvarali su brojni autori. Ovaj tekst baviće se onim najistaknutijima.
Napomena: Kako za vrijeme nacističke Njemačke nije stvarao u domovini, u ovom tekstu neće biti pisano o stvaralaštvu čuvenog Oskara Fišingera (Oskar Fischinger).
Hans Fišerkezen
Hans Fišerkezen (Hans Fischerkoesen) prvi je autor kojim ćemo se pozabaviti. Njegov “Snježni čovjek” (“Der Schneemann”) jedan je od najpoznatijih filmova iz nacističkog perioda. Pričom je sličan “Jadnom Hansiju” (“Armer Hansi”) – glavni lik napušta svoje stanište da bi uživao u širokom svijetu i počeo novi život, ali ne uspijeva; ponovo dolazimo do nacistima milog statusa kvo.
“Snježni čovjek” kao i svi Fišerkezenovi filmovi zadržava razigranu, prvenstveno vizuelnu, komediju.
Pored specifične komedije, Fišerkezen je značajan i zbog konstantne upotrebe tehnoloških otkrića u svojim filmovima. U filmu “Trošna melodija” (“Verwitterte Melodie”) koristio je multiplan kameru, što jasno možemo da vidimo po kretnjama likova u prostoru i prividnoj dubini slike.
Značajan je i njegov posljednji film iz ratnog perioda – “Šašava guska” (“Das dumme Gänslein”). Ovaj film je obojen antisemitskim tonovima, gdje ulogu “zlobnog Jevreja” preuzima lisica koja napada neposlušno mladunče guske dok u pozadini svira “Za mene ti si lijep”, ili “Bei Mir Bistu Shein” na jidišu.