Međunarodni praznik rada je već duže od vijeka u većini država zapadne hemisfere povod da se muzika glasno pusti i pođe na kakve proteste (naglasak na riječ “većini”).
Muzička podloga zahtjevima za veća prava i bolje uslove raznovrsna je, i često zavisi od toga gdje se nalaze ulice kojima radnici koračaju. Najveći broj radničkih himni nastao je krajem 19. i u prvoj polovini 20. vijeka, bilo da su kao inspiracija poslužile pitsburške čeličane i detroitske fabrike ili evropski ljevičarski pokreti, ali su i decenijama kasnije stvarane pjesme koje su artikulisale glas mase.
Tako je i ova lista raznovrsna i nepotpuna, pa je posmatrajte kao muzički uranak – početnu plejlistu za period dok se ne razbudite i ne uhvatite svoj ritam za ovaj dan.
Dropkick Murphys – “Worker's Song”
Irsko-američki pankeri bi se za ovakvu listu mogli kvalifikovati sa više svojih pjesama – od imigrantske “Shipping Up to Boston“ do obrade sindikatskog klasika “Which Side Are You On”. Ipak, možda najkompletnija, ali i najbolji uvod u ovakav članak, jeste “Worker’s Song”, stvar koja opisuje širu sliku položaja radnika u različitim periodima civilizacije.
“We're the first ones to starve, we're the first ones to die
The first ones in line for that pie-in-the-sky
And we're always the last when the cream is shared out
For the worker is working when the fat cat's about“
Merl Trevis – “16 tons”
Merl Trevis (Merle Travis) je ovu stvar snimio još 1946. godine. Najsnažniji stihovi, koji opisuju težak položaj rudara u Kentakiju, riječi su njegovog brata i oca, koji su proživljavali sve što je Merl potom spakovao u pjesmu. Popularnom ju je deceniju poslije učinio Tenesi Erni Ford (Tennessee Ernie Ford), a u 21. vijek su je unijeli ZZ Top i Džef Bek (Jeff Beck), svirajući je na zajedničkoj turneji 2014. godine.
“You load 16 tons, what do you get?
Another day older and deeper in debt
Saint Peter don't you call me, ’cause I can't go
I owe my soul to the company store”
Džon Lenon – “Working Class Hero”
Priča o sudbini radničke klase u savremenom društvu našla je svoje mjesto i na prvom Lenonovom (John Lennon) samostalnom albumu, 1970. godine. Da su radnici heroji i da time treba da se ponose, poručivali su potom mnogi izvođači koji su obradili Lenonov hit. Sindi Loper (Cindy Lauper), Merilin Menson (Marilyn Manson) i grupa Green Day, između ostalih.
“There's room at the top they are telling you still
But first you must learn how to smile as you kill
If you want to be like the folks on the hill”
Tom Morelo – “Union Town”
Stavovi Toma Morela (Tom Morello) o savremenom poslovnom svijetu dobro su poznati svakome ko prati njegov rad, bilo da je u pitanju njegov muzički ili aktivistički angažman (ako je kod njega uopšte moguće razdvojiti to dvoje). Iako pjesme Rage Against the Machine često grme na radničkim marševima, Morelo je pod svojim tišim alter-egom The Nightwatchman objavio cijeli album obrada pjesama posvećenih sindikalnom organizovanju. Naslovna “Union Town” je, međutim, njegova autorska stvar, nova radnička himna iz pera čovjeka koji je i sam član nekoliko sindikata.
“For every action, a reaction
Equal and opposite
That's why, my friend, the blood tastes good
Every time I'm hit”