Književna fantazija i naučna fantastika doživljavaju pravi procvat u posljednjih nekoliko godina, dobrim dijelom pod uticajem impresivnih holivudskih ekranizacija. Novi naslovi vrijedni pažnje pojavljuju se na mjesečnoj osnovi.
Tako će i u maju na stvarne i virtuelne police širom svijeta stići nekoliko veoma intrigantnih knjiga, a među onima od kojih već sada srvbuckaju prsti su i nova djela Murakamija, M.R. Kerija, Krihtona…
“Svi sistemi u crvenom”, Marta Vels
(“All Systems Red”, Martha Wells)
Tokom naučne misije na udaljenoj planeti, korporativni robot za obezbjeđenje postaje svjestan samog sebe i počne da o sebi govori kao Murderbot-u (Robotu-ubici). Međutim, nije još sve izgubljeno – Murderbot se udružeje sa svojim ljudskim saputnicima kako bi zajedno istražili misteriju koja se pojavljuje u dubokom svemiru.
“Dječak na mostu”, M.R. Keri
(“The Boy on the Bridge”, M.R. Carey)
Poznavaoci stripa dobro poznaju Kerija, autora mnogih priča iz Marvelovog i DC-evog svijeta (među njima je i niz “Hellblazer” stripova), dok ga ljubitelji romana znaju kao pisca “Djevojke sa svim darovima” (“The Girl with All the Gifts”). Upravo u post-apokaliptični svijet ovog bestselera iz 2014. godine smještena je radnja novog djela, koja prethodi događajima iz “Djevojke” i prati sudbinu jednog mladića.
“Grad čuda”, Robert Džekson Benet
(“City of Miracles”, Robert Jackson Bennett)
Treća knjiga iz fantastičnog (u smislu žanra, mada može da važi i u pogledu kvaliteta) serijala “Božanski gradovi” (“Divine Cities”). Fokusirana je na osvetnički pohod jednog čovjeka koji traži odmazdu za smrt svog najboljeg prijatelja i najbližeg saveznika.
“Bogovi Strijelca”, Erik Flint i Majk Resnik
(“Gods of Sagittarius”, Eric Flint, Mike Resnick)
Jednom od najvećih stručnjaka za bezbjednost u cijeloj galaksiji dodijeljen je zadatak da štiti jednu od najpametnijih osoba u sazvežđu, dok istražuje rasu starih vanzemaljaca, sličnih božanstvima. Sticajem slučajnosti, međutim, na isti pohod kreće i vanzemaljska šamanka, koja ima svoje razloge za pronalaskom takozvanih “Staraca”.
“Pijun: Hronika Sibilinog rata”, Timoti Zan
(“Pawn: A Chronicle of the Sibyl’s War”, Timothy Zahn)
Nova Zanova knjiga je priča o ženi čiji besciljni život naprasno postaje uzbudljiv, i to kada postane dio pomoćne posade svemirskog broda koji se nađe u samom središtu misteriozne borbe za moć. S obzirom na to da je Zan prije manje od mjesec dana predstavio roman čija radnja prati jednog od poznatih SF likova (naziv “Thrawn” dovoljno govori), “Pijun” bi takođe mogao da bude zanimljiv ljubiteljima “Ratova zvijezda” (“Star Wars”).
“Projekat Berlin”, Gregori Benford
(“The Berlin Project”, Gregory Benford)
Benford u svom romanu, kroz priče stvarnih naučnika i istorijskih figura, zamišlja alternativni tok istorije, u kojem je saveznička atomska bomba završena u ubrzanom roku – i bačena na Zapadni front 1944. godine, u sklopu “Dana D” i velikog iskrcavanja na francuskim plažama.