Mark Tven (Mark Twain) je jedan od najpoznatijih američkih pisaca svih vremena. Jedni su ga upoznali u osnovnoj školi preko brojnih lektira (“Pustolovine Toma Sojera” i “Pustolovine Haklberija Fina”), dok drugi ne znaju ni tko je. Bilo kako bilo, on je i dan danas prisutan među nama i u internetskim bespućima, zahvaljujući svojim genijalnim izrekama i citatima. No, osim njih, poznat je i po svojim brojnim anegdotama. Donosimo Vam nekoliko najzanimljivijih.
40 cigareta na dan
Mark Tven je u osmoj godini počeo ozbiljno pušiti i nije prestajao do kraja života. Njegova supruga Olivija bila je kao vatrogasac – stalno je gasila požare u spavaćoj sobi, jer je pisac i na počinak odlazio sa cigaretom u ustima. Pušio je 40 cigareta na dan, te su mu žena i prijatelji stalno prigovarali, a on bi im odgovorio: “Kad biste samo znali što mi cigareta znači, ne biste tako govorili. Cigarete su mi jedino nadahnuće.”
Vrijednost knjige?
Jednom ga je neka gospođica upitala kolika je vrijednost knjige. Tven joj je odgovorio: “Vrijednost knjige je neprocjenjiva, ali ovisi o prilici. Knjiga uvezena u kožu odlična je za oštrenje britve. Mala knjiga, kakve obično prave Francuzi, može odlično poslužiti da se stavi pod nogu stola, ako je slučajno malo kraća, pa se stol ljulja. Antikvarna knjiga, uvezana u pergament, može izvanredno poslužiti za bacanje na mačku kada je čovjek želi istjerati iz kuće. I na kraju, atlas s velikim stranicama nezamjenjiv je za čišćenje prozora…”
U ribolovu
Jednom prilikom kad se vraćao iz ribolova, sjeo je u vlaku pored nekog gospodina i pohvalio mu se: “Čujte, iako je sada zabranjeno pecanje, ja sam danas imao sreće i ulovio pedesetak kilograma najljepših grgeča koje ste ikada vidjeli. Sad su lijepo smješteni u vagonu za prtljagu.”
Dotični gospodin mu odgovori: “Zaista? A znate li vi da sam ja inspektor ribolova ove države glavom i bradom?“
No Tven se ne dade i reče mu sa smiješkom: “Zaista? A znate li vi da sam ja najveći lažljivac svih država Sjeverne Amerike?”
Eros
Sljedeća anegdota povezuje prethodne tri (pušenje, knjiga, vlak i laganje). Tijekom putovanja vlakom, Mark Tven se zaželio mira, te se sakrio iza knjige. Ali, do njega je sjedio svećenik koji je, iako je putovao sa ženom i kćeri, uporno pokušavao započeti razgovor s njim.
“Divna je okolica, zar ne?”, bio je prvi pokušaj. “O, čini se da je knjiga veoma zanimljiva?”, bio je drugi pokušaj. “Smijem li vam ponuditi dobru cigaru?”, glasio je treći pokušaj.
Tven napokon odgovori: “Ne, hvala. Ne pušim.”
Na to ga svećenik ponudi odličnim viskijem, a Tven odgovori: “Ne, hvala. Alkohol mi ništa ne znači.”
Svećenik oduševljen njegovim odgovorima krenu da ga upozna sa svojom ženom i kćerkom, no Tven mu kratko reče: “Ne hvala. Erotika mi ništa ne znači.”
Za vrijeme jedne šetnje naišao je na groblje na kojem su radnici podizali zid, te im dobacio: „Zar ne znate da je to uzaludan posao? Oni koji su unutra neće izići, a oni koji su vani ne trude se ući.“
U vrijeme Džordža III…
Prilikom jednog intervjua, mladi novinar je zamolio Tvena da mu ukratko ispriča svoj životopis, a on je počeo: “Dakle, u vrijeme Džordža III, odnosno u vrijeme moje mladosti, običavao sam…”
Mladić ga odmah prekide objasnivši mu da teoretski nije moguće da je živio u doba Džordža III,a Tven mu reče: “Bravo mladiću! Vi ste prvi i jedini reporter kojem sam to ispričao, a koji me je upozorio na pogrešku prije nego što je rukopis već tiskan.”
Sa kraljevima nafte
Jednom je Mark Tven bio gost skupine velikih magnata, te ih je nasmijavao svojim šaljivim pričama. Jedan je naftni kralj kidajući se od smijeha izvadio rupčić iz džepa i počeo brisati lice kazavši: “Nešto toliko smiješno nisam još nikada čuo…”, a Tven mu mudro odgovori: “Možda je to točno, ali ja sam upravo vidio nešto još smješnije i prije svega rjeđe! Vidio sam kako jedan naftni kralj zavlači ruku u vlastiti džep!”
Takmičenje za najprostiju priču
I za kraj treba spomenuti kako je se Mark Tven takmičio sa Rudijardom Kiplingom (Rudyard Kipling) u pisanju najprostije i najuvredljivije priče.
Pobjedu je ipak odnio Kipling koji je svoj tekst započeo riječima “Sr*nje, reče kraljica”, te se na taj način zauvijek oprostio od plemićke titule.
Mark Tven se po tko zna koji put izvukao za dlaku!