Nakon pet i više godina razvoja, pred nama je TV serija zasnovana na Nil Gejmenovom (Neil Gaiman) svjetskom bestseleru “Američki bogovi” (“American Gods”).
Roman je priča o snazi mitologije i zaboravljenih religija u tehnokratskom racionalnom dobu u kojem živimo. Kakva tajna se krije iza američkog sna? Da li je stvarno vrijeme velikih narativa prošlo i sve što nam je ostalo jest vrisak u 140 simbola (poznat kao Twitter)?
Prvobitno zamišljena kao HBO serija, nakon svih tih godina našla je svoje mjesto na Starz TV premium platformi. To je fantastično mjesto za seriju za odrasle. Starz iza sebe već ima humorističnu horor hit seriju “Eš protiv Zlih Mrtvih” (“Ash vs Evil Dead”, 2015), kojom su pokazali sve slobode digitalne platforme nasuprot standarnoj televiziji.
Nema cenzure. Ne možete ni zamisliti kakve sve brutalne scene nasilja ili seksa možete da vidite. Naglasio sam da se radi o serijama za odrasle. “Američki bogovi” su konačno našli svoj pravi dom.
Jedna od ključnih tema kako romana, a i serije, je migrantsko iskustvo. Sam Nil Gejmen je bio svježi doseljenik Zemlje Slobode kada je dobio ideju za priču. Roman iz 2001. priča nam o raznim etničkim grupama koje su se doselile u Ameriku, i postale njeni građani.
Da li su zadržali vjerovanja iz starih zemalja ili su se uklopili u službeni narativ po kome svako ima šansu da uspije? Cijena uspjeha je asimilacija. To je nepisano pravilo, ma kako da se ideolozi ponose svim raznolikim tradicijama koje su dio amerikane. Te tradicije se guraju po stranu da bi se ostvario obećani san.
To što je nešto zaboravljeno, ne znači nužno da ne postoji i dalje. To je poenta romana. Shadow Moon, glavni protogonista, upoznaje stara božanstva, i teško mu je da povjeruje u njihove priče (slično gledaocu kada prvi put vidi seriju).
Njegovi saputnici su sam Odin, staro prljavo slavensko božanstvo CrnoBog (Chernobog) i Anubis, između ostalih. Stari bogovi se okupljaju za odlazak u rat protiv Novih bogova.
Ovi novi su pravi gospodari modernog svijeta. Tipa, Gospodin Svijet (Mr. World), koji je gospodar globalizma, i Tehnički Dečko (Technical Boy), koji je dao svoje darove bez kojih njegovi podanici ne mogu više ni život da zamisle (držite nervozno svoj smart telefon). Oni su prava božanstva našeg vremena.
Serija je vizuelno impresivna. Nakon prve epizode (pilota od sat vremena) možemo slobodno reći da se radi o vjerodostojnoj adaptaciji. Sam Gejmen je kreativni savjetnik i jedan od producenata. Uvodna špica je jedna od boljih koje sam vidio u serijama, jer obrađuje teme romana, sa dobro poznatim vjerskim simbolima u novom modernom kontekstu. Na totemu možemo vidjeti razapetog astronauta, Budu okruženog sintetičkim drogama i jevrejsku menoru koja ima USB portove na svjećnjaku.
Sa prvom izdatom epizodom, serija je pokupila blagonaklone recenzije i dobre ocjene. Producenti već sada imaju planove za minimum tri sezone, pri čemu će prva pratiti prvu trećinu romana.
Moram vam priznati da nisam pročitao cijeli roman, ništa dalje od te prve trećine. Imao sam dugogodišnji problem s Gejmenovom prozom, to jest da ga uopšte shvatim ozbiljno. Jedan sam od onih Nilovih fanova koji obožava njegove stripove (tako je i započeo svoju karijeru) i mislim da je taj materijal najbolji koji je ikada uradio. S vremenom sam prigrlio njegovu prozu svrstanu u dječiju literaturu (koja je fantastična, poput “Knjige o groblju”), i možda su mi baš zbog toga bile toliko šokantne neke scene iz “Američkih bogova”. Ipak se radi o romanu za odrasle.
Serija je beskompromisna i gledalac će se već u prvoj epizodi zaprepastiti vizuelnim nasiljem. Izvjesna boginja ljubavi koristi aplikacije za upoznavanje preko interneta, ne bili pronašla sebi nove podanike. Ono što se poslije dogodi sam viđao jedino u filmovima Takaši Mikea (Takashi Miike), što je perverzna preporuka samo po sebi.
Producenti naglašavaju migrantsku temu, te njezinu važnost i aktuelnost u vremenu kada Tramp (Donald Trump) gradi popularnost na antimigrantskim parolama.
Moje mišljenje je da je migrantska tema centralna u cjelom mitu Amerike, nevezano ko je predsjednik trenutno. Tajna sna je oduvijek bila asimilacija. Moć novih bogova je samo olakšala prelazni period. Fin primjer je Boginja Medija, koju glumi kultna Skali iz “Dosjea Iks” (Gillian Anderson, “X Files”). Mediji su ti koji oblikuju identitet i predaju “zapovjesti” kako biti Amerikanac.
Serija je ambiciozna, hvata se u koštac s “teškim” temama o prirodi našeg vještački ustrojenog svijeta. Sve što nam preostaje jest da se pridružimo Sjenci (Shadow) na njegovom putovanju po Americi, jer rijetko kada nam se nudi šansa za ovako čudesnu avanturu.
Pišite nam svoje utiske.