Čovjek ne čita svoje jutarnje novine – on se utapa u njih, kao u toplu kupku. Detektivi 19. i ranog 20. vijeka znaju ponešto o novinama. U stvari, čitava stvar sa detektivima je i počela sa novinama.
Savrešni stanovnik svog svijeta, detektiv može, kao Avgust Dupin sa slučajem ubistava u ulici Morg, rješiti njegove enigme skoro pa ne napuštajući udobnost svoje naslonjače. Sve što mu treba su dnevne novine.
Kao tumač groteske, on će ravnopravno čitati i trivije i kvadrivije, i naslovne i druge ključne priče jednih novina. Prestaće odvajati tračeve od politike, sportske rezultate od ekonomije, putopisne izvještaje od lokalnih misterija – biće ljubitelj cjeline svoga svijeta i jedino mjesto u kojem se taj svijet okuplja. I riješiće slučaj obraćajući pažnju na skrajnuti tekstić u trač rubrici. Za takvog čovjeka bi rekli da je informisan – da od šenona živi.

Na svojim putivanjim vozom za Kardif, na snimanja serije “Dr. Who”, čiji su scenaristi obojica bili, Stiven Mofat (Steven Moffat) i Mark Gatis (Mark Gatiss) su jedan drugom povjeravali svoje nezadovoljstva brojnim atavističkim ekranizacijama priča o Šerloku Holmsu, kao i divljenje filmovima četrdesetih, sa Bazilom Retbounom (Basil Rathbone) i Najdželom Brusom (Nigel Bruce), koji su Holmsa smještali u savremeni svijet.
Mofat i Gatis su znali da bi Holms prvi bio nezadovoljan svojim nazadovanjem, svojim neučestvovanjem u savremenom svijetu, da bi prvi imao pametni telefon i pisao blog, da bi ostao informisan. Da je riječ o vremenu televizije, Holms bi bio blizak Bivisu i Bathedu, posadi serijala “Mystery Science Theater 3000” i vjerovatno bi rijetko napuštao stan u ulici Bejker.
Svoja nezadovoljstva su iskupili pišući, danas već kultnu, hiperpopularnu savremenu adaptaciju Dojlovog (Arthur Conana Doyle) detektiva, “Šerlok” (“Sherlock”), sa Benediktom Kamberbačom (Benedict Cumberbatch) u naslovnoj ulozi.
Po Ginisovoj knjizi rekorda, Šerlok Holms je najčešće igran literarni lik i najčešće igran filmski lik. Holms se pojavljuje u više od 200 filmova i više od 70 glumaca ga je glumilo.
U vremenu od pojavljivanja prve priče o Holmsu, “Studije u grimizu” (“A Study in Scarlet”), 1887. godine, do Mofatovog i Gatisovog “Šerloka”, imali smo sve od kanadskih “Avantura Širli Holms” (“The Adventures of Shirley Holmes”), Holmsove pra-pranećake, do Mijazakijevog (Hayao Miyazaki) “Šerloka Psa” (“Sherlock Hound”), psećeg detektiva.
“Šerlok” je zaista iskorak među silnim adaptacijama. Mimo potpune utopljenosti Holmsa u modernu tehnologiju, vizuelni stil serije i rediteljski pristupi prvi put su vođeni karakterom misterije i Holmsovoh misaonih procesa. Na kraju krajeva, bilo bi kontraproduktivno smjestiti Holmsa u 21. vijek, a snimati ga sa onom stilskom uzvišenošću kakvom Englezi obično snimaju viktorijanski period.
Sličan iskorak napravio je i Gaj Riči (Guy Richie) sa svojim adaptacijama Šerloka, s tim da je on otišao potpuno u pravcu akcionog filma.
Serija je počela sa emitovanjem 2010. godine, i do danas ima četiri sezone i jedan specijal. Format je neobičan i svojim trajanjem, 88 minuta je posjek, kojim dobija potpunu slobodu da detaljno razvije i metodično riješi dati slučaj. U situaciji posavremenjivanja Holmsa, možda bi prvi impuls bio da se format dodatno ubrza skraćivanjem trajanja pojedinih epizoda, što bi potpuno ukinulo prostor za proceduralni proces.
Kamberbač je nasličniji Džeremiju Bretu (Jeremy Brett), koji je vjerovatno definitivni Šerlok. Ekscentričnog ponašanja, govora, tikova, brz, nestrpljiv, uvrnut, Kamberbač je mekša i nježnija verzija Breta, i savršen Holms za 21. vijek.
Martin Frimen (Martin Freeman) je doktor Votson. Vjerni Holmsov prijatelj, glas prirodnog stava, ako već ne razuma, Frimanu nedostaju brkovi i hedonizam viktorijanskog gospodina da bi parirao izvrsnim Votsonima prošlosti (Dejvidu Burku, na prijmjer), ali u njegovoj iziritiranosti, šokiranosti, zbunjenosti reakcijama koje je rođen da igra, vidimo zašto je odabran da glumi i onog drugug čuvenog engleskog sitnog buržuja – Bilba Baginsa.
Slučajevi vas neće ostaviti ravnodušnim i vidjećete da nije ni najmanje riječ o običnoj igri, pa ćete osjetiti svu ozbiljnost opasnosti sa kojima se suočavaju Holms i Votson. Ovo zaoštravanje opasnosti, koja je u prošlosti bila svedena samo na zanimljiv problem, uslijed vremenske distance publike od viktorijanskog perioda, najvažniji je uspjeh serije.
“Šerloka” sada možete gledati u okviru m:tel Open IPTV ponude.