La Biennale di Venezia jedna je od najprestižnijih, ako ne i najprestižnija smotra savremene vizuelne umjetnosti. Tako je bilo i prošle godine, počev od subote, 13. maja, kada su paviljoni otvarili svoja i vrata 57. bijenala.
Iako svako od 120 umjetnika i kolektiva, među kojima su i predstavnici svih država regije, došao sa namjerom da pomjeri granice, napravi iskorak i razbije šablone, ostaje pitanje koliko Venecijanski bijenale zaista odražava ove savremeno stanje umjetnosti.
Online platforma Artsy analizirala je strukturu prošlogodišnjih izlagača i došla do zanimljivih podataka o tome da li je i koliko umjetnička Venecija ispred društvenih standarda.
Polna struktura
Skoro dvije trećine izlagača su muškarci, bilo da se pojavljuju samostalno ili kao dio kolektiva. Brojka od 35% izlagača ženskog pola je, uslovno rečeno, prosjek Bijenala, jer su se odstupanja prethodnih godina kretala od obećavajućih 43% 2009. do neslavnih 26% četiri godine kasnije.
Geografija
Iako je Bijenale nesumnjivo svjetsko dešavanje, umjetnici iz Evrope i Sjeverne Amerike su i dalje najbrojniji, što je donekle i očekivano, s obzirom na istorijski razvoj ove smotre. Između ova dva kontinenta se, međutim, ugurala Azija, što je bitna promjena u odnosu na 2015. godinu.
Rasna struktura
Usred vatrenih debata o rasnim pitanjima, Venecijanski bijenale je jedva odškrinuo vrata raznovrsnosti. Tako je više od pola izlagača bijele puti, a u ovom italijanskom gradu se, primjera radi, našla samo jedna tamnoputa žena, Amerikanka Senga Nengudi.
Starosna dob
Švajcarac Žilijan Šarier (Julian Charrière) te Filipinci Katrin Nunjes (Katherine Nuñez) i Ise Rodriges (Issay Rodriguez) jedini su umjetnici mlađi od 30 godina koji su se našli u Veneciji. Sa druge strane, tu je bila Amerikanka Ana Holprin (Anna Halprin) i Kubanka Silija Sančes (Zilia Sánchez), koje su u 97, odnosno 91. godini života. Takođe, oko 10% umjetnika čija su djela prikazana je već preminulo.
Debitanti
Ipak, na Bijenalu je predstavljen veliki broj novih imena, barem kada je njihovo pojavljivanje na ovoj velikoj art sceni u pitanju. Sedam od 10 učesnika su prvi put bili dio ovog događaja i premijerno predstavili svoja djela cijelom svijetu, a među venecijanskim debitantima našli su se i američki režiser Džon Voters (John Waters), najpoznatiji kao autor danas kultnog filma “Pink Flamingos”.