Ako su vas zanimale anegdote iz života Marka Tvena (Mark Twain), imamo dobre vijesti za vas, jer nastavljamo niz… Na red je došao Alfred Hičkok (Alfred Hitchcock) – jedan od najvećih filmskih redatelja svih vremena!
Jaja
“Bojim se svojih filmova, ne razumijem kako ih publika može gledati…”, jedna je od najpoznatijih njegovih izjava, no osim toga bojao se i jaja.
„Bojim se jaja. Ta bijela okrugla tvar bez ikakve rupe. Jeste li ikada vidjeli išta ružnije od razbijanja ljuske jaja i prolijevanja njegove žute tekućine? Krv je vesela, crvena, ali žumance iz jajeta je žuto, gadljivo. Nikad ga nisam probao.“
Oskari
Počet ćemo s nekim poznatijim stvarima. Na primjer, Alfred Hičkok je autor najkraćeg govora na dodjeli Oskara ikada (1968), kratko i jasno se obratio publici s tri riječi: „Puno vam hvala.“ (veliki gospodin).
Inače, nikada nije osvojio Oskara za najboljeg redatelja, iako je bio nominnovan pet puta.
Cameo
U većini svojih filmova se pojavljuje u cameo ulogama: u prolazu, na vlaku, busu, fotografijama, u gužvi i slično (Tarantino prije Tarantina). Ako pažljivije gledate, dosta ga je lako razaznati i prepoznati, s obzirom na njegove tjelesne reference – 172 cm visok (i ova dva centimetra su mu podobro nategnuta) i u jednom trenutku (čak?!) 169 kg težak.
Tuširanje
Scenu tuširanja u “Psihu” (jednu od najpoznatijih scena u povijesti filmske industrije) je snimao punih sedam dana, iako u filmu traje samo 45 sekundi. Glavna glumica Dženet Li (Janet Leigh) je danima stojala mokra, gola i promrzla u kadi, sve dok nije zadovoljila Hičkokovu potrebu za savršenim izrazom lica. Budući da je film sniman u crno-bijeloj tehnici, sirup od čokolade je poslužio kao krv.
Također, nakon objave istoimenog filma, naš dragi Alfred se našao na udaru “moralnih čistunaca” jer se usudio prikazati nešto što do tada nije viđeno na filmu. Naime, “Psiho” je prvi film u kojemu se vidi kako netko pušta vodu u zahodsku školjku. Glavna je glumica zapravo samo bacila papirić i povukla vodu, ali i to je za neke bilo previše.
Produženi poljubac
Kada smo već kod Hičkokovih raznih redateljskih caka, fora i fazona, poznat je i po takozvanom “produženom poljupcu”.
Godine 1946. snimao je film “Ozloglašena”, a cenzura je branila da snimka poljupca traje dulje od tri sekunde. Hičkok kao da je slutio da će ljubljenje glavnih junaka, Ingrid Bergman i Kerija Grenta (Carry Grant), ući u povijest filma kao najljepši, a za svoje vrijeme i najdulji filmski poljubac, pa ga je odlučio nekako produžiti, a da ne prekrši zakon.
Lukavi ga je Alfred montirao na sljedeći način: glavni glumci se ljube tri sekunde, zatim tijekom nekoliko sekundi kažu nešto jedno drugome, pa se opet ljube tri sekunde, pa se odvoje samo na sekundu, onda se opet ljube tri sekunde, pa šapću nešto jedno drugom na uho nastavljajući se i dalje ljubiti tri sekunde… (i tako unedogled).
Sunčana strana
Tijekom snimanja filma „Čamac za spašavanje“, glumica Meri Anderson (Mary Anderson) trudila se glumiti što bolje i izgledati što ljepše, pa je upitala slavnog redatelja: „Što mislite, koja mi je strana lica ljepša?“.
Alfred joj iskreno reče: „Pa…draga moja, mislim da upravo sjedite na svojoj najljepšoj strani!“
Simenon
Jednoga dana, Hičkok je telefonom nazvao francuskog pisca kriminalističkih romana Džordža Simenona (George Simenon), poznatog po brzini i produktivnosti, a javila se njegova supruga i rekla: „Ispričavam se, ali moj je suprug upravo započeo pisati novi roman, pa mu sada ne smijem smetati.“.
Alfred joj strpljivo odgovori: „O, ništa zato. Pustite ga da završi roman, a ja ću ga pričekati na telefonu.“
Ježenje kože
Prilikom boravka u Parizu, na aerodromu ga je zaustavio sumnjičavi carinik. Engleski mu se gospodin činio dosta neobičnim – previše debeo, radoznalo je gledao svuda oko sebe, a u njegovim papirima je pisalo da je zanimanjem producent. To je cariniku zvučalo nejasno pa ga je zapitao čime se uistinu bavi u životu.
„Čime se bavim? Pa, ježim ljudima kožu…“, objasni mu Hičkok.
Hič u Zadru
I za kraj, jedna njegova izjava (pohvala) susjednoj Hrvatskoj. Godine 1964. je boravio u Zadru i izjavio: „Zadar ima najljepši zalazak sunca na svijetu, ljepši i od onog u Key Westu na Floridi. Aplaudirao sam mu svaku večer.“
Ukoliko vam još nije dosta Hičkoka, osim njegovih filmova koji su dostupni na svim stranama interneta, zabaviti se možete i čitanjem njegovih odabranih pripovjetki (od nekoliko različitih suvremenih autora) pod nazivom „Priče za nesanicu“. Knjigu možete pronaći na internetu u PDF formatu, a priče su kratke i odlične, te definitivno nećete zažaliti ukoliko izdvojite nešto vremena za sebe i ovog velikana!