Muzički biznis zna biti veoma okrutan i većini umjetnika nije baš lako da zaradi novac. Kratko olakšanje je stiglo nedavno, kada je industrija Velike Britanije otkrila da su umjetnici zaradili više od prodaje vinila u 2016. godini, nego što im je YouTube platio za preglede njhovih muzičkih spotova.
Asocijacija izdavačkih kuća BPI, koja promoviše britansku muziku, kaže da je ovo posljednji primjer kako YouTube iskorištava razliku između onoga što se zaradi od onlajn oglašavanja prikazivanjem muzičkih spotova i onoga što nađe put do džepova umjetnika.
Kao dodatna so na ranu, vijest o beznačajnim vrijednostima isplata uslijedila je samo dan nakon što su podaci pokazali da su Google i YouTube zaradili lavovski iznos od 10 milijardi funti, koliko je potrošeno na internet oglašavanje u Velikoj Britaniji prošle godine. BPI podaci pokazuju da prodaja vinila u Velikoj Britaniji raste već devetu godinu zaredom, sa prodajom od oko 3,2 miliona ploča – predvođena izdanjem “Blackstar”, posljednjim albumom Dejvida Bouvija (David Bowie) – i zaradom od 41,7 miliona za izdavačke kuće i umjetnike. Za razliku od toga, muzički video-striming, kojim dominira YouTube, zaradio je samo 25,5 milona funti.
“YouTube holding kompanija (Google) ne može imati moto ‘Uradi pravu stvar’, a zatim platiti samo jednu sedminu onoga koliko ostale usluge striminga plaćaju. Pored toga, Google usmjerava publiku na YouTube, koji obezvređuje muziku umjetnika. To je dobitna kombinacija za njih, ali ogroman gubitak za umjetnike”, rekao je Alen Kovač (Allen Kovac), koji je bio menadžer bendovima kao što su Bee Gees, Motley Crüe i Blondie.
YouTube je u decembru saopštio da je prošle godine platio više od milijardu dolara muzičkim industrijama širom svijeta od oglašavanja koja se emituju uz video-snimke. YouTube tvrdi da generiše novac od “light” korisnika, koji se nikada ne bi pretplatili za plaćene muzičke servise, tako da je ovo novac koji lejbeli i umjetnici ne bi inače vidjeli. Takođe se navodi da postoji i zarada od identifikovanja i stavljanja reklama na aploude fanova, koji sada čine polovinu prihoda industrije od YouTube servisa.
“YouTube radi sa muzičkom industrijom kako bi donio više novca za umjetnike, lejbele i izdavače. YouTube doprinosi značajanim i rastućim prilivom prihoda za industriju”, navode predstavnici ovog servisa.
Međutim, Internacionalna federacija fonografske industrije (IFPI) tvrdi da sa 800 miliona muzičkih korisnika, YouTube plaća nešto više od jednog dolara po korisniku za cijelu godinu.
“Ovo je blijeda slika u poređenju sa prihodima ostvarenim od strane drugih usluga i servisa, kao što su Apple, Deezer ili Spotify“, navodi se iz IFPI.
U poređenju sa veličinom YouTube-a, Spotify servis je malen, sa oko 100 miliona korisnika, od kojih polovina plaća za premium servis, ali je zato platio izdavačkim kućama oko dvije milijarde dolara na globalnom nivou u 2015. godini. Prihodi od poslovanja usluga striminga u Velikoj Britaniji, uglavnom od servisa Spotify, porasli su više od 60% u odnosu na prethodnu godinu 2016. do 238,6 miliona funti, kaže BPI.
Očekuje se da prihodi od striminga ove godine prestignu fizičku prodaju i postanu najveći generator prihoda lejbela u Velikoj Britaniji. Fizička prodaja albuma je pala za 2,6% (284,7 miliona funti) u 2016. godini. Striming bum gura naprijed ukupan trgovinski prihod izdavačkih kuća u Velikoj Britaniji – koji uključuje prodaju muzike, prava na izvođenja i licenciranu muziku za upotrebu u filmovima, TV, oglasima i igricama – čak do 5,6% prošle godine na (926 miliona funti). Ali BPI kaže da će ta cifra tokom pet godina premašiti milijardu funti, ako industrija dobije prihode za koje smatra da ih zaslužuje od video-striminga.
“Ovi podaci ukazuju na to da se stvari mijenjaju, s obzirom na to da sve više ljudi bira premium pretplate na servisima, ali su izuzetno frustrirajuće jer bi mogle da budu još pozitivnije, kada bi video-striming platforme plaćale koliko treba za muziku od koje imaju toliko koristi “, rekao je Džef Tejlor (Geoff Taylor), izvršni direktor BPI.
Ova bitka bi kasnije ove godine tek trebalo da se počne odvijati i u Evropi. Industrija vjeruje da YouTube nepravedno koristi prednosti rupa u zakonu, koje ga štite od odgovornosti zbog ogromne količine zaštićenog materijala koji nezakonito aplouduju njegovi korisnici, sve dok se uklanjanje takvih sadržaja vrši na osnovu zahtjeva.
Lejbeli vjeruju da sposobnost YouTube-a da zaradi novac od videa bez licence postavlja YouTube u poziciju moći. Sa druge strane, uslugama kao što je Spotify potrebna je dozvola da bi mogli da učine muziku dostupnom.
Prošle godine, Evropska komisija je predložila da YouTube i drugi takvi servisi podliježu istim autorskim/kopirajt pravilima kao i ostale usluga striminga. Evropski parlament će glasati o reformi ovog ljeta, iako YouTube žestoko lobira protiv nje.
“Najveći problem sa kojim se susreću muzički stvaraoci jeste što im najznačajniji izvor onlajn muzike, video-striming servisi, plaćaju beznačajne honorare”, rekao je Gadi Oron, izvršni direktor CISAC-a, Međunarodne konfederacije društava autora i kompozitora.
“Ovo je ogromna globalna greška u muzičkom svijetu: nepravedno je i to je zaista alarmantno. Zato su EU reforme koje se trenutno razmatraju toliko važne”, naveo je Oron.