Kanski festival počeo je u srijedu, 17. maja, a već standardne zabilješke sa otvaranja o tome ko je došao kako obučen, koliko našminkan i koliko nasmijan zasjenila je prva velika debata – između dva člana žirija.
Kanski žiri je u srijedu poslije podne održao konferenciju za medije, kojom je dominirao Vil Smit (Will Smith). Holivudska zvijezda ne samo da je dočekana aplauzima dostojnim filmske premijere, već je ostavila vrlo malo prostora svojim kolegama, pa je, primjera radi, njegova koleginica Džesika Častejn (Jessica Chastain) progovorila tek nekoliko rečenica, a proslavljeni reditelj Paolo Sorentino (Paolo Sorrentino) ni toliko, prenose agencije.
Čak se i predsjednik žirija, veliki Pedro Almodovar, borio za prostor u obraćanju medijima dok se Smit prisjećao svojih filmskih početaka i šalio se na račun odjeće koju planira da nosi tokom festivala.
Ipak, članovi žirija su bili složni pred kamerama, sve dok se nisu dotakli jedne od gorućih holivudskih tema – video-servisa Netflix i njegovih konkurenata za kanska priznanja.
„Lično, ne mogu da zamislim da se, ne samo Zlatna palma, već i bilo koja druga nagrada dodijeli filmu koji se ne može vidjeti na velikom platnu“, bio je jasan u svom izlaganju španski reditelj.
On je objasnio kako to ne znači da nije otvoren ka novim tehnologijama, ali mu je važno iskustvo koje gledanje filmova na TV-u ne može da priušti.
„Boriću se za jednu za jednu stvar koje nove generacije, čini mi se, nisu svjesne, a to je kapacitet gledaoca pred velikim ekranom. Njegova veličina ne bi smjela da bude manja od stolice u kojoj sjedite. To ne bi trebalo da bude dio vaše svakodnevnice. Morate se osjećati malim i skromnim pred slikom koja je pred vama“, kazao je Almodovar.

Međutim, Smit je odmah stao u odbranu Netflix-a, a kao primjer je iskoristio svojih troje djece.
„Idu u bioskop dva puta sedmično i gledaju Netflix. Vrlo je malo ukrštanja između odlaska u bioskop i onoga što gledaju kod kuće na Netflix-u. U mom domu, Netflix je bio samo čisti benefit. Oni imaju priliku da gledaju filme koje inače nikada ne bi vidjeli. Netflix donosi veliku povezanost. Postoje filmovi koji nisu na velikom platnu u krugu od 8.000 milja oko njih. Dobijaju priliku da pronađu te umjetnike“, istakao je Smit.
Mnogi su, ipak, odmah stavili pod upitnik Smitovu objektivnost, jer je distributer njegovog sljedećeg filma, visokobudžetnog trilera „Bright“, upravo pomenuta video-platforma.
Debata o Netflix-u u Kanu traje već neko vrijeme, jer se za nagrade, između ostalih, takmiče „The Meyerowitz Stories“ i „Okja“, dva filma iz Netflix-ove produkcije. Čak je i sam festival odlučio da promijeni pravila i od naredne godine zabrani učešće filmovima koji nisu prikazivani u francuskim bioskopima, što je jasan potez protiv striming servisa.
Stoga se može očekivati da prva Netflix debata neće biti i jedina do kraja festivala, posebno ako se ima u vidu očigledna podijeljenost ovogodišnjeg žirija.
Naslovna fotografija: Wenn