Nakon Marka Tvena (Mark Twain) i Alfreda Hičkoka (Alfred Hitchcock), nastavljamo anegdotni (anegdote) niz sa Oskarom Vajldom (Oscar Wilde), u nešto kraćem, ali (nadam se) jednako zanimljivom tonu.
Oskar Vajld (pravim imenom Fingal O'Flaherty Wills) poznati je i omiljeni irski pisac, dramatičar, pjesnik i kritičar. Najpoznatiji je po djelima „Sretni princ i druge priče“ (posvetio svojoj djeci) i „Slika Dorijana Greja“. Na vrhuncu karijere je zarađivao 7.000 funti (konvertirano u današnje vrijeme = 640.000 eura).
Propast, prije svega braka (prvi Oskarov paradoksalni citat: „Kad jednoj ljubavi dođe kraj, slabići kukaju, energični odmah pronađu novu ljubav, a pametni su je već odavno imali u rezervi.“), uzrokovala mu je homoseksualna afera sa Alfredom Daglasom (Alfred Douglas), zbog čega je završio u zatvoru na dvije godine, na prisilnom radu. Nakon izlaska iz zatvora, živio je u siromaštvu sve do svoje smrti 30. studenog 1900. godine, u nekom jeftinom hotelu u Parizu. Njegove posljednje riječi bile su: „Ili ove tapete odlaze, ili ja…“
Inače, izgradnja njegove grobnice počela je tek osam godina poslije smrti, a sponzorirao ju je anonimni donator. Prilikom njenog prijevoza iz Londona u Pariz, carina je naplatila 120 funti, jer ju nije smatrala umjetničkim djelom (zbog golišavih statua), a danas je nezaobilazno turističko odredište.
Kad smo već kod carine, legenda kaže da je prilikom svakog carinskog pregleda na pitanje što nosi sa sobom, Vajld odgovarao: „Ništa, osim svoga genija!“
Promašena publika
Jedne večeri, poslije premijere svog najnovijeg komada, Oskar Vajld je došao u svoj klub. Prijatelji u klubu znali su da je, samo nekoliko sati prije, njegova drama doživjela potpuni neuspjeh, pa su ga upitali: „Oskare, kako je prošla večerašnja premijera?“
Oskar je staloženo odgovorio: „Oh, komad je bio golem uspjeh, ali bojim se da je publika bila potpuni promašaj.“
Oskar savjetnik
Jednoga dana našao se u društvu mladog nadobudnog pjesnika koji mu se žalio kako ga kritičari uopće ne zamjećuju: „To je zavjera protiv mene… Dogovorili su se da šute! Što mi savjetujete?“, a Vajld ga hladnokrvno savjetova: „Pa, šutite i vi!“ (drugi Oskarov paradoksalni citat glasi: „Dobar savjet samo proslijedim dalje. Meni nikada ne pomogne.“)
Genij-luđak
Tijekom jednog druženja sa prijateljima raspravljalo se o teoriji prema kojoj je svaki genij zapravo istovremeno i luđak (teorija Maksa Nordaua). Budući da je Vajld imao jako visoko mišljenje o sebi i smatrao se genijem, našao se uvrijeđenim, pa je rekao: „Kad bi bilo istina da je svaki genij luđak, što je onda ovo jadno čovječanstvo? Zar su svi idioti koji nisu luđaci?“
Džentlmen
Prilikom jednog od sljedećih druženja, prisutna je bila i slavna pjevačica Ivet Gilbert (Yvette Guilbert), koja je željela ispasti duhovita, pa je smijući se rekla: „Dragi gospodine Vajld, pred sobom imate najružniju ženu Pariza!“, a Oskar joj kulerski odgovori: „Pariza? Ne, gospođo, nego najružniju ženu na svijetu!“ (nakon ovoga možete komotno zamisliti Snoop Dogga u glazbenoj pozadini i Thug Life meme, koji dominira internetom posljednjih mjeseci)
Najbolje knjige na svijetu
Jednom je Vajld bio zamoljen da napravi popis 100 najboljih knjiga na svijetu. Odbio je to, rekavši: „Ali to je nemoguće! Ja sam ih do sada napisao samo pet.“
Barney Stinson prije Barneya Stinsona… high five!