Požar – najveća prijetnja koncertima u zatvorenom

Neodgovorna upotreba pirotehnike, sa jedne, i loše instalacije u kombinaciji sa nepoštovanjem protivpožarnih mjera, sa druge strane, najčešći su uzroci požara tokom klupskih svirki. Nažalost, ovakve nesreće su se iznova dešavale u različitim krajevima svijeta, često sa teškim posljedicama.
Tako je 100 posjetilaca stradalo u američkom Vest Vorviku kada je tur menadžer benda Great White upalio baklju u klubu, a samo godinu dana kasnije je iz istog razloga planuo klub u Buenos Ajresu, tokom koncerta rokera Callejeros, što je života koštalo 194 osobe. Pirotehnika metalkor sastava Goodbye to Gravity dovela je do 64 smrti u Bukureštu 2015, dok uzrok požara u klubu “Santika” u Bangkoku, koji je odnio 66 života, ni danas nije poznat. Poznate jesu tragične koincidencije da se bend koji je svirao zvao Burn, a koncert “Santika's Last Night”.
Da smo kroz istoriju malo naučili o sprečavanju ovakvih tragedija, potvrđuje činjenica da se one događaju već duže od pola vijeka. Najsmrtonosniji požar ovog tipa je tako i danas onaj iz 1942. godine, koji je progutao bostonski noćni klub “Cocoanut Grove” i čak 492 njegova posjetioca.
Haos na repriznom Woodstock-u (1999)

“Haos” je jedina riječ kojom bi se mogao opisati pokušaj obilježavanja tri decenije kultnog festivala. Od ideja ljubavi i mira očigledno nije ostalo mnogo, jer su tokom četiri dana festivala “Woodstock '99” vladali agresija i nasilje.
Održan na nekadašnjem aerodromu, festival je izložio posjetioce izuzetnoj vrućini bez hladovine, bio je zabranjen unos hrane i pića, a cijene u festivalskom prostoru su bile veoma visoke, dok je broj toaleta bio nedovoljan. Ipak, teško da je to dovoljno objašnjenje zašto su koncerti grupa Metallica, Megadeth, Rage Against the Machine i drugih bili manja vijest od ponašanja publike.
A ona je tokom četiri dana prouzrokovala nekoliko velikih požara, prevrtanje automobila, nebrojene tuče i krađe, šest povrijeđenih osoba i četiri prijavljena silovanja, neka od njih čak izvršena tokom nastupa hedlajnera. Festival je odnio i jednu žrtvu, ali su ljekari zaključili da je mladić koji je kolabirao tokom jednog koncerta i naknadno preminuo imao zdravstvene probleme neuzrokovane dešavanjima na nastupu.
Dajmbegovo ubistvo tokom svirke (2004)
Derel Lens Abot (Darrell Lance Abbott), slavni gitarista, stradao je zajedno sa jednim fanom, jednom osobom iz obezbjeđenja i jednom iz reda organizatora koncerta. Hicima iz pištolja bivšeg marinca Nejtana Gejla (Nathan Gale) je, pomalo poetično, ubijena po jedna osoba iz svih sfera koje zajedno čine live muziku jedinstvenim iskustvom.
Popularni Dajmbeg (Dimebag) je slavu stekao kao prva gitara benda Pantera, a na kobnom nastupu je svirao sa svojom novom grupom imena Damageplan. Da li je baš to bio poremećeni razlog zašto je Gejl, veliki fan Pantere, digao ruku na njega, ili je tačna neka od mnogih drugih teorija o pravim motivima – možda nikada nećemo saznati.
Prije nego što su ga likvidirali policajci, napadač je ranio još sedam osoba. Ipak, da u potpunosti ubije Dajmbega nije uspio, jer je talentovani gitarista zauvijek ušao u muzičku legendu, gdje istinski i pripada.