U početku je “Tvin Piks” (“Twin Peaks”) – serija nazvana po istoimenom šumskom gradiću, smještenom negdje na sjever države Vašington, tik uz granicu sa Kanadom – ličio na tipičnu sapunicu, maskiranu u misteriju o ubistvu.
Ali, nije dugo trebalo da serija otkrije svoju istinsku narav. Sa disproporcionalnom stopom ubistava u poređenju sa populacijom od 5.120 stanovnika (kasnije povećano na 51.201, na zahtjev ABC-a), “Tvin Piks” je, tokom svog trajanja, ugostio maštovit spektar zlodjela – sve od silovanja, incesta, kidnapovanja, podmetanja požara, urote, ucjene, fizičkog napada, iznude, trgovine drogom, prevare, preljube, pa do avicida (ubistva ptica).
Imajući sve ovo mračnjaštvo na umu, ne čudi što je serija do danas inspirativna za specifičnu populaciju umjetnika, čija struka nalaže nadahnuće morbidnim dubinama ljudske duše i krvavim talentima evolutivnog (ili providencijalnog) dara kojeg zovemo ruke – govorimo o svim vrstama metal muzičara, od hevi do brutal braće i sestara.
Ne samo da je inspirisao mnoge muzičare, mračni šumski gradić je i ugostio par njih – Dejvid Bouvi (David Bowie) i Kris Ajzek (Chris Isaak) su se pojavili u gradiću prije 25 godina, a u poslednjoj trećoj sezoni, Trent Reznor (Trent Reznor) , Edi Veder (Eddie Vedder) i brojni drugi manje ili više poznati muzičari.
Kultna serija ove godine slavi 30 godina postojanja, a mi vam donosimo žestoko muzičko naslijeđe nastalo pod zlokobnim uticajima Linčovog remek-djela. Uživajte.
Anthrax – Black Lodge (1993)
Treš pioniri Anthrax posjetili su Tvin Piks dva puta – oba puta na albumu “Sound of White Noise”.
Prvo, u spotu za pjesmu “Only” pojavljuje se, niko drugi do Ubica Bob, mračno biće koje u seriji opsjeda Loru Palmer. U stvari, u spotu ćete vidjeti set dizajnera Frenka Silvu, koji je imao tu nesreću, ili sreću, da ne pobjegne na vrijeme sa seta i da slučajno “upadne” u kadar tokom snimanja. Kada ga je Linč (David Lynch) vidio u sceni, odlučio ga je učiniti dijelom serije, i to veoma bitnim – on je, nakon Lore i agenta Kupera, vjerovatno najprepoznatljiviji lik.
Drugo, tu je pjesma “Black Lodge”. Nju su napisali u saradnji sa Linčovim kompozitorom Anđelom Badalamentijem (Angelo Badalamenti), koji je pisao muziku za sve od “Tvin Piksa” do “Bulevara zvijezda” (“Mulholland Dr.”).
Marilyn Manson – “Wrapped In Plastic” (1994)
Kada jednog jutra lokalni upravnik pilane Pit Martel (igra ga Linčov miljenik Džek Nens) krene na pecanje i otkrije Lorino tijelo isprano na obalu, on će nazvati šerifa i izgovoriti one čuvene riječi: “Ona je mrtva… zamotana u plastiku” (“She's dead… wrapped in plastic”).
Osim što je uvod u čuveni teglajn i misteriju koja će nas držati prikovane uz ekrane, ova rečenica je bila zanimljiva i mladom Brajanu Vorneru (Brian Warner), i to baš u periodu kada je definitivno postajao Merilin Menson.
Kada je izdao prvi album, “Portrait of an American Family”, Merilin je odsvirao i ovu posvetu Linčovoj seriji, koja počinje semplovima iz raznih epizoda. Divota.
Blind Guardian – “Black Chamber” (1992), “The Ninth Wave” (2015) i “Sacred Mind” (2015)
Veterani fantasy power metal žanra, njemački bend Blind Guardian je u Tvin Piks svratio čak tri puta.
Dvije od tri pjesme su na albumu iz 2015, “Beyond The Red Mirror”. Uvodna stvar, “The Ninth Wave“, kao i intro u “Sacred Mind”, sadrže kultnu rečenicu “fire walk with me” – rečenica je napisana krvlju u napuštenom vagonu u kojem je ubijena Lora Palmer.
Sa druge strane, pjesma “Black Chamber” je napisana davne 1992, i u potpunosti je posvećena Crnoj loži (The Black Lodge), mističnom zlom mjestu u kojem je agent Dejl Kuper bio zarobljen punih 25 godina.
Bend je u više navrata potvrdio svoju ljubav prema kultnoj seriji, koja nastavlja da ih inspiriše.
Fantomas – “Twin Peaks: Fire Walk With Me”
Ova super-grupa, koju čine Majk Paton (Mike Patton) iz Faith No More, Baz Ozborn (Buzz Osborne) iz The Melvins, Dejv Lombardo (Dave Lombardo) iz Slayer i Trevor Dan (Trevor Dunn ) iz Mr. Bungle, darovala je svijetu te 2001. godine svoje remek-djelo: album “The Director's Cut”.
Većinom Patonovo kreativno čedo, album sadrži eksperimentalne obrade kultnih filmskih kompozicija, svega od Nina Rote (Nino Rota) do Anđela Badalamentija. “Tvin Piks” je predstavljem pjesmom “Fire Walk With Me”, koja je inspirisana Badalamentijevim temama, poput čuvene uvodne “Tvin Piks” teme i numere “Audrey's Dance” + Patonovo eksperimentalno ludilo.
Swallow The Sun – “The Giant” (2005), “Ghost of Laura Palmer” (2005), “These Woods Breathe Evil” (2009)
Ok, ovaj finski death-doom bend je vjerovatno najstrastveniji poštovalac “Tvin Piksa”. U više navrata su seriju citirali kao primarnu inspiraciju i tekstova i muzike.
Njihov album “Ghosts of Loss” sadrži dvije pjesme naslovljene imenima likova iz serije – za “Ghost of Laura Palmer” je očigledno o kome govori, a “The Giant” se odnosi sa Diva koji se nekoliko puta našao na strani agenta Kupera i vjerovatno mu spasio život – iako priča onim dalekim linčovskim jezikom, na koji Kuper može samo klimati glavom.
Četiri godine kasnije, bend je objavio i “These Woods Breathe Evil”, pjesmu posvećenu Crnoj loži, koja sadrži čuvenu rečenicu, ključnu za mitologiju druge sezone: “The owls are not what they seem.”