Od X-Mena izgleda da više ne možemo nigdje pobjeći.
“Logan” (2017) je definitivno cementirao uspjeh ove franšize i studio želi maksimalno da iskoristi trenutak. Osim tri nova najavljena filma, bez gubljenja vremena se bacio i na male ekrane. Prvi od filmova je, naravno, generična adaptacija legendarne “Feniks Sage” (primamo opklade da li će uspijeti ovaj put!), a drugi je bio nastavak hiper uspješnog “Dedpula” (“Deadpool”, 2016).
Treći film je zasnovan na “Novim mutantima”, strip materijalu koji nam obećava horor i izostanak šarenih kostima. U svojoj recenziji “Logana” najavio sam novu vrstu superherojskih blokbastera koji će se truditi da ne izgledaju poput (stereo) tipičnog superherojskog filma. Nedostatak šarenih kostima i hibridni žanrovi poput horora ovaj put su tu da nam prodaju “nešto novo”.
Završena je druga sezona serije “Legija” (“Legion”, 2017 -), spin-off-a franšize, koja je pokupila nevjerovatno dobre ocjene i osiguranu drugu sezonu. Odmah smo dobili najavu za novu seriju. “Talentovan” ili “Nadaren” (“Gifted”), još jedna “X-Men” TV serija koju producira Brajan Singer (Bryan Singer, režiser četiri “X-Men” filma).
Ima još. Tu je i vijest o crtanoj seriji za odrasle, koja će pratiti Dedpulove avanture, i moram vam priznati da me je, od svih projekata, ovaj čak i zainteresovao.
Tri filma i tri serije.
Ako vam se sviđa sav taj X Men materijal, odlučio sam vam pomoći preporukama najboljih “X-Men” stripova ovog vijeka. Ili pogledajte još jednom “Logana”, koji je upravo ovih dana dobio kućno izdanje, sve sa pretencioznom crno-bijelom verzijom, jer kao da se film nije dovoljno ozbiljno shvatao, pa je studio “morao” još jednom prodati isti proizvod (čak i bez boje ovaj put). Znaju kako da izvuku novac od gledalaca.
Pustimo sad to, jer X Men stripovi koje ću vam predstaviti su čak dobre priče i bilo bi lijepo da dobijemo uspješnu adaptaciju zasnovanu na ovim naslovima.
“New X-Men” (2001 – 2004)
Nisam žrtva kulta ličnosti, ali može čitalac svakako to da pomisli, s obzirom na to koliko preporuka stripova Granta Morisona (Grant Morrison) mogu da napišem. “Novi X-Meni”, kako sam naslov kaže, bio je pokušaj da se ponovo osmisli brend za novi vijek. Ali, kao što sam više puta naglašavao, prosječni čitalac superherojskog stripa ne želi ništa novo – samo 50 nijansi poznatog.
Novina Morisonove verzije “X-Mena” je školska dinamika.
Prvi put smo stvarno mogli vidjeti klince koji imaju redovne časove i profesore koji su ih učili kako da postanu slijedeća generacija X-Mena (ili u nekim slučajevima samo da ih spasu same od sebe).
Strip je došao odmah nakon prvog Singerovog “X Men” filma (2000). Baš kao u tom filmu, junaci su bacili šarene kostime u zamjenu za sado-mazo kožna crna odijela. Da ne bi sve bilo u kozmetici, Morison je dodao nove ideje, kao što su sekundarna mutacija (još jedan pubertet?) i neke nove likove. Novi X-Meni se uopšte ne doživljavaju kao superheroji, već su prije paramilitarna internacionalna organizacija.
Moja omiljena novina je mladi buntovnik Kventin (Quentin Quire), iliti Kid Omega, koji je organizovao prvu pobunu u Školi za talentovanu djecu. Takođe, ne smijem zaboraviti Fantomex-a, koji je omaž (manje-više plagijat) kultnom Diaboliku (samo u bijelom, sa SF motivima).
Povratak starih likova u novoj interpretaciji, kao što je slučaj s Emom Frost, donio je osvježenje već toliko puta viđenim pričama. Seksualne tenzije Kiklopa i ljubavni trougao čiji je dio dodali su novu karakterizaciju dosadnjikavom liku.
Dobra startna pozicija za nove čitaoce.
“Astonishing X-Men” (2004 – 2010)
“Zapanjujući X-Meni”, kako bi se nevješt prevod ovog naslova zvao, strip je iz pera “kralja štrebera” Džos Vidona (Joss Whedon). Kreator “Bufi” (“Buffy”) i “Fajerflaja” (“Firefly”) danas je poznat kao režiser najuspješnije filmske franšize “Osvetnici”(“Avengers”).
Prije nego što će postati “spasilac” superherojštine (posljednja vijest je da će on režirati “Ligu Pravde”, iliti “Justice League”, što vraća nadu u poljuljani sinematični DC univerzum), pisao je ovaj strip.
Njegovi X-Meni su povratak formi, klasičnim temeljima brenda. Dočekan je sa ovacijama nakon Morisonovog eksperimentisanja.
Prva odluka je da vrati šarene prepoznatljive kostime i učini ih superherojskim timom kakvi nikada u svojoj istoriji nisu bili. X-Meni inače imaju problem, jer se radi o stripovima sa ogromnim brojem likova, a Vidon se odlučio da se fokusira na mali broj njih i ispriča neke od najboljih X priča ikad.
Ema Frost je postala sastavni dio tima i novi ljubavni interes vođe Kiklopa. Jedna od priča je poslužila kao polazna tačka za treći “X-Men” film.
Moderni klasik, napisan sa mnogo ljubavi, vratio je X-Mene među najprodavanije stripove.
Njegov nasljednik na naslovu je bio legendarni Voren Elis (Warren Ellis), kreator “Transmetropolitana”, između ostalog, i dobar Vidonov prijatelj. Voren je odveo strip u potpuno drugom pravcu, ponovo odbacujući šarene kostime zarad uniformi (dobro je poznat njegov prezir prema superherojštini). Elis se vratio Morisonovim idejama o paramilitarnoj organizaciji koja sebe ne doživljava kao superherojski tim. Nešto kao mutirani vatrogasci.
Same priče su bile spektakularne poput blokbastera katastrofe, pri čemu su “X-Meni” intervenisali na napade divovskih čudovišta i vanzemaljske invazije.