Odlučio sam se za hronološko izlaganje liste filmova Klinta Istvuda (Clint Eastwood), jer teško je izdvojiti samo “najbolje”, šta god to značilo, pošto bih učinio ogromnu nepravdu prema radoholičaru Klintovog kalibra.
Naglasak je prvenstveno na Istvudu glumcu, što ne znači da nema nekih filmova koje je on režirao, ali da sam se odlučio za takav spisak, ostali bismo ovdje čitav dan, jer je čovjek režirao više od 30 filmova.
Nekoliko posljednjih mjeseci isključivo sam gledao Klinta. Počelo je kao detoksikacija od superherojskih filmova i toliko sam se dobro proveo da jednostavno nisam mogao prestati…
“Čovjek bez imena” ili “Dolar trilogija” (“Trilogia del dollaro”, 1964-1966)
Malo ko može reći da su mu prvi filmovi u kojima je glumio jedni od najboljih svih vremena. Upravo se to dogodilo tada nepoznatom TV glumcu koji je prihvatio ulogu u filmu italijanske produkcije.
Serđo Leone (Sergio Leone) nije znao engleski, Istvud nije znao italijanski, ali njihov zajednički angažman postao je revolucija western žanra.
“Za šaku dolara” (“A Fistful of Dollars”, 1964) predstavio je svijetu novog filmskog heroja i gledaoci mu nisu mogli odoljeti. Nastavak je uslijedio već sljedeće godine i nije nikoga razočarao. Ali, isto tako, niko nije mogao predvidjeti kakvo filmsko remek-djelo se priprema, a to je bio treći i najbolji dio – “Dobar, loš, zao” (“The Good, the Bad and the Ugly”, 1966).
Ne postoje rječi hvale dovoljno dobre za ovaj film. Treba da bude lektira u školama.
“Kuganov blef” ili “Šerif u Njujorku” (“Coogan's Bluff”, 1968)
Don Zigel (Don Siegel) je ime koje ćete više puta vidjeti na ovoj listi.
Režirao je ovaj film skromnog budžeta, čija se tehnička ograničenja možda i vide u nekoliko scena, ali priča zbog njih sigurno ne ispašta. Uvijek sam doživljavao “Kuganov blef” kao pravi (post)moderni western.
Sam vremenski period, šezdesete godine XX vijeka, dovoljno su “naučnofantastičan” seting za western heroja. Šerif iz ruralne Amerike kao da je doputovao iz prošlosti u moderni metropolis pun hipija, droge i promiskuiteta.
Naučiće ih on pravim konzervativnim vrijednostima.
“Dvije mazge za sestru Saru” (“Two Mules for Sister Sara”, 1970)
Priča o netipičnom savezništvu revolveraša i časne sestre je sinematično blago.
Užasno zabavan film, sa epskim scenama akcije koje uključuju meksičku armiju i borbu protiv francuskih kolonijalista, obavezna je preporuka.
Kada se Don Zigel odlučio da snimi “pravi” western, impresionirao je i najciničnije. Sestra Sara ima tajnu, a jedini način da je saznate jeste da pogledate film.
Muzika Enija Morikonea (Ennio Morricone) je šlag na torti.
“Opčinjen” (“The Beguiled”, 1971)
Predah od standardne western formule je priča o ranjenom jenkiju (yankee) koji nađe utočište u južnjačkoj školi za dame, u vrijeme američkog građanskog rata.
Po meni, nikada nije bilo ni potrebno snimiti novu verziju pored Zigelovog remek-djela o agresivnoj snazi potisnute (ženske) seksualnosti.
Istvud je cementirao svoj status seks simbola tog vremena ovim filmom.
“Prljavi Hari” ili “Škorpion ubija” (“Dirty Harry”, 1971)
Osim revolucije western žanra, Istvud je zaslužan i za transformaciju akcionog trilera i danas gotovo arhetipske figure detektiva. Njegov detektiv je beskompromisan i ostavlja leševe svuda oko sebe.
Za njegovu karijeru, 1971. je ključna godina, i ovo je bio drugi film iz iste godine koji je uradio sa Zigelom.
Uvijek citirane replike Kalahana (Harry Callahan) učinile su Klinta nespornom legendom filmske umjetnosti, ma koliko god da su ga neki osporavali gotovo čitavu deceniju.