Sudska drama je žanr u kojem glavnu riječ ima odvjetnik (heroj), dok su njegovi neprijatelji različiti svakodnevni likovi koji mu prijete unutar ili izvan sudnice. Središte radnje se vrti oko određene sudske parnice, u čijem sudjelovanju glavni protagonist stavlja sve na kocku (slučaj, ugled, ali i vlastiti život). Veći dio radnje ovog žanra je smješten u sudnici ili sobi za porotnike.
Donosimo vam neke od najpoznatijih sudskih drama. Filmovi su poredani kronološki, po godini izlaska, a kvalitetom svi spadaju u istu (odličnu) kategoriju.
“Svjedok optužbe” (“Witness for the Prosecution”)
Film “Svjedok optužbe” iz 1957. je rađen u režiji Bilija Vajldera (Billy Wilder) prema istoimenom kazališnom komadu Agate Kristi (Agatha Christie). Radnja prati starog i uglednog londonskog odvjetnika kako na dosta iskusan i nezainteresiran način pobjeđuje u jednoj sudskoj parnici.
Zbog naglog i orginalnog preokreta na samom kraju filma, gledateljima su puštana upozorenja da ga ne odaju svojim prijateljima i obitelji.
Film je imao šest nominacija za Oskara, a danas uživa status klasika.
“12 gnjevnih ljudi” (“12 Angry Men”)
Ovaj film Sidnija Lumeta (Sidney Lumet) iz 1957. godine je poznat upravo po tome što je čitava njegova radnja smještena u sudnici i prostoriji za porotnike.
Radnja se vrti oko 12 porotnika koji pred sobom imaju naizgled lagan slučaj. Jednog od njih tumači Henri Fonda (Henry Fonda), kojemu je ovo rijetka kvalitetna nekaubojska uloga.
Film je zaradio tri nominacije za Oskara, te je jedan od najpoznatijih klasika općenito i nalazi se na gotovo svim popisima najboljih filmova svih vremena.
“Anatomija ubojstva” (“Anatomy of a Murder”)
Još jedan klasik izašao dvije godine kasnije (1959) u režiji Ota Premingera (Otto Preminger). Ovo je također adaptacija istoimene knjige autora Roberta Travera, a pisana je po istinitom događaju.
Radnja se većim dijelom odvija u sudnici, a glavnu ulogu – odvjetnika – odlično tumači Džejms Stjuard (James Steward). Ovo je bio jedan od prvih holivudskih filmova u kojem su eksplicitno prikazane i obrađene teme seksa i silovanja.
Film je zaradio sedam nominacija za Oskara.
“Suđenje u Nurnbergu” (“Judgement at Nuremberg”)
Film, kao što i sam naziv govori, prati tzv. Nurnberški proces, odnosno suđenje njemačkim nacističkim državnicima neposredno nakon Drugog svjetskog rata.
Ovo je vjerovatno najbolji prikaz poslijeratnog stanja u Njemačkoj, te nas film čitavo vrijeme potiče na razmišljanje o (ne)opravdanosti postupaka glavnih, osuđenih likova, kao i o tome koliko je njemački narod uistinu znao o zloglasnim koncentracijskim logorima.
Glavnu ulogu odlično igra Maksimilijan Šel (Maximilian Schell), koji je zasluženo nagrađen Oskarom za glavnu ulogu, a film je osvojio još jednog Oskara, i to za scenarij.