Kada se govori o ženama u fotografiji, često se citira čuvena kampanja organizacije Guerrilla Girls iz 2012. godine i poražavajući podatak koji je tada objavljen.
Da, mislimo na onaj da je manje od 6% umjetnika u sekciji Savremena umjetnost njujorškog Metropoliten muzeja ženskog pola, dok su na istom mjestu žene na 85% aktova. Kada govorimo o savremenoj umjetnosti, ovaj disbalans je posebno vidljiv u fotografiji, koja dominira današnjim kanalima komunikacije.
Upravo zato je web portal Mic izdvojio 15 fotografkinja koje redefinišu ženstvenost u današnjoj fotografiji, i to sa mnogo takta, humora i lucidnosti.
Sara Mejpl (Velika Britanija)
Saru Mejpl (Sarah Maple) opisuju kao hrabru, samouvjerenu i satiričnu, ali i jednu od najvažnijih i najuticajnijih feminističkih umjetnica Velike Britanije. Njeni radovi se bave ulogom mlade žene, vrlo često mlade muslimanke, u 21. vijeku, a osim fotografija, u svom portfoliju ima i slike i umjetničke instalacije.
Holi Andres (SAD)
Amerikanka Holi Andres (Holly Andres) uglavnom fotografiše odrasle žene, ali neki od njenih najupečatljivijih radova istražuju period stasavanja djevojčica u žene, vrijeme „potrage za zabranjenim znanjem“ i „potencijalnog gubitka nevinosti“. Njene fotografije su pomalo kinematografske, detaljne i visoke saturacije, ponekad neodređeno zloslutne.
Tomoko Savada (Japan)
Žena sa hiljadu lica, Japanka Tomoko Savada (Tomoko Sawada), koristi različite kostime i ekspresije kako bi se transformisala u mnoštvo različitih osoba, i tako ispričala mnogo raznovrsnih priča. Uz pitanja identiteta i individualnosti u savremenom svijetu, Savada svojim fotografijama diskutuje i o seksualnosti i stereotipima, što se najbolje vidi kada se njene fotografije posmatraju kao serijali.
Lulu Lavering (SAD)
Poput Savade, i Lulu Lavering (Lulu Lovering) koristi sebe kao modela kako bi istraživala pitanja identiteta. Za razliku od koleginice iz Japana, Lavering se fokusira na introspekciju, jer se umjetnošću počela baviti kao sredstvom za prevazilaženje sopstvene stidljivosti i nemogućnosti artikulisanja osjećanja, zbog čega su njene fotografije duboko emotivne.
Lora Stivens (Velika Britanija)
Emocija sigurno ne nedostaje u djelima Lore Stivens (Laura Stevens), Britanke sa adresom u Parizu. Nagrađivana fotografkinja je inspiraciju pronašla u raskidu svoje veze, od kada se bavi temom emotivnih razilaženja i nalaženja. U fokusu njenih fotografija, koje nose duh starinskih slika, su različite žene, njene prijateljice i slučajne prolaznice sa ulice.