Džoker je nesumnjivo najznačajniji zločinac u istoriji stripa. Kao zakleti suparnik Betmena, on teroriše Gotam još od 1940. godine. Od pljački banaka do ambicije da počini prvo ubistvo na mjesecu, njegov talenat za zlobu odavno nije ograničen na formu stripa.
To znači da se veličanstvenost njegovog zločina van stripa mora oslanjati na vještinu glumca koji ga igra i isključivo od njega zavisi. Imajući to na umu, slobodno možemo reći da, izvan stripa, Džokerova karijera nije prošla bez blama i da je šaljivdžija često ostajao bez smijeha.
Sa pojavljivanjima na TV-u, u filmovima, pa i video-igrama, interpretacije Džokera su varirale od uzvišenih do užasnih, a mi smo se posvetili poslu njihovog rangiranja – od najgrih do najboljih. Pogledajte.
“Skubi Du” Džoker (Larry Storch)
Uprkos posljednjem mjestu na ovoj listi, Džoker iz “Skubi Du” animiranih filmova nije toliko očajan i ima svojih kvaliteta. Baš zato je šteta što je lik uspio da omane na jedan jedini način na koji Džoker ne smije omanuti – dosadan je.
Mislimo na činjenicu da se u crtaću čija svaka epizoda podrazumijeva ovog ili onog maskiranog čudaka Džoker ni po čemu ne razlikuje od svojih kolega, koji prije ili kasnije padnu u svojim ambicijama, a one bi prošle sasvim pristojno da nije tih dosadnih klinaca.
Igrao ga je komičar Leri Storč.
Džoker iz “Novih Betmenovih avantura” (Lennie Weinrib)
Ne znamo koliko pratite inkarnacije Betmena i da li ste svjesni čenjenice da niti Nolan (Christipher Nolan), niti Barton (Tim Burton) nisu iza najbolje od njih, ali da Brus Tim (Bruce Timm) i Erik Radomski jesu – govorimo o animiranom serijalu “Betmen: animirana serija” (“Batmen: The Animated Series”).
Ako ste upoznati sa animiranim serijalom iz devedesetih i ako ste fanovi, sličan serijal iz sedamdesetih, “Nove Betmenove avanture”, biće zanimljivo štivo – uglavnom u negativnom smislu.
Klimavi zapleti i očajni redizajni likova biće vam prije svega smiješni.
Ali, Džoker je nekako uspio izbjeći očajni redizajn i ima par svijetlih trenutaka – uz to, ovo je vjerovatno vezija Džokera koja je najvjernija originalnom stripu.
Zanimljiva stvar je održavanje izbora za Predsjednika Kriminala, na kojima Džoker gubi od Pingvina – tužno.
Džoker iz “Super prijatelja” (Frank Waelker)
Riječ je o animiranog sagi, koja je trajala desetak godina, od sredine sedamdesetih do sredine osamdesetih, u kojoj se Džoker pojavljuje – kakvog li bezobrazluka – samo jednom. Razlog tome je neka zavrzlama oko prava na lika, što i nije toliko bitno kad uzmete u obzir i taj jedan put kad se pojavio.
Epizoda sa Džokerom radnjom se vrti oko Darksajda, svemoćnog svemirskog zla – čija svemoć se manifestuje pomaganjem pljačkašima banaka da svoj posao rade efikasnije no inače. On formira bandu Kraljevska boja (Royal Flush Gang), čiji dio je i Džoker, i to kao As. (Džoker kao As, humor je bar bio na nivou)
Džoker iz “Mlade pravde” (Brent Spiner)
Neobičan Džoker, a to reći za Džokera i nije bog zna kako određeno. Ovaj Džoker najviše liči na Dejvida Tenanta (David Tennant) kao Doktora Hua (Doctor Who), i ima nešto prljavo-hipstersko u njemu.
Sam serijal nije bio previše loš, pogotovo ako uzmete u obzir da je Deni Treho (Danny Trejo) dao glas Bejnu.
Džoker iz “Povratka viteza tame” (Michael Emerson)
Ovo je bio izazov. Trebalo je adaptirati strip Frenka Milera (Frank Miller), koji većina fanova smatra definitivnim Betmen stripom, i trebalo je imati opseg koji će pokriti sve od Džokerove katatonične depresije, uzrokovane Betmenovim odsustvom, pa do pomahnitalog ubijanja koje je trebalo izvući Betmena nazad na ulicu.
Posao je dobio Majkl Emerson (Michael Emerson). Uzimajući u obzir težinu zadatka, mogli bismo reći da i nije tako loš posao uradio, ali to bi bilo previše obzirno i meko, jer, realno, boli koliko je čovjek ravan.
Džoker iz “LEGO Betmen” video-igara (Steve Blum)
U originalnoj Lego Betmen igri, onoj iz 2008. godine, Stiv je davao glas i Betmenu i Džokeru, i tako postao prva osoba u istoriji kojoj je to pošlo za rukom.
Ipak, u prvoj igri i nije imao previše posla – u stvari, nije uopšte imao posla, pošto su tvorci igre smatrali da dijalog nije neophodan. Tek kasnije je uveden, ali je Stiv do tada izgubio ulogu Betmena, koju je preuzeo Troj Bejker (Troy Baker), ali je zadržao Džokera i ozbiljno se posvetio poslu. Uloga snažno inspirisana Markom Hamilom (Mark Hamill), što joj ne umanjuje značaj.