Kako to već po nekom nepisanom pravilu biva, bendovi se tokom zime zakucaju u studio, a zatim nam ono što na šta su potrošili sate i sate snimanja obznane u vidu singlova i albuma u susret ljetu, koje u njihovom kontekstu podrazumijeva turneje i nastupe na festivalima.
Ovoga puta vam donosimo planetarno popularna imena, a narednu listu ćemo posvetiti nekim poznatijim i manje znanim izvođačima sa našeg podneblja, čisto da vidite da čitamo i pratimo komentare, sugestije, kritike i tome slično.
Tricky – The Only Way
Majstor se vratio! Ako se ne sjećate koliko je dobre muzike izašlo 1995. godine, Tricky je napravio petominutni teleport pod imenom “The Only Way”. Ovakve pjesme su razlog zašto nam u jeziku treba riječ za “eargasm”.
Cypress Hill – Reefer Man
Izgleda da danas važi neko nepisano pravilo koje kaže da nema repa bez trepa. Oh, kako da ne, kao da to imalo tangira Cypress Hill. Old skul njuške su ponovo tu i imaju novu himnu posvećenu dugogodišnjoj ljubavi – Meri Džej. Kao, iznenađeni smo.
Kad smo već kod hip hopa, provjerite kako to Ice Cube razbija u “Good Cop Bad Cop” ili kako se Snoop Dogg vraća sa “Revolution”.
Liam Gallagher – Wall Of Glass
Nadrndaniji od uvijek nadrdane braće ima novu pjesmu kojom demantuje manje nadrdanog da mu je glas otišao dođavola. Ne samo da je Lijamov (Liam Gallagher) glas ostao prepoznatljiv i da je onakav kakvog ga uvijek pamtimo, već ga je “nalijepio” preko moćne pop rok melodije. Sjećate li se brit popa?
Mogwai – Coolverine
Kompozicija post rokera Mogwai je očigledan primjer kako se muzika može iskoristiti u terapeutske svrhe, u ovom slučaju ukoliko želite malo da odmorite živce. Zatvorite oči i prepustite se, jer ste u pravim rukama, a Mogwai su toga i te kako svjesni.
E, tek nakon trećeg slušanja pogledajte i spot.
PJ Harvey and Ramy Essam – The Camp
Dovoljno je spomenuti da je u pitanju saradnja sa egipatskim umjetnikom poznatim po učešću na demostracijama u Kairu za vrijeme arapskog proljeća 2011. godine. Namjera je da se njom podigne svijest o raseljenim sirijskim izbjeglicama koje žive u Libanu. Zvuči poznato, zar ne?
Stone Sour – Song #3
Možda ste čitali kako Kori Tejlor (Corey Taylor) “objašnjava” momcima iz benda Linkin Park da treba da budu zadovoljni onim što imaju, aludirajući na njihovu publiku. Linkin Park je pokušao da napravi pravi pravcati pop album i – pokušaj je maestralno propao.
Kori se takvim izletima ne bavi kao član grupe Slipknot, ali za “nježnije” zahvate tu je Stone Sour. “Song #3” je formula onoga što biste nazvali žestokom rok numerom sa pažljivo doziranim pop elementima. Ekipa iz grupe Linkin Park je nakon slušanja ove pjesme vjerovatno pomislila: “Eto gdje smo se zaj*bali…”
Royal Blood – Lights Out
Ima nešto privlačno kod bendova čiji je zvuk svedeniji i od onog bazičnog minimuma gitara-bas-bubanj. Bas i bubanj su uvijek interesantna kombinacija (iako Koji i njegovoj Disciplini teško da bilo ko može pera odbiti), pa je i ovaj britanski tandem dobrodošao. A posebno je zanimljivo njihovo viđenje rokenrola.
Ako vam kažemo da je jedan Džimi Pejdž (Jimmy Page) otišao da ih čuje uživo i oduševio se, ko smo mi da vam tu nešto pametujemo.
Foo Fighters – Run
Ako ste okorjeli fan Nirvane i (još uvijek) smatrate da je Dejv Grol (Dave Grohl) “izdajnik”, preskočite ovaj singl i pređite na naredni na listi. Foo Fighers ponovo nisu snimili grandž stvar i teško da će nakon desetak izdanja to ikada učiniti.
Prosto se pomirite sa tim. Ali, zato su snimili baš, onako, žestoku stvar. Preciznije, toliko žestoku da ni Foo Fighters fanovi nisu očekivali nešto ovoliko bijesno.
Mudhoney – Neanderf#ck
Ne znamo šta je razbudilo sve nabrojane silne rokenrol glave, ali nas prvo polugodište akuelne godine veoma raduje. Tim prije jer su i grandž legende izbacile novu stvarčugu. Na ovakve bendove je Kobejn (Kurt Cobain) mislio kada je govorio da u Sijetlu ima mnogo bendova koji su bolji ili bar jednako dobri kao Nirvana.
Radiohead – I Promise
Nova pjesma grupe Radiohead je objavljena nakon punih 20 godina, što opet znači da i nije tako nova. Bilo kako bilo, pjesma je nastala tokom rada na albumu “OK Computer”, sada već rokenrol klasiku. Iz nekog razloga nije uvrštena na ovo izdanje (možda nije bila dovoljno dobra?), ali dvije decenije kasnije našla je svoje mjesto na specijalnom reizdanju ovog albuma pod nazivom “OKNOTOK”.