Najpoznatiji mali čarobnjak na svijetu i zvanično više nije tinejdžer. Hari Poter (Harry Potter) je navršio 20 godina, jer je tačno toliko prošlo od 26. juna 1997, kada je objavljena prva knjiga iz “Hari Poter” serijala.
Autorka Dž.K. Rouling (J.K. Rowling) zahvalila se fanovima putem Twitter-a, gdje je inače vrlo aktivna, a proslavi se pridružio čak i Facebook, ubacivanjem malo “magije” kada god neko danas pomene ime najslavnijeg dječaka sa naočarima.
20 years ago today a world that I had lived in alone was suddenly open to others. It's been wonderful. Thank you.#HarryPotter20
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 26, 2017
Veliki jubilej franšize koja je imala ogroman uticaj na cijele generacija djece i adolescenata prilika je i za prisjećanje na nekoliko činjenica o “Hariju Poteru i Kamenu mudrosti” (“Harry Potter and the Philosopher’s Stone”) – djelu od kojeg je sve počelo.
“Hari Poter” je objavljen zahvaljujući jednoj djevojčici
Dio priče o objavljivanju prve knjige već je poznat svakom pravom fanu Poterovih dogodovština. Razvod Rouling i njenog dotadašnjeg supruga, njena depresija, siromaštvo, odbijenice od izdavača… O svemu tome je autorka više puta otvoreno govorila u medijima.
Nešto manje poznat je dio o djevojčici po imenu Alis (Alice), koja je nesvjesno doprinijela nastanku jednog od najvećih serijala svih vremena. Ona je te 1997. bila osmogodišnjakinja, kćerka direktora male izdavačke kuće Bloomsbury, kojoj je otac dao prvo poglavlje “Kamena mudrosti” da ga pročita, jer nije bio siguran da li je knjiga vrijedna izdavanja. Kada ga je pročitala, mala Alis je odmah tražila nastavak, što je ocu bio znak da to djelo možda zaista vrijedi.
Ipak, izdavači su upozorili Rouling da bi trebalo da nađe neki redovni posao, jer će teško živjeti od pisanja knjiga za djecu.
Dž. K. nije bila Dž. K.
Bloomsbury je imao još jedan savjet – da Rouling sakrije činjenicu da je žensko.
Uvjereni da dječaci neće biti voljni da čitaju knjigu koju je napisala jedna žena, savjetovali su autorku da je objavi pod inicijalima. Rouling je prihvatila preporuku koja bi danas neminovno dovela do tužbe za seksizam, pa je prvom slovu svog imena Džoan (Joanne) pridružila prvo slovo imena svoje pokojne bake Ketlin (Kathleen), jer ona sama nije imala srednje ime.
Mračne teme su bile inspirisane njenom stvarnošću
Autorka je ideju za “Harija Potera” dobila još 1990. godine, tokom jednog putovanja vozom od Mančestera do Londona. Ona će se polako razvijati, mijenjati i sazrijevati u njenoj glavi i na papiru (po kojem je kucala pisaćom mašinom) punih sedam godina, a u tom periodu je Džoan u Harija ugradila mnogo sebe.
Tako Hari postaje siroče jer je Džoan izgubila majku kada je imala 20 godina, strašni dementori su personifikacija njene borbe sa depresijom, dok su i brojni drugi mračni segmenti u knjige uneseni iz Džoaninog životnog iskustva.
Posveta trima ženama
“Kamen mudrosti” je posvećen trima ženama – Džoaninoj najstarijoj kćerci Džesiki (Jessica), preminuloj majci En (Anne) i sestri Di.
Kvidič je inspirisan košarkom
Zabavni sport na letećim metlama nije potekao od kriketa, kako su mnogi mislili, jer malo podsjeća na njega, a i autorka je Britanka. Kvidič je, u stvari, baziran na košarci, sportu za koji je Rouling kazala da joj je najdraži.
U jednom razgovoru za Amazon je rekla kako još uvijek čuva rokovnik u kojem je razrađivala pravila ovog sporta, zajedno sa svim dijagramima, radnim nazivima i drugim detaljima.
Film je umalo bio animiran
Mnogi reditelji su bili u opticaju za prenošenje malog čarobnjaka na veliko platno, što je bio korak koji je Harija Potera zaista učinio besmrtnim. U vrijeme izlaska prvog filma (2001), Rouling je bila objavila već četiri nastavka knjige, i filmskoj industriji je bilo jasno da ima hit na dlanu.
Zbog toga je jedno od prvih imena na spisku bio Stiven Spilberg (Steven Spielberg). On je, međutim, imao sasvim drugačiju zamisao od one koja je ostvarena – htio je da “Hari Poter” bude animirani film.
Štaviše, Spilberg je želio da nekoliko knjiga spoji u jedno filmsko ostvarenje. Srećom po “Hari Poter” fanove, Alan Horn, predsjednik kuće Warner Bros, koja je otkupila filmska prava, stavio je veto na ovaj plan.
Teri Gilijam je teže podnio odbijanje
Jedno od velikih imena na listi bio je i Teri Gilijam (Terry Gilliam). Kada je čuvenom montipajtonovcu saopšteno da će režiser ipak biti Kris Kolumbus (Chris Columbus), on je to producentima ozbiljno zamjerio.
“Ja sam bio savršena osoba za ’Harija Potera’. Sjećam se kako sam izašao sa sastanka, sjeo u auto i dva sata vozio Malholand Drajvom, jednostvno ljut. Mislim, verzije Krisa Kolumbusa su očajne. Jednostavno su glupe. Tupave“, prenio je New York Post njegove oštre riječi.