Dok tradicionalna filmska industrija još uvijek pokušava da se oporavi od udaraca koji su joj zadali Netflix i Amazon Prime, a o njihovim punim posljedicama se i dalje vode diskusije, središte IT industrije je lansiralo novi napad na najpoznatije naselje Los Anđelesa.
Prošle godine, IT giganti su preduzeli niz koraka ka filmskim vodama. Jedna za drugom, dolazile su vijesti o njima.
Najprije je stigla informacija o tome da Facebook pokreće svoj rijaliti-šou “Last State Standing”, a već uveliko su razradi planovi za preuzimanje pojedinih TV formata sa MTV-a i razvijanje novih u saradnji sa velikim elektronskim medijima. Iako se ne radi o filmskim i serijskim sadržajima, Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg) je počeo da u djela pretvara svoje najave o tome kako će najveća društvena mreža početi da proizvodi svoj video-sadržaj. Koliko vremena će biti potrebno da on postane i igrani?
Na sličnom tragu je i popularna aplikacija Musical.ly, koja će, takođe uz podršku medijskih kuća, pokrenuti šou koji će uključiti njenu zajednicu od 200 miliona korisnika kao kreatore sadržaja. Korak dublje su otišle kolege iz Snapchat-a, koje su potpisale dvogodišnji ugovor vrijedan 100 miliona dolara sa kućom Time Warner. U okviru njega će Time Warner proizvesti „do 10 emisija godišnje“ za korisnike popularne foto-aplikacije, žanrovskih komedija i drama čije će epizode trajati od tri do pet minuta.
Sa druge strane, Vice je dobio 450 miliona dolara od investicionog fonda TPG za razvoj svog ogranka Vice Studios i kablovske mreže Viceland. Ovakvi sadržaji nisu novost ovom mediju hipsterske generacije, jer već iza sebe ima saradnje sa HBO, a u sebi novac koji je u vlasništvo investirao Disney. Investiciju druge vrste je napravio Apple, pa je u svoje redove doveo dva visokopozicionirana stručnjaka iz Sony Pictures-a, kako bi dalje razvijao svoje video-sadržaje.
Sve ovo se dogodilo u 15-ak dana. I ovi potezi su, u stvari, samo novi koraci pomenutih IT giganata u pravcu autorskih video-sadržaja, jer su prethodno na ovaj ili onaj način svi oni zalazili u televizijsku ili filmsku teritoriju.
Uz njih, treba pomenuti i Hulu, koji je serijom “The Handmaid’s Tale” napokon iskoračio iz Netflix-ove sjene, ali i YouTube, čija je direktorica originalnog programa u Kanu 2017. godine otvoreno kazala da se ova platforma takmiči sa televizijom za isti novac, što potvrđuju i planovi za autorske emisije sa poznatim licima.
Većina ovih projekata još uvijek “ne miriše” na novi filmski blokbaster ili antologijsku seriju, a mediji podsjećaju i na propale pokušaje IT-evaca da uđu u TV i film, poput Yahoo-ovih promašenih serija. Međutim, brojni uspjesi koje je do sada izrodio svijet digitalnih medija trebalo bi da posluže kao opomena Holivudu, kako mu se ne bi desio još jedan “iznenadni slučaj Netflix”.
Ako se Silikonska dolina zaista snađe u televizijsko-filmskim vodama, biće pitanje kako će Holivud izdržati ove udarce. Štaviše, postaviće se još jedno – da li će moguća popularnost kraćih formata ozbiljnije ugroziti dugometražne?
Netflix, Amazon i Hulu, sa jedne, i sve snažnija pozicija serija u odnosu na filmove, sa druge strane, možda nas već navode na odgovore…