Jedan od najvećih striming servisa na svijetu, švedski Spotify, našao se pod udarom teških, ali vrlo neobičnih optužbi. Naime, specijalizovani magazin Music Business Worldwide iznio je tvrdnju da su Spotify plejliste pune nepostojećih umjetnika.
Music Business Worldwide se često bavi temama vezanima za striming servise, s obzirom na to da oni već godinama postaju sve značajniji igrači u savremenoj muzičkoj industriji. U sklopu jednog istraživanja, novinari ovog magazina došli su do saznanja da Spotify kreira lažne umjetnike i pod njihovim imenima na svojoj platformi objavljuje pjesme.
Prema njihovim, “kao čelik pouzdanim” izvorima, sistem funkcioniše tako da Spotify sklapa dogovore sa producentima za komponovanje i snimanje pjesama bez vokala. Ove stvari se potom postavljaju na vrlo popularne plejliste džez i ambijentalne muzike, poput pjelisti za slušanje tokom rada, za opuštanje ili ugodnu večernju atmosferu.
Na prvi pogled, ništa strašno. Na drugi, ipak, moguća prevarantska šema. Naime, Spotify navodno svim producentima plaća fiksan iznos za stvaranje pjesme, što ovu kuću košta znatno manje od licenci koje plaća izdavačima za muziku njihovih izvođača. Na taj način, Spotify zadržava više novca u svojim finansijskim tokovima, a posredno oštećuje izdavače i izvođače čija mjesta na plejlistama zauzimaju nepostojeći umjetnici.
Britanski Guardian je podržao ove tvrdnje, navodeći primjere izvođača kao što su Deep Watch i Enno Aare. Prvi ima dvije, a drugi četiri pjesme na najpopularnijim ambijentalnim plejlistama, pa su već prikupili 4,5, odnosno 17 miliona pregleda. Uprkos tome, ovi umjetnici ne postoje izvan Spotify svijeta – ne mogu se naći zvanične biografije, nema nikakvih podataka o njima na internetu, niti najavljenih nastupa.
Ako i jesu u pitanju stvarni muzičari, njih ne zastupa nijedan izdavač, pa ako je Spotify uspio da dogovori tantijeme samo cent po strimu povoljnije od uobičajenih, samo na dva pomenuta muzičara je već zaradio dodatnih 200.000 dolara. Međutim, ako su optužbe o izmišljenim pseudonimima tačne, iznosi koje Spotify zarađuje na ovaj način su drastično veći, jer Music Business Worldwide tvrdi kako postoji više od 50 izmišljenih muzičara na Spotify plejlistama. Među njima je i izvjesna Ana Olgica, očigledno “naše gore list”, koja je i jedna od najuspješnijih sa 23,5 miliona pregleda.
“Kategorično netačno, tačka”, poručio je Spotify u svom zvaničnom odgovoru na ove navode, podsjećajući da nije izdavačka kuća i da uredno plaća tantijeme za sve strimovane sadržaje.
Ukoliko su novinarske tvrdnje ipak tačne, one svakako neće uznemiriti bilo koje od velikih imena, ali bi ovakvo ponašanje moglo nanijeti ozbiljnu štetu srednje ili malo poznatim umjetnicima koji se bave instrumentalnim žanrovima i pokušavaju da se probiju na plejlistama.