Koliko god tema ovog filma vrištala značajem, pretpostavljamo da preambula od par riječi o autoru scenarija i reditelju filma neće učiniti ovaj tekst vulgarnim.
Džon Patrik Šenli (John Patrick Shanley) je “Sumnju” (“Doubt”) napisao kao dramu. Za nju je dobio Pulicerovu nagradu za najbolju dramu 2005. godine, kao i Toni (Tony) nagradu iste godine. Prije “Sumnje”, Šenli je bio poznat kao scenarista hita “Moonstruck”, sa Šer (Cher) i Nikolasom Kejdžom (Nicolas Cage) u glavnim ulogama.
Ne samo da je napisao dramu, Šenli ju je i adaptirao u filmski scenario i sam režirao film “Sumnja”. Film je bio veoma zapažena drama, koju je Akademija nagradila nominacijama za gotovo čitavu glumačku postavu – Merlin Strip (Leryl Streep), Filip Simor Hofman (Phillip – Seymour Hoffman), Ejmi Adams (Amy Adams) i Vajola Dejvis (Viola Davis) su nominovani za Oskare.
Godina je 1964. u školi Sveti Nikola u Bronksu. Energični, harizmatični sveštenik, otac Flin (Filip Simor Hofman), pokušava da promijeni stroge običaje koji vladaju u školi i koje već godinama čvrstom rukom održava sestra Aloišus Bovije (Meril Strip), nemilosrdni direktor škole koji vjeruje u moć zastrašivanja i discipline. Vjetrovi političkih promjena duvaju čitavim društvom i, uistinu, škola mora da primi svog prvog crnog učenika, Donalda Milera.
Ali, kada sestra Džejms (Ejmi Adams), beskrajno nevina, podijeli sa sestrom Aloišus svoju sumnju koja budi njen osjećaj krivice – sumnju da otac Flin poklanja previše lične pažnje Donaldu i da postoji razlog za sumnju da ga seksualno zlostavlja – sestra Aloišus kreće u krstaški rat ne bi li razotkrila istinu i istjerala oca Flina iz škole. Bez ikakvog dokaza, osim sopstvene moralne ubijeđenosti, sestra Aloišus kreće u sukob sa ocem Flinom, koji će zaprijetiti da podijeli crkvu i školu sa razornim posledicama.
Pomenute nominacije nisu došle tek tako. Ovo je manje-više kamerna drama, koja se u cjelini odvija unutar i u okolini katoličke škole Sveti Nikola. Kamernost stavlja potpuni akcenat na glumačke izvedbe. Strip je ovom ulogom zakoračila u zaokruženo ostvarenje svojih godina – nikad uvjerljivije nije igrala kao šezdesetogodišnjakinja. Uzmite u obzir i rigoroznost okruženja, koje samo dodaje na osjećaju starosti, starmalosti i krutosti sestre Aloišius, i dobićete hiruršku Meril u njenoj šestoj deceniji.
Mnogi bi rekli da ta žena na ekranu nije bila mlada ni kad je zaista bila mlada, te da je sestra Aloišius samo manifestacija onoga što je Strip uvijek i bila, ali to bi bili samo zli jezici.
Pokojni Simor Hofman je, kao i Stripova sa sestrom Aloišius, u svom komšiluku sa ulogom pervertita, oca Flina. Od “Kralja pornića” (“Boogie Nights”) do “Kapotija” (“Capote”), on kao da i nije igrao normalno ljudsko biće – naravno da tako nešto ne postoji, ali postoji slika (i iluzija) nečeg takvog.
Ejmi Adams se ulogom sestre Džejms najavila kao glumica kakva je danas. Vjerovatno je niste primjetili u “Sumnji”, iako vam je njen lik prirastao srcu, ali danas, kada ne možete izbjeći njeno ime na nagradnim ceremonijama i u tabloidima, možete gledati unazad i vidjeti kako je i zašto je Ejmi zaslužila nagrade i editorijale.
Kamernost filma smo već naglasili, ali kvalitet prostorija, svijeta koji “Sumnja” slika, koji kao da je otjelovljenje Halsove (Frans Hals) slike “Upraviteljice staračke ubožnice u Harlemu” iz 1664, djelo je dva čovjeka – direktora fotografije Rodžera Dikinsa (Roger Deakins) i set dizajnera Dejvida Gropmana (David Gropman) – kape dolje obojici.
Film možete pogledati u nedelju, 23. jula, na kanalu Cinemax, u okviru dodatnog paketa m:tel-ove Open IPTV ponude. Termini emitovanja su u 7.55 i i 18.15 časova, a reprize 1. avgusta u 20.30 i dan kasnije od 10.50 časova.