Mucanje je govorni problem s kojim se svako od nas susreće u svakodnevnom životu, bilo da ga imamo mi, netko u našoj obitelji ili pak neka osoba koju poznajemo. Današnje društvo još uvijek pokazuje premalo razumijevanja za ovu manu, te postoje brojni mitovi i stereotipi o mucanju, no u njenom demistificiranju među prvima se istaknula sedma umjetnost – film.
Mucanje je tako prikazivano u animiranim djelima kao što su “South Park” ili “Zekoslav Mrkva” (“Bugs Bunny”), pa onda u nešto komičnijim djelima “Monthy Pythona“, ali i u ozbiljnim filmovima kao što su “Šesto čulo” (“The Sixth Sense”), “Riba zvana Wanda” (“A Fish Called Wanda”), “Panov labirint” (“Pan's Labyrinth”), “IT“, itd.
Zbog iznimno zahtjevnih, ali fenomenalno odrađenih uloga, izabrali smo pet ponajboljih filmskih mucavaca. Filmovi su poredani kronološki po godini izlaska, a na vama je da odaberete najuvjerljivijeg lika.
“Let iznad kukavičjeg gnijezda” (“One Flew Over the Cuckoo's Nest”)
Ovo remek-djelo filmske umjetnosti iz 1975. godine svoju slavu je steklo zahvaljujući skupini sastavljenoj od najrazličitijih likova. Prvo ime filma je, naravno, fenomenalni Džek Nikolson (Jack Nicholson), no najviše simpatija poslije njega pokupio je Bred Durif (Brad Dourif) u ulozi mucavca Bilija Bibita.
On je jedina svijetla točka kada se održavaju zajednička druženja na kojima svako od prisutnih priča o svojim problemima, a posebno je upečatljiva scena kada je uhvaćen sa ženom u krevetu, nakon čega se njegovo mucanje, od ponosa, smanjilo.
“Uradi pravu stvar“ (“Do the Right Thing”)
Film “Uradi pravu stvar” je djelo redatelja Spajka Lija (Spike Lee) iz 1989. godine, a prikazaje jedan vrući, prosječan dan na ulicama Bruklina. U mnoštvu različitih likova posebno se, svojim mucanjem, ističe Smajli, kojeg glumi Rodžer Smit (Roger G. Smith).
On, unatoč svojoj govornoj mani, uporno pokušava tijekom cijelog filma prodati nekakav letak o Malkomu Eksu (Malcolm X) i Martinu Luteru Kingu (Martin Luther King). Posebno je smiješna scena kada ga vlasnik pizzerije izbaci iz svog objekta, a Smajli mu pola minute pokušava uputiti psovku (F*** You), te ne odustaje dok konačno i ne uspije.
“Iskonski strah” (“Primal Fear”)
“Iskonski strah” je američki film iz 1996. godine, koji se zahvaljujući fenomenalnoj glumačkoj postavi (Richard Gere, Edward Norton, Laura Linney) može svrstati među najbolje filmove u nekoliko različitih kategorija: jedna od najboljih sudskih drama, jedan od filmova s najboljim debitantskim nastupom, jedan od najboljih filmova u kojem glavni lik ima govornu manu (mucanje).
Edvard Norton je osvojio sve ljubitelje filma svojom premijernom ulogom u kojoj je fenomenalno prezentirao jadnog, nevinog, preplašenog mladića optuženog za ubojstvo, a koji ujedno ima i problema sa mucanjem. Mucanje je toliko realno odglumljeno da će sve gledatelje uvjeriti u nevinost ovog lika, a važno je naglasiti i to da je ovo vjerovatno najbolja Nortonova uloga u karijeri.
“Strejtova priča” (“The Straight Story”)
“Strejtova priča” iz 1999. godine je jedan od najboljih i najpotcjenjenijih filmova Dejvida Linča (David Lynch). Priča prati životni put starca koji odlučuje posjetiti svog bolesnog brata, a kao prijevozno sredstvo mu služi obična vrtna kosilica.
Posebnu pažnju u filmu, privukla je Sisi Spejsek (Sissy Spacek) u ulozi Rouz (Rose) koja ima problema sa mucanjem. Sisi je fenomenalno odradila zahtjevnu ulogu, a mucanje je toliko uvjerljivo da imate dojam da tako priča i u stvarnom životu.
“Kraljev govor” (“The King's Speech”)
Ovaj film iz 2010. godine je biografska priča o britanskom kralju Džordžu VI (George VI) koji ima govornu manu u trenutku kada je njegov govor vrlo važan za podizanje nacionalnog morala (ulazak Velike Britanije u Drugi svjetski rat).
Čitav film je posvećen ovoj problematici i kraljevoj borbi da savlada svoju govornu prepreku, a posebno se ističu scene u kojima glavni lik praznine (pauze), koje nastaju uslijed mucanja, ispunjava najrazličitijim psovkama, a sve to kako bi što pravilnije i tečnije govorio. Neobičnu ulogu kralja fenomenalno je odigrao Kolin Firt (Colin Firth).