Gledanje “slika” me je privuklo još ranije, sa nekim Diznijevim slikovnicama koje mi je mama čitala. Sjećam se kako sam upijao sve te kadrove onda kada još uvijek nisam znao čitati i zamišljao svoje priče.
Kada je odrastao, Enis Čišić je nastavio da se divi nacrtanim kadrovima i zamišlja priče, ali je počeo i da ih sam prenosi na papir. I u tome je postao izuzetno uspješan.
BOSONOGA: Hajde da krenemo od početka… Kada i kako si prvi put došao u dodir sa stripovima?
ENIS: Prvo je počelo sa “Mikijevim almanahom” i stripovima koji su bili u “Politikinom zabavniku”, nakon čega mi je stariji rođak posudio svoje stripove kad sam imao sedam godina i tada sam otkrio “Stripoteku”, “Spunk”, “Gigant” i ostala strip izdanja u kojima su bili francuski i američki stripovi. Marvel mi je zapao za oko jer mi se svidjelo kako crtaju figure i dinamične poze. Kasnije sam odlijepio na “Dilan Dog” (“Dylan Dog”) serijal i horor strip magazine.
BOSONOGA: A, kada si prvi put nacrtao svoj strip?
ENIS: Moj prvi strip je bio inspirisan “Alien” filmom. Ne znam tačno kada, mislim da sam išao u prvi razred osnovne škole kada sam vidio kadrove iz filma na TV-u. Nisam pogledao čitav film, ali sam bio fasciniram atmosferom i želio sam to nacrtati. Tako da je prvi strip bio kaiš tabla sa par kadrova astronauta kojeg proganja monstrum u hodnicima svemirskog broda.
BOSONOGA: Kad smo već kod škole, da li je istina da si dobijao kečeve jer si radije crtao omiljene strip junake?
ENIS: Istina je. Imao sam dvojku iz likovnog, ali ne samo zato što sam crtao strip junake, nego nisam bio dobar sa bojom i kistom, a i nisam bio zainteresovan za teme koje smo dobijali u školi.

BOSONOGA: Čime si se sve bavio, dok se kockice nisu složile?
ENIS: Konobarisao, svirao bubnjeve u orkestru i u bendu, završio srednju medicinsku školu, radio u marketinškoj agenciji kao 3D animator, sve to dok nisam shvatio da želim samo da crtam. Crtao sam najviše dok sam studirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu i onda prestao crtati kada sam se zaposlio.
BOSONOGA: Koliko je ti je pomogla odluka da upišeš Akademiju, kada je u pitanju ovo što danas radiš?
ENIS: Smatram kako je moja odluka da ostavim medicinu i upišem Akademiju bila presudna, jer ko zna čime bi se sada bavio. Na Akademiji sam se vratio crtanju i upoznao dosta kreativaca koji su me motivisali.
BOSONOGA: Kako zapravo izgleda raditi za kuću kao što je slavni Marvel, kako ide taj cijeli proces?
ENIS: Intenzivno je, rokovi su kratki, ali se tačno sve unaprijed zna, što nekada olakšava proces rada. U kontaktu sam sa scenaristom i glavnim urednikom, a nakon sto pročitam scenario radim storibord koji šaljem na odobrenje, nakon čega olovkom postavljam kadrove. Kada i to urednik odobri, digitalno tuširam table stripa i šaljem koloristi na bojenje.
BOSONOGA: Opiši nam malo strip na kojem trenutno radiš. To je tvoj autorski strip, ako sam dobro shvatio?
ENIS: To je nešto što spremam vec duže vrijeme i stalno mijenjam i nadograđujem. Riječ je o spoju svih onih stvari koje su me uvijek inspirisale kao klinca, od filmova do SF knjiga – želim da vizualiziram stvari koje me fasciniraju kroz strip kadrove.

BOSONOGA: Sada je tvoje ime na zvaničnoj stranici Marvela. Sa čime bi uporedio taj osjećaj?
ENIS: Teško je opisati. Morate shvatiti da čitav život crtam i maštam o tome da radim za nekog velikog strip izdavača. Kad sam bio klinac, vježbao sam crtanje gledajući u radove Marvelovih umjetnika. Precrtavao sam Spajdermena od Džona Bjuseme (John Buscema), a sada sam crtao oficijelnog Spajdermen lika za “Avengers Millenium” serijal, koji je odštampan zajedno sa starom epizodom “Avengers” od Bjuseme, tako da na prvoj strani ovog izdanja stoji moje ime pored njegovog.
BOSONOGA: Kako gledaš na ove silne ekranizacije superheroja? Šta bi preporučio da pogledamo, a šta da zaobiđemo po svaku cijenu?
ENIS: Smatram da je to individualno. Lično, nisam oduševljen ekranizacijama, iako mi je “Deadpool” bio odličan i, recimo, “Blade”, iako je u pitanju stariji film. Ono što preporučujem je “Unbreakable” od Šamalana (M. Night Shyamalan).
BOSONOGA: Gdje filmadžije, po tebi, najčešće griješe kada rade filmove po stripovima?
ENIS: Ima dobar YouTube kanal sa kratkim video-esejima jednog izvrsnog montažera koji se zove “Every Frame a Painting”. Tu je odgovor na ovo pitanje.
BOSONOGA: Koliko su uopšte filmovi uticali na tvoj stil?
ENIS: Nisam siguran šta je tačno uticalo na moj stil, jer smatram da svoj stil još uvijek gradim, ali filmovi su me uvijek inspirisali; obraćam pažnju na kompoziciju, dinamiku scene, fotografiju i trudim se da ispoštujem pravila kadriranja kada crtam strip. Montaža je jako bitna, također.
BOSONOGA: Pod kojim uslovima bi dozvolio da se snimi film po tvom stripu?
ENIS: S obzirom na to da nemam svoj strip, teško je odgovoriti na ovo pitanje. Ja ne znam pisati, tako da bi potencijalni strip za ekranizaciju vjerovatno bio zajednički projekat sa nekim scenaristom. Međutim, volio bih ja crtati strip po nekom filmu.
BOSONOGA: Koje si heroje crtao za zvaničnu franšizu, a kojeg bi heroja volio da možeš da crtaš?
ENIS: Između ostalih, bili su to “Avengers”, “Iron Man”, “Spider-Man”, “Hulk” i “Captain America”, a volio bih raditi “Punisher” ili “Srebrnog letača”.

BOSONOGA: Stripovi mogu biti dobri i sa lošijim crtežom, ako imaju dobar scenario. Važi li obrnuta varijanta?
ENIS: Mislim da je potreban spoj jednog i drugog. Problem može biti loš storiteling, loša montaža slika na tabli stripa.
BOSONOGA: Da li si morao nešto da žrtvuješ da bi se bavio ovim poslom?
ENIS: Da, žrtvovao sam neke stvari, samo što se ne kajem, jer je ovo definitivno ono što želim da radim. Nekada se vratim nakratko animaciji, tako da ne mogu reći da mi nedostaje nešto. Kad si kreativac, poželjno je nekada napraviti promjenu.
BOSONOGA: Kako gledaš na strip scenu u ex-Yu, šta joj nedostaje? Koliko sam upoznat, postoje zaista dobri crtači u regionu.
ENIS: Ima dosta dobrih crtača u Srbiji i Hrvatskoj, problem je možda u strip izdavaštvu, iako nisam dovoljno upućen u tu problematiku.
BOSONOGA: Na koja imena treba da obratimo pažnju?
ENIS: Milorad Vicanović Maza, Esad Ribić, Dražen Kovačević, Stevan Subić, između ostalih.
Naslovna fotografija: Edvin Kalić