“I Am Not Your Negro”
Džejms Boldvin (James Baldwin) će tek postati značajan za američku kulturu. U stvari, on postaje značajan. Ono što iznenađuje nije činjenica da je riječ o čovjeku koji je stajao rame uz rame Martinu Luteru Kingu (Martin Luther King), Malkolmu Eksu (Malcolm X) i Medgaru Eversu, i koji je pisao vjerovatno najelokventnija razobličavanja pitanja rase u Americi, još tada, kada su sva trojica svoje borbe vodili, niti činjenica da danas postaje jednako značajan, već to što je postojao period čekanja da se o njemu ponovo govori – tačnije, da on sam ponovo govori.
To znači štošta i, hvala bogu, ne zbog nas, već zbog njih, da Amerikanci opet nalaze načina da govore o sebi, jer kako kaže Boldvin: “Ne možete me linčovati i držati me u getu, a da ne postanete i sami nešto čudovišno. A uz to, vi mi dajete zastrašujuću prednost. Jer vi nikada niste morali da me gledate. Ja sam morao da gledam vas. I sada, ja o vama znam više nego što vi znate o meni. Ne možemo promijeniti sve sa čime se suočimo, ali ništa ne možemo promijeniti dok se prvo ne suočimo sa istim.”
“Remember This House”, djelo o rasnom pitanju u Americi, ispričano kroz živote trojice Boldvinovih prijatelja – Kinga, Malkolma Eksa i Eversa – nikad nije završeno. Ostao je samo rukopis od 30 stranica. Taj rukopis je osnova za ovaj film. Na njegovu kičmu uzdignute su rečenice drugih Boldvinovih dijela, intervjua, televizijskih gostovanja, i sve su pročitane glasom Samjuela L. Džekson (Samuel L. Jackson). On ovdje gubi sve što mu je ostalo od njegovih velikih i glasnih brbljivaca, poput Džulsa (Pulp Fiction) i Šafta (Shaft), te ćete ga teško i postepeno prepoznavati u nečemu što će se sigurno pamtiti kao jedna od njegovih najboljih uloga.