Da li ste ikada dobili doživjeli onaj osjećaj kada slušate neku pjesmu, da ona učini da vam se ruke naježe? Naime, doživljavanje senzacije kao što je ježenje ili knedla u grlu pri slušanju muzike je prilično rijetka i jedinstvena stvar.
Metju Saks (Matthew Sachs), bivši student na Harvardu, prošle godine je proučavao pojedince koji su se ježili od muzike, kako bi saznao šta pokreće taj osjećaj. Istraživanje je obuhvatalo 20 studenata, od kojih je 10 priznalo da su doživljavali gore navedena ojsećanja u vezi sa muzikom i 10 koji nisu, a zatim je skeniran mozak svih njih.
Saks je otkrio da oni koji su uspjeli da naprave emocionalnu i fizičku povezanost sa muzikom, zapravo, imaju različite strukture mozga, za razliku od onih koji to nisu uspjeli. Istraživanje je pokazalo da prvi imaju gustu količinu vlakana koja povezuju njihov slušni korteks i područja koja obrađuju emocije, što znači da oni mogu bolje međusobno komunicirati.
Saksovi rezultati su objavljeni žurnalu Oxford Academic, ali ga citira i Neuroscience.
“Ideja je da više vlakana i povećana efikasnost između ta dva regiona znači da imate i efikasniju obradu između njih”, navodi Saks.
To znači da, ukoliko se naježite od muzike, vjerovatnije je da ćete imati jače i intenzivnije emocije.
Pored toga, ove senzacije mogu biti povezane i sa sjećanjima vezanim za određenu pjesmu, što se ne može kontrolisati u laboratorijskim uslovima. Iako je u pitanju studija male veličine, Saks trenutno sprovodi dalja istraživanja, tokom kojih će se usredsrediti na aktivnosti mozga koje izazivaju određene reakcije pri slušanju pjesama.
On se nada da će na taj način naučiti šta neurološki izaziva ove reakcije i što se zapravo može iskoristiti kao tretman za određene psihološke poremećaje.
“Depresija prouzrokuje nemogućnost uživanja u svakodnevnim stvarima. Možemo koristiti muziku sa terapeutom kako bismo istražili osjećanja”, zaključio je on.
Naslovna fotografija: Pixabay