Ako mislite da je naše ljeto bilo vanredno vrelo, vjerujte da su se u Holivudu znojili više. Kada stigne američki Praznika rada (Labor Day, obilježava se prvog ponedjeljka u septembru, a ove godine 4. septembra), najveća filmska industrija na svijetu svodi brojke sa blagajni. Od konačnog rezultata ovogodišnjeg sabiranja mnogo su se malko oduzeli.
Američki box office je od 5. maja do pomenutog septembarskog dana prikupio 3,83 milijarde dolara. Iako to zvuči kao pozamašna suma novca, za holivudske uslove i nije. Štaviše, to je najmanji iznos koji je tokom ljeta izdvojen za karte u američkim bioskopima još od 2006. godine i prvi put od tada da nije dostignuta brojka od 4 milijarde. Ni to, međutim, ne djeluje toliko zabrinjavajuće, sve dok se ne analizira malo dublje.
Naime, ova komparacija brojki ne uzima u obzir inflaciju koje se usput dogodila. Kada se ona uračuna, pad je još ozbiljniji. Dalje, poređenje ne uključuje ni promjenu cijene karata, koje konstantno poskupljuju, pa je i po ovom osnovu stvarno interesovanje gledalaca još manje. Potvrda je podatak da je američke bioskope ovog ljeta posjetilo oko 430 miliona ljudi, što je najmanja posjeta u posljednjih 25 godina.
Tako je ljeto 2017. u SAD bilo za 14,6% slabije od prošlogodišnjeg, a rezultate od 1. januara do danas gurnulo šest procenata ispod stanja koje je 2016. bilo na snazi u ovo doba godine.
Holivud neku utjehu može da pronađe preko okeana, jer je sa međunarodnih blagajni od početka godine stiglo 4% više novca nego u istom periodu prošle godine. Ali, upućeni upozoravaju da je i ovaj rast uglavnom posljedica eksplozije na jednom velikom tržištu – kineskom. Kinezi su bili mnogo zainteresovaniji za spektakle poput “Valerijana” (“Valerian and the City of a Thousand Lights”), pa su tako sami “pogurali” cijeli industriju.
Nade za spas 2017. još ima, jer do Nove godine u bioskopima širom svijeta treba da se pojavi niz vrlo zanimljivih naslova, a neki od njih su već naišli na dobar prijem na Filmskom festivalu u Veneciji.
Ipak, pad u nekoliko važnih kategorija – od broja gledalaca do ukupnih prihoda – upalio je crvenu lampicu među filmadžijama, jer bi mogao da bude jasan pokazatelj sve jačeg uticaja televizije i upliva novih striming servisa, koji već neko vrijeme ozbiljno talasaju čamac klasične filmske industrije.
Naslovna fotografija: Shutterstock.com