Naravno da je sve počelo sa MTV-jem. Masivni uticaj muzičkog TV kanala se prosto ne može izmjeriti. Nakon njega je naša vizuelna, a pogotovo naša auditivna kultura nepovratno drugačija. Od pojave MTV-ja se audio i video, film, televizija i muzika, spajaju i postaju jedan medijum.
Ne čudi što je većina današnjih rediteljskih zvijezda počela režirajući video-spotove. Spajk Džounz (Spike Jonze), Dejvid Finčer (David Fincher), Mark Romanek (Mark Romanek), Majkl Bej (MIchael Bay), samo su par imena ljudi koji su počeli režirajući muzičke spotove i reklame, i koji se popularno i zovu video-generacija. Upravo iz tog razloga se video-produkcijska kompanija Propaganda Films, koju je, među ostalima, osnovao i Dejvid Finčer, a sa kojom su sarađivali svi od Mišela Gondrija (Michel Gondry), Antoana Fukve (Antoine Fuqua), Gora Verbinskog (Gore Verbinski), do Dejvida Linča (David Lynch), smatra zaslužnom za svijet videa kakvog ga danas znamo.
Čudnije je što se obrnuto rijetko dešavalo – da su iskusni filmski reditelji uspješno prelazili granicu i postajali profilični reditelji muzičkih spotova. Iz tog razloga ćete na našoj listi spotova koje su radili čuveni reditelji naći daleko više primjera prve, nego druge grupe. Ali, to je i onako manje bitno.
Michael Jackson, “Thriller”
Režija: Džon Landis
Spot svih spotova. Spot koji je počeo sve. Spot koji je izglasan za najuticajniji muzički video svih vremena. Prekretnica u muzičkoj industriji. Do tada neviđeno sjedinjavanje filmske i muzičke umjetnosti. Među najuticajnijim video-klipovima u istoriji televizije. I naravno da svi ovi superlativi ne prilaze ni blizu količini uticaja koju je Džeksonov spot imao na popularnu kulturu.
Spot je premijerno prikazan 2. decembra 1983. godine i bio je prva MTV-jeva svjetska premijera. Režirao ga je Džon Lendis (John Landis), kojeg je Džekson kontaktirao nakon što je pogledao njegov film “Američki vukodlak u Londonu” (“American Warewolf In London”). Džekson i Lendis su zajedno napisali koncept i scenario za spot.
U spotu čujemo i glas čuvenog Vinsenta Prajsa (Vincet Price), gospodara horora, a spot počinje izjavom da događaji predstavljeni u spotu ne podstiču bilo kakvo vjerovanje u okultno – razlog ove izjave je činjenica da je Majkl Džekson u to vrijeme bio Jehovin svjedok.
Džekson je danas čuven po svojim konceptualnim spotovima, koji su mješavina kratkih žanrovskih filmova i muzičkog videa i obično funkcionišu kao omaž nekakvom filmskom žanru – krimi filmovima (“Smooth Criminal”), filmovima o duhovima (“Ghosts”), B hororima (“Thriller”), filmovima o bandama (“Bad”).
Beastie Boys, “Sabotage”
Režija: Spajk Džounz
Spot je režirao Spajk Džounz (Spike Jonze), koji će kasnije ući u glavu glumca Džona Malkoviča, sa filmom “Biti Džon Malkovič” (“Being John Malkovich”), a karijeru nastaviti sa filmovima “Adaptacija” (“Adaptation”), “Tamo, gdje su divlje stvari” (“Where The Wild Things Are”) i “Ona” (“Her”).
Spot je urađen kao parodija detektivskih serija iz sedamdesetih godina, poput “Hawaii Five-O”, “The Streets of San Francisco”, “S.W.A.T.”, “Baretta”, “Starsky and Hutch”, neprestano se vrtio na MTV-ju, i do danas se smatra jednim od najboljih muzičkih spotova ikad snimljenih.
Pored Beastie Boys, Džouns je pravio spotove iz za Weezer (“Buddy Holly”), Dinosaur Jr. (“Feel the Pain”), R.E.M. (“Crush with Eyeliner”), Bjork (“It's Oh So Quiet”), Daft Punk (“Da Funk”), Sonic Youth (“The Diamond Sea”), The Chemical Brothers (“Elektrobank”), Fat Boy Slim (“Weapon of Choice”).
“Weapon of Choice” je vjerovatno popularniji spot, ali “Sabotage” je nekako veći kult.