Više američkih muzičara izrazilo je solidarnost s igračima američkog fudbala koji protestuju zbog poziva predsjednika SAD Donalda Trampa (Donald Trump) da budu otpušteni igrači koji ne stoje tokom izvođenja himne.
Tramp je od vlasnika timova američkog fudbala u NFL-u tražio da otpuste igrače koji tokom himne klečeći protestuju zbog policijske brutalnosti i rasne nepravde, što je naišlo na veći protest igrača.
Solidarnost s fudbalerima izrazili su, između ostalih Farel Vilijams (Pharell Williams), Stivi Vonder (Steve Wonder), Pos iz De La Soul, kao i roker Edi Veder (Eddie Vedder), prenio je Njujork tajms.
Vilijams je na humanitarnom koncertu u Šarlotsvilu, gdje je ove godine došlo do rasnih sukoba poslije protesta ekstremnih desničara, kleknuo u znak podrške.
“U Virdžiniji sam sada, kod kuće sam. Niko ne može da mi kaže šta da radim ako želim da kleknem”, rekao je Vilijams.
Simboličan protest započeo je kvoterbek San Franciska Kolin Kapernik (Colin Kaepernick) koji je u avgustu 2016. kleknuo tokom izbođenja himne iz protest zbog odnosa prema crncima i nepravde. Njegov gest je poslije slijedilo još nekoliko igrača američkog fudbala, da bi poslije Trampovog poziva vlasnicima timova da ih otpuste, juče to uradilo više od 100 igrača.
I drugi muzičari pridružili su se protestu “klekni”. Na festivalu u Njujorku, Stivi Vonder je u subotu bio na pozornici s Dave Matthews Band-om kada je kleknuo na oba koljena, poslije čega mu se priduržio i Dejv Metjus (Dave Matthews).
Na festivalu u Las Vegasu je kleknuo reper Posdnuos, dok je pjevač Džon Ledžend (John Legend) objavio sliku na Instagramu kako je kleknuo tokom nastupa u Hamburgu u Njemačkoj. Slično je uradio i lider grupe Pearl Jam Edi Veder na festivalu u Tenesiju.
Osam glavnih glumaca u brodvejskoj predstavi “1984”, po romanu Džordža Orvela (George Orwell), kleklo je kada je trebalo da se pokloni publici.
Na jučerašnjim utakmicama NFL-a, dvoje pjevača se takođe pridružilo protestu. Pjevačica Megan Linzi (Maeghan Linsey) je klekla u Nešvilu pošto je otpjevala himnu, dok je Riko Lav (Rico Love) u Detroitu kleknuo dok je pjevao posljednji stih.
Tramp je juče pozvao na bojkot NFL utakmica, kako bi se kaznili igrači koji protestuju tokom intoniranja nacionalne himne i ponovio da igrače, koji iz protesta kleče tokom sviranja himne, treba otpustiti ili suspendovati.
Poslije Trampovih prijetnji juče je više od 100 igrača sjedilo ili klečalo, dok je jedan tim odsjedio intoniranje himne u svlačionici.
Spor Trampa i sportista zaoštrio se u petak, kada je košarkaš tima Golden State Stiven Kari (Stephen Curry) rekao da ne želi da ide na tradicionalnu proslavu u Bijelu kuću, poslije čega je Tramp rekao da taj košarkaš više nije pozvan.
Potez američkog predsjednika je naišao na oštru rekaciju bivših i sadašnjih NBA košarkaša.
Zvijezda Lebron Džejms (LeBron James), koji je i ranije kritikovao Trampa, u subotu je za predsjednika SAD rekao da je “propalica”.
“Ti propalice, Stiven Kari je već rekao da ne ide. Tako da nema povlačenja pozivnice. Odlazak u Bijelu kuću je bila velika čast dok se ti nisi pojavio”, naveo je Džejms na Tviteru.
Majkl Džordan (Michael Jordan), koji je sada vlasnik NBA tima Charlotte Hornets, izrazio je podršku slobodi govora i mirnim protestima.
“Jedno od temeljnih prava u ovoj zemlji je zasnovano na slobodi govora i imamo dugu tradiciju nenasilnih, mirnih protesta” rekao je Džordan.
Izvor: N1
Naslovna fotografija: Invision / AP