Prošla sedmica je donijela dva bizarna skandala iz svijeta stripova. Oba velika izdavača (kako Marvel, tako i DC) imala su svoj dio kontroverze u medijima. Prije nego što počnem secirati te događaje, moram naglasiti da sam iznenađen ishodom istih. Gotovo da mi se vratila vjera u novinarstvo, jer upravo je izvještavanje o potezima izdavača zaustavilo iste. Posebno je iznenađujuće kada vam kažem da je u pitanju tzv. neozbiljni žurnalizam (portali koji se isključivo bave stripovima i video-igrama). Ali, krenimo od početka…
Njujork Komik Kon (New York Comic Con) je bio prošli vikend i izdavači su pripremili nove materijale koje će reklamirati za vrijeme konvencije. Ipak, Marvelov izbor je zatekao mnoge. Plaćena reklama u formi stripa nije ništa novo. Prošle godine, za vrijeme izbora u Americi, mogli smo vidjeti i Hilari (Hillary Clinton) lično na stranicama DC stripa (levitirala je pored loga svoje kampanje!). Niko nije ništa rekao, zašto je ovaj put drugačije? Problem je u izboru oglašivača. Jedna od najvećih firmi privatne vojne industrije je od Marvela naručila nove “junake” koji će inspirisati omladinu da potraže posao u ovoj branši. Cinizam ovog partnerstva me je poprilično iznenadio, iako sam prije samo dva mjeseca pisao o vezama vojno industrijskog kompleksa sa superherojskim filmovima.
Strip za sve uzraste (najbolje ih indoktrinirate kad su baš mali) pokazuje svima omiljene Avengers-e koji rade sa novim “herojskim” timom N.G.E.N. da bi spasili svijet ili neki sličan kliše. Ko su N.G.E.N. likovi? Srećom, nećemo nikada saznati, ali prva dva slova kriju ime firme Northrop Grumman.
Podaci iz 2012. godine su stavili ovu firmu na šesto mjesto najvećih ratnih profitera, sa ciframa zarade koja broji oko 20 milijardi dolara! Brend koji se reklamira kao vodeći inovator u avio i svemirskim projektima zapravo se bavi nimalo glamuroznim proizvodima, kao što su nuklearno naoružanje (od strateških bombardera do samih projektila) i sveprisutni dronovi (autonomne iliti bespilotne letjelice). Najnoviji projekat na kojem Northrop Grumman radi je sistem laserskog naoružanja od 150 kilovata (koji se koristi za obaranje dronova, ako se ne varam).
Pošto se bave neglamuroznim poslom, svaka reklama koja ih predstavi u pozitivnijem svjetlu je dobra reklama. Iako živimo u (neo)liberalnom kapitalizmu, cinična mi je njihova odluka da od svih stvari izaberu strip za sve usraste kako bi popravili svoj imidž. Srećom, instant reakcija vodećih medija koji prate stripove i prosječnog čitaoca na društvenim mrežama natjerala je Marvel da raskinu ugovor prije nego što su uopšte započeli ovu kampanju. Izvinite zbog ilustracija niske rezolucije, jer je Marvel povukao sav reklamni materijal i podatke o projektu sa svoje službene stranice, kao da strip nikada nije ni postojao. Kritičari spekulišu da je na Komik Konu u Njujorku trebalo da bude besplatno dijeljen prvi broj, ali izgleda da su odlučili reciklirati papir za neke manje kontroverzne projekte.
Iako je ovo prvenstveno kolumna o američkom stripu, dopustite mi blagu digresiju. Moje zanimanje za sve veći uticaj privatnog vojno-industrijskog kompleksa (PMC) izazvano je četvrtim dijelom meni omiljenog serijala video-igara “Metal Gear Solid”. Igra iz 2008. godine, “Guns of Patriots”, osim što je pokazivala građanski rat u Siriji (par godina prije nego što je počeo), bavila se prvenstveno ulogom PMC-a.
Sam početak igre je pokazivao TV budućnosti, na kome je sav marketinški prostor ispunjen reklamama za privatnu vojnu industriju (uključujući i kulinarski šou, koji je takođe služio za istu svrhu). Distopična vizija budućnosti Hidea Kodžime (Hideo Kojima) je pokazala omladinu čija je jedina prilika za zaposljenje ratovati za neki PMC. Zamislite moje iznenađenje kada sam vidio da Marvel radi strip za Northrop Grumman. Strip koji djeci pokazuje “heroje” ratne industrije. A oni sami mogu biti slijedeći. Budućnost je već tu. Northrop Grumman je naša stvarnost, baš kako reklamni poster tvrdi, ali da li je Marvel san? Više mi to liči na noćnu moru iz koje ne možete da se probudite…
Drugi veliki izdavač je takođe popunio prostor ozbiljnih vjesti. Možda čak i na bizarniji način od svoje Marvel konkurencije. Igru po najpoznatijoj licenci DC stripova, Batman (a ko drugi?), napravila je Telltale kompanija, poznata po (polu)interaktivnim proizvodima koji više liče na slikovnice u kojima čitalac bira sam svoju avanturu nego na video-igre trenutne generacije. Ali, zahvaljujući popularnim licencama na kojima zasnivaju svoje “igre” (kao što su “Walking Dead”, “Game of Thrones” ili “Guardians of the Galaxy”), redovno se prodaju u astronomskim ciframa (dijelom zahvaljujući i epizodnom formatu, koji je tu samo da se izvuče još više keša od prosječnog igrača), što im omogućava da nastave raditi svoj traljavi posao.
A koliko su traljavi upravo su pokazali sa najnovijim Batman izdanjem. U video-igri se našla morbidna fotografija koja je obišla cjeli svijet krajem prošle godine. Morali ste čuti za ubistvo (pred kamerama) ruskog ambasadora u Turskoj. Iz nekog razloga, leš Andreja Karlova (Андре́й Ка́рлов), koji je ubijen u Ankari, našao se u Gotam Gradu nakon oružane pljačke. Leš pravog čovjeka se našao u igri čiji je realizam na nivou jednog crtanog filma. U kreativnom potezu, čije je jedino racionalno objašnjenje žurba da što prije (iz)bace proizvod na tržište, nekom dizajneru je zatrebala fotografija leša, i on je odlučio da iskoristi prvu na koju naiđe. Slika je objavljivana mnogo puta ove godine, štaviše, njen autor je dobio nagradu za najbolju fotografiju godine.
Igrački mediji su odmah objavili priču, nakon što je neki nesrećnik, koji je čak dao pare za ovu “igru”, objavio slike na Twitter-u, u nevjerici. Čekao se odgovor Telltale kompanije, koji je uslijedio par dana nakon “zakrpe” (patch), koja je uklonila leš iz igre. I to na najlakši način koji se mogao izvesti i sa najosnovnijim foto-editorom. Naravno, u službenoj izjavi se nisu udostojili dati bilo kakvo racionalno objašnjenje za ovaj bizaran potez, osim usiljenog izvinjenja za incident. U ostatku izjave garantuju da će preduzeti sve da zadrže visoke standarde u produkciji i kvalitetu, što manje-više zvuči kao loša šala, znajući koja kompanija to govori.
Svjestan sam činjenice da DC stripovi malo šta imaju sa ovim skandalom, druga firma je radila na naslovu, ali mogli su obratiti pažnju šta neko radi sa njihovom najisplativijom licencom. Nije da nemaju ranijeg iskustva, kao kompanija koja je dio Warner Bros-a, unutar kojeg takođe imaju firmu za razvoj video-igara (dobro poznat “Batman Arkham” serijal, koji slovi za najbolje Batman igre). Ali, brza kinta se nikada ne odbija.
Strip je medij koji je oduvijek bio eskapistički, jeftin bijeg od svakodnevnih problema. Crna hronika i reklama za vojnu industriju mi nisu teme kojih se sjetim kad pomislim na eskapizam. Možda će sljedeća sedmica biti bolja…