Već smo pisali o porukama i simbolima koje kriju omoti poznatih albuma, još poznatijih izvođača. Neka ovaj tekst bude nastavak na istu temu, koji će pružiti bolji uvid u rad koji krasi omot izdanja jednog od najslavnijih bendova na planeti.
Iron Maiden je objavio “Somewhere In Time” 1986. godine, a jedan od omiljenih albuma fanova “čelične djevice” krasi neobičan i upečatljiv, futuristički omot. Da budemo precizniji, radi se o jednom od najsloženijih i najdetaljnih omota njihovih albuma uopšte, a na njemu se nalaze brojne interne šale, kao i reference na prošlost benda i njegovih članova.
Nije ni čudo, s obzirom na to da je umjetnik Derek Rigs (Derek Riggs), koji potpisuje ovo djelo, proveo nekoliko nedelja slikajući rad površine 81 x 38 centimetara.
“Iscrpio me prilično ozbiljno. Živio sam u Londonu u to vrijeme i radio na njemu dva mjeseca, a sveukupno mi je oduzeo tri mjeseca – jednostavno sam morao prestati, bilo mi ga je dosta. Ušao mi je u glavu i nisam mogao vidjeti ništa drugo. Nisam mogao ni o čemu drugom razmišljati. Glava me zaboljela zbog svih tih sitnih detalja”, naveo je Rigs.
Činilo se da je Team Rock ekipa danima zurila u prednji i zadnji omot, kako bi nam donijela 39 baš tih malih, sićušnih detalja…
Klikom na ovaj link otvoriće vam se fotografija u visokoj rezoluciji, kako biste mogli jasno vidjeti sve detalje o kojima tekst govori.
PREDNJA STRANA OMOTA
- Stilizovani Rigsov potpis može se vidjeti kao značka na Edijevim grudima.
- Edi stoji pored uličnog znaka na čijem dijelu piše “Acacia”. Možemo pretpostaviti da je ovo referenca na pjesmu “22 Acacia Avenue” sa “The Number Of The Beast”.
- Pored njega je takođe i poster debitantskog albuma iz 1980. godine.
- Sa lijeve strane Edijevog pištolja je Horusovo oko, koje se nalazi na smješteno na vrhu nebodera. Ovaj drevni egipatski simbol zaštite spominje se na naslovnoj numeri albuma “Powerslave” iz 1984. godine.
- Iza desne Edijeve noge, koja se ogleda u prozoru Bradbury Towers hotela, nalazi se natpis koji glasi: “Ovo je vrlo dosadna slika” (“This is very boring painting”).
- Znak biološke opasnosti na Edijevim preponama? “On ima ‘pišu’ na nuklearni pogon”, kaže Rigs.
- Pored Edijeve lijeve noge, može se vidjeti plastična žuta kanta fiksirana za stub ulične rasvjete, kao referennca na omot prvog albuma grupe Iron Maiden.
- Šta je ovo? To je crna mačka sa omota “Live After Death”.
- Ko je Vebster? Čarli Vebster (Charlie Webster) je bio umjetnički direktor izdavačke kuće EMI.
- Gladni ste? Postoji picerija Pizza Hot, koja se može vidjeti kroz Edijeve noge. “Ćirilica iznad naziva Pizza Hot? Mislim da piše ‘kiselo mlijeko’ na ruskom. Savršeno nakon pice”, navodi Rigs.
POLEĐINA OMOTA – prva sekcija
- Raspoloženi za pivo prije nego uskočite u kokpit i pokrenete motore? Svratite u Aces High Bar.
- Da, upravo zato je tu avion Spitfire sa omota gore navedenog singla.
- Sve što možete vidjeti na nebu izvan grada su piramide. Naravno, one imaju veze sa albumom “Powerslave”.
- L'Amours je bilo mjesto u Bruklinu u kojem je Iron Maiden često svirao. Tamo su se vratili 1988. godine kako bi odsvirali tajni koncert pod imenom Charlotte And The Harlots.
POLEĐINA OMOTA – druga sekcija
- Long Beach Arena je mjesto gdje su Maiden snimili “Live After Death”.
- Hammerjacks je baltimorski noćni klub koji su često posjećivali.
- Ispod Hammerjacks stoji znak za Tehe's Bar, gdje su zabilježeni horski vokali, koji se nalaze na polovini pjesme “Heaven Can Wait”.
- Anđeo koji se pada sa strane Bradbury Towers hotela je zapravo Ikar. Očigledno ni ovoga puta nije imao sreće. A, čak nije ni sunčano. To je takođe referenca na Led Zeppelin.
POLEĐINA OMOTA – treća sekcija
- Iron Maiden su snimili koncert 1980. godine u Rainbow teatru u Londonu. Sada je tu hrišćanska crkva.
- Vidite li znak iznad mosta na kojem piše Sand Dune? To se odnosi na “To Tame A Land” sa albuma “Piece Of Mind” iz 1983. godine, koja je zasnovana na romanu “Dine” (“Dune”), autora Frenka Herberta (Frank Herbert).
- Grupa je nazvala autora da traži njegovu dozvolu da imenuje pjesmu po knjizi. Njegov odgovor? “Ne, ne možete je nazvati ‘Dine’. I ne možete napraviti ništa zasnovano na mojoj knjizi, jer mislim da je rokenrol dekadentan i korumpiran”, prisjeća se Rigs. “Zato su stavili natpis ‘Herbert Ails’ na most, u smislu ‘Herbert nije dobro’“, dodao je.
- Pored toga je znak za Marquee Club, koji djeluje veći od originalnog mjesta u Londonu.
- Tu je i Doktor Huov TARDIS. Brus Dikinson (Bruce Dickinson) je inače njegov veliki fan.
- The Ruskin Arms je pab iz Ist Enda, u kojem su Maiden pekli zanat.
- Iznad paba se nalazi prostitutka u crvenoj sobi. To je vjerovatno referenca na “Charlotte The Harlot”, koja je i dalje u poslu nakon svih godina.
- Na mostu preko puta, na digitalnom satu piše “23:58”. Dakle, “Two Minutes To Midnight”.
- “The Philip K. Dick Cinema” je omaž autoru čija je knjiga “Do Androids Dream Of Electric Sheep?” inspirisala film “Blade Runner”.
- Upravo to objašnjava Dekkers Department Stores i Tyrell Corp. znakove u pozadini.
- Asimov Foundation nagovještava omaž SF književniku Ajzaku Asimovu (Isaac Asimov).
- Tu je i smrt sa “Live After Death” i “The Trooper” omota.
- The Phantom Opera House se odnosi na pjesmu benda, kao i na reklamu za Lucozade u kojoj se u pozadini čuje upravo “Phantom Of The Opera”.
- Referenca na klub West Ham nalazi se na mostu. Izgleda da su “čekićari” naprašili Arsenal. Kao što smo rekli, ovo je budućnost i sve je samo fantazija.
- Niz put, nalalazi se neonski znak koji kaže da Gypsy's Kiss sviraju te večeri. Riječ je o prvom bendu Stiva Harisa (Steve Harris). To je takođe i kokni sleng za pišanje.
POLEĐINA OMOTA – četvrta sekcija
- Želite riblje jelo za koje treba oko 14 minuta da se pripremi? Pravac u Ancient Mariner Seafood restoran.
- Bradbury Towers se mogu naći na Upton Parku, nekadašnjoj kući voljenog fudbalskog tima Stiva Harisa – West Ham United.
- Ispod natpisa Bradbury Towers piše “Maggie's Revenge”, što se odnosi na pokojnu torijevsku premijerku, čiji je nadimak bio “Iron Lady”. Svi znamo ko je bila Čelična dama, zar ne?
- Betmen se može vidjeti kako vreba iz sjene na mostu.
- Na Mekbrejnovoj (Nicko McBrain) majici piše “Iron Wha?”. “Žalili su se jer nisu izgledali baš kao oni. Halo? Njihova visina na slici se mjeri inčima. Veličine su poštarskih markica”, navodi Rigs.
- Brus Dikinson drži mozak, referencu na album “Piece Of Mind” iz 1983. godine.
Izvor i fotografije: Team Rock