Tokom oktobra objavljena je serija “Mindhunter”, koja hrani našu mračnu stranu, čudno fasciniranu pojavom serijskih ubica, načinom na koji njihov mozak funkcioniše i pobudama za činjenje tako groznih zločina.
Baš zbog te mračne strane nastalo je mnogo filmova koji prikazuju život ovih ubica. Iako su veoma popularni i oni koji su plod fikcije, na listi ispod izdvojeno je 10 filmova koji su inspirisani stvarnim serijskim ubicama, njihovim životima i nasilnim zločinima, te ljudima koji su pridonjeli tome da se otkrije njihov identitet.
Bitno je napomenuti da su na ovoj listi filmovi koji su imali činjenični pristup ovim slučajevima i iz toga razloga na njoj se ne nalaze ostvarenja poput “Kad jaganjci utihnu” (“Silence of the Lambs”), “Teksaški masakr motornom pilom” (The Texas Chainsaw Massacre”) ili “Psiho” (“Psycho”). Iako su ovi filmovi veoma uticajni i cijenjeni, koriste samo neke dijelove stvarnih slučajeva, dok je veliki dio scenarija plod fikcije.
“Bostonski davitelj” (“The Boston Strangler”, 1968)
“Bostonski davitelj” je najraniji film sa ove liste i predstavlja jedan od najeksperimentalnijih filmova na njoj. Eksperimentalno u njemu je korištenje split screen tehnike, dijeljenjem ekrana na čak 10 segmenata u nekim trenucima, što je definitivno zanimljivo, ali ne uvijek i efektno.
Film se sastoji iz dva dijela – prvi, u kojem je prikazana standardna drama policijske procedure, i drugi, u kojem je ubica Albert Henri Desalvo (Albert Henry DeSalvo) uhapšen, nakon počinjenih 13 zločina.
Ulogu Alberta tumači Toni Kurtis (Tony Curtis), što je poprilično iznenađujuć izbor, s obzirom na to da je Toni poznat po ulogama u komedijama. Međutim, Kurtis je dobro odradio svoj posao, sa par trenutaka preglumljavanja. “Bostonski davitelj” je bitan film u istoriji onih o serijskim ubicama, ali ima nekoliko problematičnih režijskih postupaka, poput tempa i pomenutog split screen momenta.